Projekt telefonu komórkowego dla osoby starszej, niewidomej lub niedowidzącej

Pomyślałem, że może opisze jak według mnie powinien wyglądać telefon dla osoby starszej. Jak wiadomo osoby w podeszłym wieku będą potrzebowały aparatów bardziej funkcjonalnych, wygodnych z dużymi klawiszami ,niż naszpikowanymi niepotrzebnymi im gadżetami i nowinkami technicznymi.

Jak powinien wyglądać taki telefon?:

Przede wszystkim powinien mieć duże i czytelne klawisze, po wciśnięciu których usłyszymy wciśnięty numer. Dzięki temu osoby niedowidzące będą miały pewność, że dodzwonią się pod właściwy numer.

Powinien również posiadać dwa klawisze „szybkiego łączenia”. Można by je było zaprogramować w taki sposób aby po wciśnięciu jednego z nich telefon dzwonił np. na pogotowie, a po wciśnięciu drugiego kontaktował się z wybraną bliska osoba.

Innym udoskonaleniem jest wyposażenie go w funkcję krótkofalówki- często zdarza się, że starsi rodzice mieszkają w sąsiedztwie swoich dzieci, którzy to mają już własną rodzinę. Funkcja krótkofalówki umożliwiłaby stały kontakt, bez pobierania opłat.

Telefon posiadałby również funkcje sprawdzania poziomu cukru we krwi. Z boku telefonu byłby mały otwór do włożenia paska i dokonania badania. Oczywiście wynik wyświetlałby się na wyświetlaczu telefonu.

Ostatnią innowacją byłby czujnik wstrząsów. Załóżmy taką sytuację, że starsza osoba nosi telefon na smyczy na szyi, poślizgnęła się i upada na ziemię. Co wtedy? Telefon automatycznie łączy z wcześniej zapisanym numerem do bliskiej osoby i uruchamia tryb głośnomówiący. Poszkodowana osoba może od razu powiadomić coś się stało i wezwać pomoc.

Miałby on również inne drobne, lecz przydatne gadżety tj. latarkę, łatwo dostępny przycisk blokady klawiatury, podświetlane klawisze.

Paweł Cieślak