Pełna mobilizacja w trakcie piłkarskich Mistrzostw Europy panuje nie tylko w szatni reprezentacji Polski. Przygotowani do futbolowego święta są także kibice licznie zgromadzeni przed telewizorami. W całej Polsce domowe salony zmieniły się w rodzinne strefy kibica, a emocje związane z meczami oglądanymi na żywo zawładnęły wyobraźnią milionów. Jednak nie wszyscy domownicy muszą być zapalonymi kibicami. Dla tych, którzy od futbolu wolą dobry film lub serial i nie chcą wywołać wojny futbolowej z kibicami, z pomocą przychodzi interaktywna telewizja cyfrowa.

Wachlarz możliwości oferowany przez cyfrową telewizję wydaje się być niemal nieograniczony. Choć nie zapewnia ona możliwości przewinięcia meczu prowadzonego na żywo, nie ma powodu, by dzięki dekoderowi z nagrywarką nie móc przeżywać najbardziej emocjonujących fragmentów spotkania w nieskończoność. Każdy kibic, który z uwagą śledzi nawet najdrobniejsze niuanse rozgrywki, z pewnością doceni możliwość swobodnej oceny każdego z kontrowersyjnych momentów meczu. W przeciwieństwie do sędziego, futbolowy fanatyk może w jakości HD odtworzyć sporną sytuację i ostatecznie rozstrzygnąć czy np. słusznie podyktowano rzut karny.

Według przeprowadzonych przez UPC Polska badań ponad połowa z nas deklaruje, że decyzje o tym, jakie kanały będziemy oglądać podejmuje wspólnie z rodziną. Choć Mistrzostwa Europy z pewnością zachwieją tymi proporcjami, dekoder z możliwością nagrywania może okazać się urządzeniem, które zagwarantuje pokojowe rozwiązanie telewizyjnego sporu. Dzięki PVR, ci spośród nas, którzy kibicują bohaterom spoza boiska, mogą być na bieżąco z ulubionymi serialami oraz wybranymi filmami. Mogą oni także korzystać z bogatej, liczącej ponad 3 700 pozycji, oferty UPC NA ŻĄDANIE. Pozostaje tylko znaleźć krótką przerwę w rozgrywkach, by móc delektować się telewizją bez, towarzyszącym meczom, głośno wyrażanych emocji.

Każdy wierny kibic, bez względu na to czy trzyma kciuki za sportowców czy za bohaterów rodem z Hollywood, ma swoją listę czynności, które potrafią popsuć nawet największe telewizyjne święto. Dla zdecydowanej większości panów kluczem do radości czerpanej z oglądania jest możliwość pełnej koncentracji na boiskowych wydarzeniach. Dlatego 47% z nich irytują rozmowy prowadzone w trakcie oglądania, a 34% niechętnie reaguje, gdy ktoś prosi ich o rezygnację ze śledzenia kluczowej partii spotkania na rzecz wykonania domowych obowiązków.

Kobiety, zarówno fanki jak i futbolowe abstynentki, nie znoszą gdy ich partnerzy zbyt dynamicznie zmieniają kanały (60%). Podobnie jak w przypadku panów, nie przepadają, gdy oglądaniu telewizji towarzyszy hałas (47%) czy rozmowy (23%), które zaburzają relaksującą atmosferę związaną z ich wolnym czasem.

Jednym z celów piłkarskich mistrzostw jest krzewienie szacunku między piłkarzami i kibicami różnych krajów. Czy telewidzowie mieszkający pod jednym dachem również hołdują tym zasadom? Według przeprowadzonych przez UPC badań 51% mężczyzn i 52% kobiet stara się uwzględnić opinię drugiej osoby, gdy kontroluje pilota. Jednocześnie jeden na trzech Polaków samodzielnie podejmuje taką decyzję. Panowanie nad pilotem ma ogromne znaczenie, zwłaszcza, że w statystycznym Polskim domu jest wyłącznie jeden telewizor a 70% z nas najczęściej zasiada przed nim między godziną 19 a 22. Na szczęcie coraz popularniejsze są rozwiązania wykorzystujące interaktywny charakter telewizji. 28% mężczyzn i 30% kobiet deklaruje, że wykorzystuje możliwość nagrania programu, co z pewnością sprzyja domowemu porozumieniu.

O badaniu
Badanie „Jak kobiety i mężczyźni oglądają telewizję” zostało zrealizowane w lutym 2012 za pomocą kwestionariusza on-line, n=400

źródło: UPC Polska

Kan