Kolejny przykład udanego połączenia nauki z biznesem. Quantum Lab Poland z Polski jako jedna z trzech polskich firm zakwalifikowała się do pierwszej rundy finansowania w bieżącej edycji Instrumentu dla MŚP (Horyzont 2020). Stworzony przez nich program Xpress Engine potrafi rozpoznawać i analizować emocje na podstawie mimiki. Program Polaków usprawni badania marketingowe, a w przyszłości ułatwi leczenie osób sparaliżowanych oraz przyspieszy rozwój robotyki społecznej.

W ramach Instrumentu dla MŚP (Horyzont 2020), Quantum Lab Poland otrzyma 50 000 euro na przeprowadzenie analizy wykonalności technologii rozpoznawania emocji na podstawie analizy mimicznej – Xpress Engine.

Cieszymy się, że Komisja doceniła nasz projekt. Udowodniliśmy, że niewielka firma z Polski może konkurować z najlepszymi w Europie.” – mówi Konrad Bocian, Chief Science Officer z Quantum Lab Poland.

Xpress Engine to program stworzony do rozpoznawania emocji. Powstał dzięki wiedzy z obszarów informatyki afektywnej, która łączy osiągnięcia informatyki, psychologii oraz nauki zajmującej się analizą działania mózgu i umysłu (kognitywistki).


Pięć podstawowych emocji: radość, złość, obrzydzenie, smutek, zaskoczenie jest wyrażanych w ten sam sposób przez większości ludzi na świecie. Xpress Engine potrafi je rozpoznawać z dokładnością do 91%.” – mówi Konrad Bocian. Quantum Lab Poland jest jedną z trzech firm na świecie, którym udało się zaprojektować i skomercjalizować tego typu technologię. Silnik Xpress Engine powstał dzięki współpracy inżynierów Krzysztofa Cywińskiego i Dariusz Kamowskiego oraz naukowca Konrada Bociana z Uniwersytetu SWPS.

Pracowaliśmy nad silnikiem XE przez ponad 2 lata, w czasie których przeanalizowaliśmy dziesiątki prac badawczych i stworzyliśmy model, który potrafi dopasować się do niewidzianych wcześniej twarzy. – dodaje Bocian. – „Zaczęliśmy od „nauczenia” systemu, rozpoznawania uśmiechu. XE musiał przeanalizować ponad 1 000 zdjęc twarzy, aby było to możliwe. Dotychczas silnik przeanalizował ponad 5 milionów zdjęć ekspresji mimicznych.”

Do działania Xpress Engine potrzebna jest podstawowa kamera w laptopie lub smartfonie i dostęp do internetu. Aktualnie silnik XE stosowany jest w platformie ELLEN, która wspiera badanie emocji w marketingu i reklamie. Firma planuje rozwój użyteczności programu w kierunku kolejnych dziedzin np. medycyny (pomoc osobom sparaliżowanym), psychoterapii (wspomaganie analizy emocji) czy robotyki społecznej.

źródło: Quantum Lab Poland

Kan