Jesteś tutaj:-, Gadżety, Inne, Newsy, Rozrywka, Tablety-Legimi na czytnikach inkBOOK – Spotify dla e-booków

Legimi na czytnikach inkBOOK – Spotify dla e-booków

Spotify dla e-booków – takie stwierdzenie najlepiej opisuje funkcjonalność coraz popularniejszej w Polsce usługi Legimi. W zamian za comiesięczny abonament, użytkownik uzyskuje nielimitowany dostęp do tysięcy książek elektronicznych. Przedstawiamy, w jaki sposób usługa działa na najpopularniejszych na rynku czytnikach e-booków.


Z Legimi można korzystać za pomocą przeglądarki internetowej, a także dedykowanych aplikacji – dla systemów Android, iOS i Windows. Czytanie książek elektronicznych jest jednak najwygodniejsze na czytnikach z ekranami wykorzystującymi technologię e-papieru, dlatego też e-booki z Legimi przeczytamy na inkBOOKach, dwóch modelach PocketBooka, a od niedawna również na czytnikach Kindle. Na wszystkich tych urządzeniach usługa różni się nie tylko sposobem instalacji, lecz również funkcjonalnością.

Legimi na czytnikach inkBOOK

Czytniki inkBOOK działają pod kontrolą specjalnie zmodyfikowanej wersji systemu Android, dzięki czemu możemy korzystać z kluczowych dobrodziejstw tego oprogramowania – otwartości na rozwiązania zewnętrznych dostawców. Właśnie w taki sposób działa tu aplikacja Legimi – użytkownik może ją pobrać i zainstalować, odwiedzając na czytniku dedykowany sklep z aplikacjami. Już po kilku minutach usługa jest gotowa do użycia.

inkBOOKi, jako jedyne wśród e-czytników kompatybilnych z Legimi, pozwalają na pełną obsługę funkcjonalności e-księgarni – książki z zasobów Legimi można pobierać bezpośrednio z poziomu czytnika, zapisywać w pamięci, a następnie otwierać i czytać w aplikacji.
Warto dodać, że Legimi to tylko jedno z wielu rozszerzeń czytelnictwa, z którego mogą korzystać posiadacze inkBOOKów. Aplikacje umożliwiają dostęp do wielu polskich i zagranicznych e-księgarni, a także pozwalają usprawnić proces czytania i uczynić go wygodniejszym. Jednym z najciekawszych tego typu rozwiązań jest aplikacja Pocket. Użytkownik może zainstalować ją w przeglądarce, na smartfonie i w czytniku, i zapisywać interesujące go artykuły jednym kliknięciem. Zapamiętane w ten sposób treści są dostępne na wszystkich zsynchronizowanych urządzeniach. Co ważne, aplikacja wyodrębnia tylko tekst, więc za jej pomocą wszystkie treści z Internetu możemy czytać na e-papierze tak samo wygodnie jak e-booki.

Legimi na czytnikach PocketBook

Z usługi Legimi skorzystać mogą również właściciele czytników PocketBook Touch Lux 3 oraz Touch Lux 2. Czytniki są wyposażone w autorskie, zamknięte oprogramowanie, jednak producent stara się dbać o dostępność najważniejszych aplikacji, czego przykładem jest również usługa Legimi. W tym przypadku funkcjonalność aplikacji sprowadza się do pobierania e-booków, które wcześniej zapisaliśmy na tzw. półce. Oznacza to, że nowych książek nie możemy kupować bezpośrednio w aplikacji – musimy do tego celu skorzystać np. z komputera, a następnie zakupione pozycje trzeba dodać do listy, która będzie widoczna w aplikacji na czytniku. W nowych urządzeniach aplikacja jest już zainstalowana, natomiast w starszych egzemplarzach konieczne jest wykonanie aktualizacji oprogramowania.

Legimi na czytnikach Kindle

Od niedawna z usługi Legimi korzystać mogą również właściciele czytników Kindle. Zamknięte oprogramowanie tych urządzeń nie pozwoliło na przygotowanie dedykowanej aplikacji. Problem rozwiązano inaczej – udostępniając specjalny program dla komputerów PC (dla systemu Windows, a w przyszłości również dla posiadaczy urządzeń firmy Apple).

Użytkownik, który chce czytać e-booki z Legimi na swoim czytniku Kindle musi najpierw odwiedzić stronę internetową e-księgarni i kupić wybrane pozycje korzystając z funkcji „Pobierz na półkę”. Kolejnym krokiem jest pobranie i instalacja specjalnego programu, którego zadaniem jest synchronizacja zakupionych e-booków z czytnikiem. W tym celu należy podłączyć urządzenie kablem do komputera. To zdecydowanie najbardziej czasochłonna metoda spośród dwóch omówionych wcześniej.

W zależności od wersji wykupionego abonamentu, w miesiącu na czytnik można pobrać 7 (pakiet za 32,99 zł) lub 10 książek (39,99 zł). Dodatkowo czytnik musimy podłączyć do komputera raz w miesiącu w celu synchronizacji z programem. W przeciwnym wypadku dostęp do plików zostanie utracony.

Które rozwiązanie jest najwygodniejsze?

Ta sama usługa, trzej producenci czytników i trzy różne aplikacje. Wydaje się, że najwygodniejsze rozwiązanie to takie, które pozwoli na całkowitą niezależność czytnika od innych urządzeń. Właściciele czytników Kindle chcący skorzystać z usługi Legimi będą musieli użyć komputera, aby synchronizować dane, natomiast posiadacze PocketBooków nie będą mogli wygodnie kupić nowych e-booków z poziomu czytnika. W przypadku usługi Legimi dla urządzeń Kindle obawy budzi też limit pobrań 7 lub 10 e-booków w miesiącu. Ograniczenia takie nie występują zarówno w przypadku rozwiązań na inkBOOKach jak i PocketBookach.


źródło: inkBOOKAutor |2017-11-02T18:15:42+02:002 listopada 2017 18:15|Kategorie: Aplikacje, Gadżety, Inne, Newsy, Rozrywka, Tablety|Tagi: , , , , |3 komentarze

3 komentarze

 1. KarolSk 2 listopada 2017 w 17:41 - Odpowiedz

  Polecam tę usługę każdemu, kto lubi czytać i czyta często. Mam abo bez limitu z inkBookiem i jestem bardzo zadowolony 🙂

  • Bija 2 listopada 2017 w 18:52 - Odpowiedz

   Dobrze wiedzieć.

 2. Ilona 3 listopada 2017 w 18:14 - Odpowiedz

  Fajna propozycja dla osób, które bardzo dużo czytają. Zawsze wyjdzie trochę taniej niż kupowanie e-booków nawet mówiąc o tych abonamentach bez limitu. Kwestia tylko czytnika. Osstatnio było głośno o Legimi na Kindlach, a teraz słyszałam, że Legimi też otworzyło się na PocketBooki Touch HD.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.