Artykuł sponsorowany

Od zawsze bezpieczeństwo w sieci było niezwykle ważne, jednak dopiero od jakiegoś czasu przywiązujemy do niego tak ogromną uwagę. O należytą ochronę komputerów powinny dbać nie tylko ogromne firmy, ale też każdy z nas – zwykłych użytkowników sieci. Z tego względu wymagamy od firm hostingowych coraz lepszych zabezpieczeń. Jednym z nich jest protokół DNSSEC. Czym właściwie jest i co warto o nim wiedzieć?

Protokół DNSSEC: podstawowe informacje

DNSSEC to skrót od Domain Name System Security Extensions, czyli w wolnym tłumaczeniu – rozszerzone zabezpieczenie systemu nazw domenowych. DNSSEC gwarantuje integralność przesyłanych danych, co oznacza, że potencjalny haker ma zdecydowanie utrudnione zadanie. Integralność danych oznacza bowiem, że niemożliwa jest np. próba podmiany strony internetowej lub jej modyfikacja z zewnętrznego źródła. Obie metody są bardzo często używane przez osoby, które chcą wyłudzić nasze dane w sieci. Protokół DNSSEC temu zapobiega.

DNSSEC: z nim możemy czuć się bezpieczni

Protokół DNSSEC zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom sieci z kilku powodów. Po pierwsze – zabezpieczenie właściwe dla tego protokołu jest oparte o kryptografię asymetryczną i podpisy cyfrowe. Dużą rolę odgrywają również klucze cyfrowe, które mogą być wykorzystywane jedynie w momencie przesyłania danych. To oznacza, że zdobycie do nich dostępu z zewnątrz jest niemal niemożliwe. Wiele osób ucieszy fakt, że protokół DNSSEC nie wpływa negatywnie na szybkość przesyłania danych czy na jakiekolwiek czynności dokonywane w Internecie przez użytkownika.

Nazwa.pl: lider wprowadzania protokołu DNSSEC

Mimo licznych zalet, jakie wynikają z wdrażania protokołu DNSSEC, polskie firmy hostingowi nie zareagowały zbyt entuzjastycznie. Pierwszą firmą, która podjęła kroki do upowszechnienia protokołu na polskich domenach, była nazwa.pl. Przedsiębiorstwo kładzie zresztą duży nacisk na bezpieczeństwo użytkowników w sieci – stąd także inne zabezpieczenia (o tym, co gwarantuje hosting od Nazwa.pl można przeczytać np. na stronie https://www.nazwa.pl/domeny/). W ślad za nazwa.pl podążyło więcej firm, jednak bez wątpienia to właśnie to przedsiębiorstwo zapoczątkowało korzystanie z protokołu na taką skalę.