Firma Tactus opatentowała technologię, która już niedługo może na trwałe zagościć w smartfonach, tabletach, telewizorach, komputerach, uniwersalnych pilotach a nawet w game padach. Mowa tu o unikatowym rozwiązaniu tworzenia uwypukleń (na kształt tych w torebkach bąbelkowych) pojawiających się w na żądanie, w dowolnym miejscu ekranów dotykowych, działających tak samo jak w przypadku wciśnięcia fizycznych przycisków.


Dotychczasowym ułatwieniem dla użytkowników smartfonów jest możliwość ustawień lekkiego drgania telefonu podczas wybierania numeru telefonu lub wysyłania wiadomości SMS. Rozwiązaniem jakie wprowadza Tactus, jest tymczasowe wytworzenie w pełni fizycznych uwypukleń, wyrastających wprost z ekranu urządzenia i samoistnie zlewających się z powierzchnią dotykową, po zakończeniu pracy przez użytkownika. Brzmi jak odległe w czasie Science Fiction? Rozwiązanie ma wejść na rynek jeszcze w połowie bieżącego roku.

Według producenta technologię Tactile Layer będzie można bardzo łatwo zintegrować się z dzisiejszymi rozwiązaniami, stosowanymi we współczesnych panelach dotykowych. Wystarczy wymienić przednią warstwę szkła, zabezpieczającego wyświetlacz urządzenia na nową, zmiennokształtną powierzchnię o tej samej grubości. Co prawda nie będzie ona tak wytrzymała jak np. Gorilla Glass, jednak będzie w stanie imitować fizyczne przyciski, wyczuwalne przez użytkownika.

Póki co, Tactus nie chwali się współpracą z żadnym znaczącym producentem elektroniki. Oby historia nie podążyła torem Ubuntu OS, który boryka się z tym samym problemem. Z drugiej strony, jeśli twórcy zapowiedzieli wejście na rynek w połowie 2013 to należy sądzić, że nie rzucają słów na wiatr.

Źródło: tactustechnology.com

Kamil Kawczyński