Nokia 6310i – Java, GSM 1900 oraz kilka innych nowych funkcji. Poza tym to samo co w modelu 6310-GPRS, Bluetooth, HSCSD, elektroniczna portmonetka i cyfrowy dyktafon. Nowy telefon fińskiej Nokii powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Dane podstawowe
Wygląd i kształt telefonów z serii 62xx i 63xx jest bardzo podobny. W modelach 6310 oraz 6310i jedynie układ przycisków został trochę zmieniony. Ten ostatni telefon dostępny jest teraz w trzech nowych wersjach obudowy. Testowany model jest moim zdaniem najładniejszy. Srebrny kolor obudowy współgra z szarym obramowaniem i cienką czarną obwódką wyświetlacza. W porównaniu z modelem 6310 nowością jest możliwość pracy w trzech systemach GSM: 900, 1800 i 1900 MHz. Osoby przebywające w USA nie będą więc musiały korzystać z aparatów zastępczych. Telefon waży tyle samo co model 6310 – 111 gramów. Wymiary Nokii to 129x47x21 mm. Nie jest to mało. Na rynku dostępnych jest wiele znacznie mniejszych telefonów. Na naładowanych do pełna bateriach aparat działa przez maks. 17 dni w trybie standby lub pozwala na przeprowadzenie 6 godzinnej rozmowy. W nowym zestawie, oprócz telefonu, znajdują się: ładowarka, instrukcja obsługi, płyta CD z oprogramowaniem oraz litowa-polimerowa bateria typu Ultra-Slim o pojemności 1100 mAh.

Funkcje i wyposażenie 1

Java
Spośród nowych funkcji modelu 6310i zdecydowanie najbardziej interesująca jest możliwość uruchamiania aplikacji Java. Dlatego zacznę od opisu tej właśnie funkcji.
Java 2 Micro Edition (J2ME) to standard umożliwiający uruchamianie w telefonie aplikacji napisanych w języku Java. W przypadku telefonów komórkowych chodzi o odmianę tego języka zwaną MIDP (Mobile Device Information Profile). Programy MIDP cechują się mniejszą liczbą instrukcji oraz zdecydowanie mniejszymi wymaganiami jeśli chodzi o moc obliczeniową oraz wielkość pamięci operacyjnej. W większości przypadków do uruchomienia programu (midletu) wystarczy kilkadziesiąt kilobajtów. Pierwszym telefonem z obsługą języka Java, który dostępny był w Polsce, był Siemens SL45i. W tej chwili wybór jest trochę większy. W ofercie operatorów już znajdują się takie aparaty jak Siemens MT50 czy Nokia 9210; w najbliższym czasie pojawi się wiele nowych telefonów m.in. Nokia 3410, Motorola v60i, v66i oraz testowana 6310i.

Nokia 6310i posiada 141 kB wolnej pamięci na programy Java. Taka wielkość pozwala na wgranie do telefonu od kilku do kilkunastu midletów.

Niestety wgranie nowych aplikacji nie jest takie bezproblemowe jak by się zdawało. Dostarczone na płycie oprogramowanie Nokia PC Suite oznaczone jest numerem 4.4. Po jego zainstalowaniu próżno jednak szukać jakiejkolwiek informacji na temat Javy. Dopiero na stronie firmowej Nokii można przeczytać, że program do instalowania midletów Java (Nokia Application Installer) dostępny jest począwszy od wersji 4.81. Wszystko byłoby pięknie-ładnie, gdyby nie rozmiar pliku – 26MB na łączu modemowym może doprowadzić niektórych użytkowników do rozpaczy. Po zainstalowaniu PC Suite 4.81 wszystko działało już bez problemów. Z poziomu instalatora aplikacji możemy wybrać plik programu, który chcemy wgrać do telefonu. Należy jednak pamiętać, żeby przy pobieraniu midletów z sieci zapisać pliki z rozszerzeniem .jar i .jad. Pierwszy plik to sam program, drugi plik – .jad zawiera informacje potrzebne do instalacji.
Większość pobranych z sieci midletów działała poprawnie. W telefonie udało się uruchomić m.in. kilka gier, program do wysyłania faksów oraz wygaszacze ekranu. Niestety nie wszystkie midlety były kompatybilne z Nokią. Niektóre programy napisane dla telefonów Siemens w ogóle się nie uruchamiały, podobne problemy pojawiły się również w przypadku kilku innych, poprawnie napisanych aplikacji. Problem ten wynika prawdopodobnie z różnic w implementacji standardu Java. Niektóre programy, które nie działały w Nokii, działały poprawnie na emulotarach Java na PC. Ponieważ na rynku nie ma jeszcze wiele telefonów z Javą, wielu programistów, pisząc aplikacje, sprawdza je właśnie na emulatorach PC. Zakładają oni, że jeśli coś działa na emulatorze J2ME firmy Sun, to powinno też działać w telefonach. Tu niestety się mylą.

Mimo problemów z uruchamianiem niektórych midletów można stwierdzić, że obsługa Javy to jedna z bardziej interesujących funkcji dostępnych w telefonach komórkowych. Stale rosnąca liczba programów pozwala na łatwe zwiększanie funkcjonalności aparatu. W pamięci Nokii 6310i zapisać można m.in. dodatkowe gry, programy do zarządzania pocztą elektroniczną, a także programy do zdalnego administrowania komputerem. Niestety niektóre z nich dostępne są tylko za opłatą.