Ciena Corporation, firma specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań sieciowych, wprowadziła nowe, zaawansowane oprogramowanie do zarządzania sieciami pakietowymi. Pozwala ono operatorom sieci i dostawcom poprawić jakość oferowanych usług ethernetowych, takich jak mobilny backhaul, usługi biznesowe czy aplikacje działające w chmurze obliczeniowej. Nowe funkcje systemu operacyjnego SAOS (Service-Aware Operating System) oraz systemu administracyjnego OneControl Unified Management System skracają czas instalacji i konfiguracji urządzeń sieciowych nawet o 75 proc., umożliwiając szybkie wprowadzanie zmian i zapewniając klientom końcowym polepszoną jakość usług. Ponadto nowy portal firmy Ciena działający w chmurze obliczeniowej pozwala dostawcom weryfikować zgodność dostarczanych parametrów sieci z zapisami umów Service Level Agreement (SLA) przez cały okres korzystania z usługi. Nowe funkcje oprogramowania są częścią architektury OPn Cieny, zorientowanej na budowanie otwartych, programowalnych i skalowalnych sieci nowej generacji, łatwo adaptujących się do rosnących wymagań w zakresie nowych usług i przepustowości.

Według raportu firmy analitycznej Vertical Systems, pod względem łącznej przepustowości usługi ethernetowe przewyższają już wszelkie inne usługi transmisji danych. Oznacza to, że wśród dostawców rozwiązań sieciowych kończy wyścig technologiczny przechodzi na dalszy plan. Zarówno telekomy, jak i dostawcy usług sieciowych muszą obecnie położyć większy nacisk na zwiększenie satysfakcji klientów i szybkości wprowadzania nowych usług. Idąc tym tropem, inżynierowie firmy Ciena opracowali nowe oprogramowanie do zarządzania sieciami pakietowymi, które mają pomóc operatorom w realizacji tych celów. Doświadczenia Ciena wskazują, że automatyzacja procesów instalacji i konfiguracji systemów może skrócić czas wprowadzania nowych usług nawet o 75%.

Technologia Carrier Ethernet na dobre zadomowiła się na rynku telekomunikacyjnym i obecnie stała się standardem globalnym. To z jednej strony efekt prac prowadzonych przez Metro Ethernet Forum, z drugiej zalet tej technologii. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić łatwość zarządzania siecią i możliwość uzyskania dużych przepustowości w dostępie do Internetu oraz usług takich jak IPTV, VoD czy VoIP. Nie bez znaczenia są także małe opóźnienia, doskonała skalowalność i relatywnie niewysokie w stosunku do osiąganych korzyści koszty wdrożenia. Nie ma podobnych rozwiązań, które byłyby w stanie zapewnić tak dobre parametry jakości, niezawodności i funkcjonalności sieci przy stosunkowo niedużych kosztach jej budowy.

Wraz z rozwojem i stopniowym upowszechnieniem się Carrier Ethernetu wśród operatorów, zmieniły się też potrzeby telekomów. Dziś budują one swoją przewagę konkurencyjną w oparciu nie tylko o technologię, ale także jakość obsługi klienta i dostarczanych usług. Tego samego oczekują też od dostawców technologii sieciowych. Obok zapewnienia odpowiedniej przepustowości i co za tym idzie wydajności sieci, równie ważne jest skrócenie czasu uruchomienia usług, diagnostyki błędów oraz analizy parametrów SLA. Szybkość – to według raportu Vertical Systems – ENS – czynnik, który obecnie najsilniej różnicuje dostawców technologii na rynku usług Ethernetowych.

Zdalna konfiguracja – 75% szybciej
Idąc tym tropem, inżynierowie z firmy Ciena, firmy specjalizującej się w rozwiązaniach sieciowych, przygotowali nowe funkcje w systemie zarządzania sieciami pakietowymi SAOS oraz aplikacji OneControl. Jakie korzyści w praktyce oferują nowe rozwiązania?

Klienci firmy Ciena korzystający z systemu OneControl będą mieli możliwość szybkiego diagnozowania problemów sieciowych za pośrednictwem zaawansowanego interfejsu użytkownika, który umożliwia szybsze i bardziej szczegółowe identyfikowanie zdarzeń, izolowanie usterek oraz raportowanie. Otrzymają też zbiory gotowych profili usługowych, które zapewniają zdalną konfigurację urządzeń sieciowych. W praktyce oznacza to znaczne zmniejszenie zaangażowania wykwalifikowanych pracowników technicznych, a także ryzyka pojawienia się błędów wynikających z ręcznej konfiguracji. Dzięki nowemu oprogramowaniu, centrum zarządzania siecią uzyska dostęp do wizualizacji połączeń sieciowych i narzędzi monitoringu wydajności sieci. Pozwoli to dostawcom usług łatwo diagnozować i rozwiązywać potencjalne problemy, a w konsekwencji skróci czas wdrażania nowych usług, nawet o 75%.

Testy wydajności online i wizualizacja w chmurze

Dla użytkowników systemu SAOS, bardzo istotną korzyścią z wprowadzenia nowego oprogramowania jest możliwość automatycznego przeprowadzania testów wydajności w celu określenia czy wymagania SLA są spełnione. To bardzo ważne, bo standardowy proces monitoringu jest bardzo czasochłonny i w dodatku kosztowny. Wymaga on przeprowadzenia testów jednocześnie w kilku lokalizacjach przez wykwalifikowany personel i przy użyciu kosztownego sprzętu. Użytkownicy SAOS będą też mogli korzystać z narzędzi OAM do pomiarów błędów i wydajności, a także technologii MPLS-TP, ułatwiającej wdrażanie infrastruktury dostępowej.

Ciena wprowadziła także nowy panel administracyjny, który umożliwia klientom monitorowanie kondycji usług ethernetowych przez 24 godziny na dobę. Zapewnia on także bezpośredni dostęp do raportów SLA, co w praktyce oznacza możliwość samodzielnej weryfikacji jakości dostarczanych usług w odniesieniu do ustalonych w umowach parametrów. W związku z tym, że jest to usługa w modelu cloud, administrator sieci może dokonywać wszystkich modernizacji z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.

źródło: Ciena

Kan