Jesteś tutaj:-, Rynek, Telewizja, Wywiady-J. Dworak: radio musi przenieść się w sferę cyfrową

J. Dworak: radio musi przenieść się w sferę cyfrową

W perspektywie najbliższych lat radio przejdzie na dystrybucję cyfrową, a telewizja na standard transmisji drugiej generacji – prognozuje Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W ciągu dwóch lat powinna zostać uchwalona deregulacja tych mediów. Telekomunikacja zmierza z kolei coraz bardziej w stronę urządzeń mobilnych.

Radio musi przenieść się głównie w sferę cyfrową ‒ już powoli się przenosi za sprawą Polskiego Radia. Myślę, że to nastąpi w ciągu najbliższych 10 lat. Telewizja już na szczęście jest cyfrowa, ale będą doskonalone formy dotarcia. Mamy w tej chwili DVB-T1, będzie pewnie DVB-T2 [standard transmisji drugiej generacji ‒ red.]. Już teraz część krajów europejskich się do tego przymierza, my także w perspektywie 10 lat będziemy przechodzili pewnie na ten nowy format – prognozuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.

Cyfryzacja Polskiego Radia rozpoczęła się 1 października 2013 r. i ma objąć cały kraj do 1 grudnia 2020 r. Na razie na przejście na nadawanie cyfrowe nie zdecydowali się nadawcy prywatni. Dworak ocenia jednak, że to się ostatecznie stanie. Choć cyfrowa transmisja w technologii DAB+ wymaga nowoczesnych odbiorników, których wielu Polaków jeszcze nie ma, umożliwia poszerzenie oferty, transmisję m.in. obrazów czy informacji o ruchu drogowym do nawigacji satelitarnych i jest tańsza w emisji.

Bardziej zaawansowany jest proces cyfryzacji telewizji. Naziemna telewizja cyfrowa (multipleks MUX-3) objęła zasięgiem całą Polskę 23 lipca 2013 r. Obecnie na trzech multipleksach nadawane są łącznie 24 stacje. Transmisja danych odbywa się w standardzie DVB-T. Dworak zapowiada, że pomimo zakończenia samego procesu cyfryzacji, to nie koniec zmian, bo w ciągu najbliższych 10 lat możliwe jest przejście na standard DVB-T2, który wykorzystuje znacznie mniej pasma.

Jeśli chodzi o rynek telekomunikacyjny, to teraz jest czas urządzeń mobilnych. Telefonia będzie starała się być i będzie coraz bardziej mobilna w takim sensie, że wszystkie usługi, które do tej pory były zastrzeżone dla stacjonarnych odbiorników, będą znajdowały się w telefonach – prognozuje Dworak.

Dodaje, że na rynek medialny duży wpływ będzie miała deregulacja. Koncesje będą niezbędne tylko dla nadawców naziemnych, bo liczba dostępnych tam kanałów jest ograniczona. Natomiast w przypadku stacji nadawanych satelitarnie, kablowo lub internetowo koncesje będą zniesione. W planach przeprowadzenia deregulacji zgodne są KRRiT oraz rząd. Prace nad odpowiednią ustawą trwają i jak ‒ zapowiada Dworak ‒ dlatego może ona zostać uchwalona w ciągu najbliższych dwóch lat.

źródło: Agencja Informacyjna Newseria

KanAutor |2014-09-29T09:31:17+01:0029 września 2014 09:31|Kategorie: Newsy, Rynek, Telewizja, Wywiady|Tagi: , , , , , |6 komentarzy

6 komentarzy

 1. tom 29 września 2014 w 11:57 - Odpowiedz

  ludzie nie kupią masowo nowych odbiorników, a dotychczasowi słuchacze odejdą od radia na zawsze

 2. darlen 29 września 2014 w 12:26 - Odpowiedz

  obecnie jakość FM w blokowiskach jest poniżej przyzwoitości, a radia DAB z bardzo dobrą czułością kosztują już poniżej stu zł i jakość odbioru jest znacznie lepsza niż z odbiorników FM (brak szumów), stąd jak sobie chcą nadawcy – ich sprawa.

 3. rtfonu 29 września 2014 w 12:34 - Odpowiedz

  Polecam bardzo ten smartfon. Wyświetlacz, procek i ram oraz bateria full wypas

 4. matik 29 września 2014 w 15:33 - Odpowiedz

  a moze jednak ludzie zauwaza ze jakosc bedzie lepsza tak jak mialo to miejsce w tv
  chodz bylbym brdziej za szybszym wprowadzeniem kanalow w hd telwizji naziemnej dalewj nie rozumiem czmu polsat czy tvn nie nadaja w hd
  w analogowej tv tvn zwsze mial lepsza jakos ale tak duze stacje mogly by juz nadawac w hd naziemnie teraz

 5. sq 29 września 2014 w 21:20 - Odpowiedz

  popieram „tom”
  o ile jestem 100% za cyfryzacja tv, to cyfryzacja radia to coś na silę narzuconego, czego prawie nikt nie chce i jeżeli, ktos bedzie zmuszony, to nie kupi już nowego odbiornika tylko będzie korzystać ze streamu, albo kolekcji zgromadzonej muzyki, a tv polska będzie mam nadzieję tylko przyjmować pozwy o niesłusznie naliczoną opłatę za nadajnik TV/radio, którego nikt nie używa i nie chce.

 6. Arek 30 września 2014 w 07:40 - Odpowiedz

  Czy odbiorca który płacił całe dekady abonament RTV może liczyć na darmowe cyfrowe radio? Czy znowu odbiorca jest spychany do roli bateryjki napędzającej cały ten radiowo telewizyjny cyrk?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.