Sophos, lider w dziedzinie bezpieczeństwa sieci i zabezpieczeń typu endpoint ogłosił wyniki badania, w którym zapytano konsumentów o poziom ich świadomości w obszarze największych zagrożeń sieciowych, takich jak: phishing, ransomware, malware, spyware, ataki hackerów i innych powszechnych zagrożeń. Badanie wskazało, że konsumenci są bardziej zaniepokojeni cyberprzestępczością, niż przestępczością w ich codziennym życiu.

Wśród badanych aż 63% martwi się, że może ponieść straty finansowe z powodu przejęcia swojego komputera przez cyberprzestępców, 61% respondentów obawia się, że ich komputery mogą zostać wykorzystane do przesyłania spamu i kampanii malware do ich listy kontaktów i innych użytkowników sieci, natomiast 58% biorących udział w badaniu boi się, że hakerzy przez swe działania spowodują, że ich sprzęt stanie się bezużyteczny. Dla porównania 46% badanych obawia się kradzieży samochodu lub napaści fizycznej,52% martwi się o to, że ktoś włamie się do ich domu, a 56% obawia się ataków terrorystycznych. W badaniu wzięło udział 1250 konsumentów w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Większość z nas doskonale wie, jak chronić swój dom lub samochód – czujemy, że nasze bezpieczeństwo jest zależne od nas i że mamy na nim kontrolę. Świat wirtualny jest niewidoczny, nieprzewidywalny i skomplikowany, a co za tym idzie trudniej go kontrolować. Dotyczy to zwłaszcza cyberzagrożeń takich jak phishing i ransomware – mówi John Shaw, vice president, Enduser Security Group w Sophos. Aktualnie ataki, zwykle zaczynają się od legalnych witryn, które zostały przejęte przez hackerów bez wiedzy odwiedzających lub wiadomości zawierających phishing, wyglądających jak zwykłe e-maile i mających na celu zwabienie konsumenta do otworzenia podejrzanych plików lub do kliknięcia w złośliwy adres URL. Gdy nieświadomy odbiorca kliknie, ransomware uruchamia się w tle, przechwytuje i blokuje osobiste pliki, zdjęcia i inne cenne dane dopóki właściciel nie zapłaci przestępcom oczekiwanej przez nich kwoty.

Pomimo rosnących obaw o zagrożenia związane z cyberprzestępczością, świadomość badanych na temat phishingu i ransomware pozostaje stosunkowo niska. 47% z nich nie jest zaznajomiona z praktykami cyberkryminalistów lub postrzega phishing, jako niewielkie zagrożenie. Jest to niepokojące zważywszy na fakt, że phising to numer jeden wśród sposobów ataku wykorzystywanych w celu uzyskania dostępu do osobistych informacji. Ponad 30% biorących udział w badaniu, oceniło siebie, jako użytkowników niezabezpieczonych przed atakami lub całkowicie nieświadomych metod phishingowych. Aż 31% badanych stwierdziło, że nie posiada wiedzy na temat ransomware lub postrzega je jako niewielkie zagrożenie.

Specjaliści od zabezpieczeń sieciowych wiedzą, że ransomware umożliwia cyberprzestępcom wyłudzenia równowartości niemal miliarda dolarów, a tym samym jego wykorzystanie stało się dla nich lukratywnym biznesem. Zestawy narzędzi przygotowane przez „super-hackerów”, wykorzystujące zaawansowaną technologię exploit sprawiają, że każda osoba, która posiada elementarną wiedzę na temat komputerów i jest zainteresowana popełnieniem przestępstwa w sieci, może to zrobić bez większego problemu – mówi Shaw. Najwyższy czas, by konsumenci poznali sztuczki cyberprzestępców i uświadomili sobie, że zagrożenia sieciowe ciągle się rozwijają.

Nie jest zaskoczeniem, że tradycyjny malware czy spyware – zagrożenia, które są znane od dłuższego czasu – są postrzegane przez badanych, jako największe zagrożenia. Aż 59% z nich uważa, że malware jest szczególnie niebezpiecznym zagrożeniem, zaś 54% za takie uważa spyware.

Domowi użytkownicy sieci są najbardziej podatni na ransomware, malware i spyware, ponieważ w domu nie mają działu IT, który zarządzałby ich bezpieczeństwem w pełnym wymiarze – komentuje Shaw. W wielu gospodarstwach domowych jedna osoba pełni rolę „wsparcia IT” zarówno dla całej rodziny, jak również sąsiadów i przyjaciół – takie osoby natomiast nie zawsze są w pełni kompetentne do wykonywania tego rodzaju zadań. Najczęściej nie są pewne czy wiedzą w jaki sposób najlepiej zapewnić ochronę, lub zwyczajnie nie mają na to czasu.

Brak świadomości zagrożeń online to niebezpieczeństwo dla innych

Połowa wszystkich ankietowanych przez SOPHOS, mówi że przynajmniej raz doradziła innej osobie (małżonkowi, dziecku, przyjacielowi, rodzicowi, wnukowi i innym), by ta zabezpieczyła swoje urządzania przed złośliwym oprogramowaniem lub atakami hackerów. Spośród nich, aż 14% nie ma jednak pewności czy wystarczająco zadbało o bezpieczeństwo osoby, której udzieliło porady np. poprzez stworzenie kopii plików i czy odzyskania ich w przypadku ataku cyberprzestępcy. 32% osób, które powierzyło zabezpieczenie swojego urządzania komuś innemu może być nadal wystawiona na zagrożenia z zewnątrz i narażona na wyciek danych.

Tworzenie zapasowych kopii danych i instalowanie zaawansowanej ochrony dla komputerów domowych,powinno być tak oczywiste, jak zakładanie alarmów w domu czy samochodzie. Powinniśmy również być bardziej czujni podczas poruszania się w internecie. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, kto i w jakim celu wysłał nam e-mail – nie powinniśmy go otwierać, tylko natychmiast usunąć. To dwie podstawowe zasady bezpieczeństwa online, które powinny być stosowane, zarówno przez administratorów IT, jak i wszystkich innych użytkowników – mówi Shaw.

Prawie 25% spośród osób, które monitorują bezpieczeństwo komputera innej osoby, nie jest pewna, czy robi to w wystarczającym stopniu. Oznacza to, że do 1/4 komputerów domowych, które są zarządzane przez znajome osoby, może być podatnych na cyberprzestępstwa z wykorzystaniem phishingu i ransomware.

Czasami osoba, od której wymaga się, by zajmowała się bezpieczeństwem online wszystkich komputerów i urządzeń podłączonych do sieci, nie jest w pełni kompetentna, by podjąć się, aż tak odpowiedzialnego zadania. Dane z badania SOPHOS pokazują, że dla pełnego i pewnego zabezpieczenia, istnieje potrzeba posiadania zdalnego i opartego na chmurze zabezpieczenia, jakiego jak Sophos Home, które pozwala użytkownikom łatwo zarządzać bezpieczeństwem wielu komputerów naraz, z jednego panelu sterowania – stwierdza Shaw.

Sophos Home to darmowy produkt, który łączy rozwiązania antywirusowe i blokujące złośliwe URL do ochrony komputerów domowych i Mac’ów przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami, ransomware i podejrzanymi stronami www. Użytkownicy mogą zarządzać zabezpieczeniami dla 10 urządzeń z dowolnej przeglądarki nawet, gdy są od siebie znacznie oddalone.

W swoim badaniu SOPHOS poprosił o odpowiedzi 1250 pełnoletnich konsumentów z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Badanie prowadzone było we wrześniu 2016 przez ReRez Research – niezależną firmę zajmującą się badaniem rynku pochodzącą z Dallas w Teksasie.

źródło: Sophos

Kan