Technologia bluetooth wykorzystywana najczęściej w telefonach komórkowych do przesyłania plików między urządzeniami lub dźwięku do bezprzewodowych słuchawek i zestawów głośnomówiących może być też użyta do innych zastosowań. Przykładem interesującego rozwiązania są breloki bluetooth pozwalające na lokalizowanie i namierzanie przedmiotów. Do testów redakcji telix.pl trafił niedawno kosztujący 119 zł brelok Duet firmy Protag, któremu się bliżej przyjrzymy.


Dzięki standardowi bluetooth 4.0 Low Energy pobór prądu Dueta został znacząco zredukowany. W rezultacie może on pracować na małej baterii CR2016 nawet pół roku. Możemy go połączyć z telefonem komórkowym i dzięki temu śledzić czy jest on w zasięgu naszej komórki.

Zastosowań takiego rozwiązania jest kilka:

    -możemy sprawdzić przy pomocy telefonu czy brelok jest w pobliżu

    -możemy wywołać w telefonie alarm, który spowoduje odtworzenie sygnału dźwiękowego w breloku i ułatwi jego znalezienie.
    -możemy włączyć na breloku przycisk, który spowoduje alarm w telefonie, dzięki któremu łatwo będzie go znaleźć.

W opisanym wyżej wariancie będziemy informowani o utracie bądź telefonu, bądź breloka. Żeby skorzystać z funkcjonalności breloków musimy pobrać aplikację mobilną przygotowaną przez producenta. Dostępna do pobrania z marketów iTunes i Google aplikacja pozwala na parowanie breloków i daje szereg innych funkcji. Są to:

  • Wywołanie sygnału dźwiękowego w breloku. Jeśli np. nasze kluczyki do auta wpadły pod siedzenie samochodu to łatwiej będzie je znaleźć.
  • Sprawdzenie ostatniej znanej lokalizacji breloka. Jeżeli Duet nie jest w zasięgu telefonu, to możemy pokazać na mapie google ostatnią znaną lokalizację breloka. Trzeba podkreślić, że nie jest to lokalizacja aktualna, tylko z momentu w którym Duet był sparowany z telefonem a telefon miał w tym czasie włączoną usługę lokalizacji. Jest to więc ostatnia lokalizacja naszego telefonu w momencie, gdy Duet był w jego zasięgu.
  • Możemy skorzystać z funkcji Social Search – w takim wypadku inni użytkownicy aplikacji Protag będą mogli przekazać do systemu informację o zagubionym breloku jeśli tylko znajdzie się on w zasięgu ich telefonów.
  • Jeżeli mamy więcej breloków to możemy przypisać do każdego z nich indywidualną nazwę i kategorię – np. klucze, bagaże itp. Do jednego telefonu można przypisać do 10 breloków.
  • Po zalogowaniu się na stronę www producenta, możemy śledzić pozycję naszego telefonu na mapie. Można także zdalnie zrobić zdjęcie telefonem i przesłać je na nasze konto.

Żeby nie wywoływać zbyt często fałszywych alarmów możemy wyłączyć sygnały dźwiękowe dla wybranych lokalizacji – np. domu i biura. Aby to zrobić, wskazujemy sieci WIFI w zasięgu których funkcja ostrzegania o utracie zostanie wyłączona. Aplikacja pozwala nam ponadto na wyłączenie dźwiękowego powiadomienia. A jeżeli telefon jest w trybie wyciszonym to odwrotnie – dźwięk będzie nadal głośny.

Jak sprawuje się duet w praktyce ? Niestety – średnio. Obudowa jest źle spasowana co powoduje szereg problemów. W pierwszym egzemplarzu bateria nie była odpowiednio dociskana do styków, w rezultacie czego urządzenie często traciło zasilanie. Trzeba było podłożyć między klapkę a baterię kawałek papieru, żeby docisk styków był mocniejszy. Po zgłoszeniu tego problemu dostaliśmy kolejny, poprawiony egzemplarz. Jednak w drugim Duecie klapka trzymająca baterię miała tendencję do otwierania się. Wprawdzie sama nie odpada, ale przy bardziej intensywnym użytkowaniu może po prostu wypaść.

W połączeniu z telefonem LG G3 a Androidem 4.4.2 i później 5.0 połączenie z Duetem było co jakiś czas tracone, chociaż znajdował się on kilkanaście centymetrów od telefonu. Raz fałszywy alarm w telefonie włączył się w środku nocy i zbudził wszystkich domowników. Innym razem, gdy faktycznie posiałem gdzieś kluczyki w domu, to połączenie też zostało utracone. Po 20 minutach szukania Duet odnalazł się przykryty gazetami na stole zaledwie pół metra od telefonu. Dopiero restart telefonu spowodował że brelok stał się znowu widzialny dla aplikacji Protag.

Połączenie z iPhone6 + też na początku przebiegło bez problemów, lecz później zostało utracone na jakiś czas (mimo, że duet leżał obok) Na szczęście telefon bardzo szybko odzyskał połączenie i aplikacja poprawnie raportowała utracenie kluczy.
Strona internetowa usługi też działa ze sporym opóźnieniem. Możemy sprawdzić na niej lokalizację telefonu z aplikacją Protag, ale zakładka wyświetlająca lokalizacje dla poszczególnych breloków nie wyświetlała przez długi czas żadnych danych – tylko pustą mapę świata. Dopiero po kilku godzinach pojawiła się na niej lokalizacja kluczy. Także funkcja zdalnego robienia zdjęć nie działała za każdym razem na testowym LG G3. Na 4 próby zdjęcie zostało zrobione jeden raz. Na iPhone nie udało się zrobić zdjęcia ani razu mimo, że aplikacja Protag była włączona (jak wymaga producent).

Podsumowanie

Pomysł na parowanie telefonów z brelokiem daje nam szereg przydatnych funkcji i zwiększa bezpieczeństwo przedmiotów z których korzystamy. W przypadku kradzieży bądź zgubienia przedmiotów będziemy mogli odpowiednio zareagować. Niestety, Duet nie jest urządzeniem na którym można w 100% polegać. Brelok często traci połączenie a strona internetowa producenta ma błędy. W sytuacji, gdy nie możemy w 100% polegać na tym produkcie, pod znakiem zapytania stoi sens jego zakupu.

Marcin Horecki