Smartfony to świetne narzędzia do pracy i zabawy. Niestety ich czas pracy na baterii często okazuje się zaskakująco krótki. Co chwilę pojawiają się wieści o nowych, rewolucyjnych technologiach czy bateriach przyszłości, mających znacznie wydłużyć czas pracy smartfonów. Teraz naukowcy z SolidEnergy, startupu powołanego do życia przez pracowników Massachusetts Institute of Technology, stworzyli akumulator litowo-jonowy, który pozwala potencjalnie na zwiększenie żywotności baterii przeciętnego smartfona dwukrotnie.


Oto kolejny projekt, który próbuje podjąć temat krótkiego czasu pracy współczesnych gadżetów na jednym ładowaniu, akumulator litowo-jonowy wyposażony w niezwykle cienką metalową anodę. Badacze z SolidEnergy doprowadzili do przełomu, zmieniając materiał, z którego budowali anody akumulatorów. Zamiast grafitu zastosowali cienki miedziano-litowy drut. To pozwoliło im zbudować ogniwo o większej pojemności, jak i o mniejszym rozmiarze od tradycyjnego. To właśnie ten drobny element, pozwolił naukowcom podnieść gęstość energii akumulatora dwukrotnie z 600Wh/l do 1200Wh/l.

Co bardzo istotne elektrolit może pełnić swoją rolę już w temperaturze pokojowej – inne baterie z metalową anodą wymagają wysokich temperatur. To doskonała wiadomość, nie tylko dla użytkowników smartfonów.

O prawdziwych innowacjach w ostatnim czasie nie słyszymy zbyt często. Zatem nowe ogniwo powinno wzbudzić szczególne zainteresowanie. Tymczasem okazuje się, że stworzenie nowej generacji baterii zajmie jednak badaczom jeszcze trochę czasu. Powód, wdrożenie nowego rodzaju akumulatorów do masowej produkcji wymaga zmiany procesu produkcji, na co zwracają uwagę sceptycy.

Czy naukowcy z SolidEnergy zrewolucjonizują akumulatory smartfona? Niedługo będziemy mieli możliwość się o tym przekonać. Zespół badacze rozpoczął właśnie prace nad ogniwem do pierwszego prototypu smartfona od Google, składającego się z „klocków”. Telefon Projektu Ara trafi wejdzie na rynek w II połowie 2015 roku.

źródło: Forbes

Kan