UPS EVER ECO 1000 LCD całkowicie sterowalny jest za pomocą wbudowanego przycisku wielofunkcyjnego, dzięki czemu z poziomu urządzenia, a nie tylko komputera można sterować parametrami takimi jak: dźwiękowa sygnalizacja stanów pracy, cyfrowy monitoring stopnia naładowania baterii, tryb oszczędzania energii, itp., wyświetlanymi na wbudowanym w zasilaczu ekranie LCD. Jednokrotne krótkie przyciśnięcie przycisku wielofunkcyjnego powoduje załączenie podświetlenia wyświetlacza LCD na 20 sekund. Pięciokrotne naciśnięcie w czasie 3 s przycisku wielofunkcyjnego spowoduje wyłączenie funkcji oszczędzania energii (po jednokrotnym sygnale dźwiękowym na wyświetlaczu LCD zgaśnie ikona GREEN FUNCTION). Gdy zasilacz będzie w trybie pracy buforowym (rezerwowym) i na wyjściu nie będą podłączone urządzenia lub pobór mocy będzie poniżej granicznej wartości 80 W, nastąpi automatyczne wyłączenie zasilacza po 5 min w celu oszczędzania energii zgromadzonej w akumulatorach (GREEN FUNCTION). Przywrócenie aktywności funkcji oszczędzania energii następuje po ponownym pięciokrotnym naciśnięciu w czasie 3 s przycisku wielofunkcyjnego.

ViewPower
ViewPower

Warto także skorzystać z dostarczonej aplikacji do zarządzania naszą zapasową elektrownią. ViewPower oprócz monitorowania stanu zasilacza umożliwi wyłączenie irytującego powiadomienia o braku prądu w sieci. Ponadto będziemy mogli ustalić moment, w którym komputer samoczynnie zamknie system zanim wyczerpiemy akumulator, nawet jeśli nie ma nas przy biurku. Po uruchomieniu pliku instalacyjnego należy kierować się wskazówkami podczas instalacji. Podczas instalacji zachodzi konieczność wpisania numeru seryjnego oprogramowania.

ViewPower
ViewPower

Po przeprowadzeniu procedury instalacyjnej oprogramowanie uruchamia się automatycznie po starcie Systemu Operacyjnego. WinPower pojawia się jako zielona wtyczka na pasku zadań (obok zegara). Wszystkie zarządzane komputery powinny mieć zainstalowane oprogramowanie WinPower, będące interfejsem dla zdalnego wyłączenia systemu. Jeśli WinPower nie będzie zainstalowany na tych komputerach, nie będzie możliwości zarządzania nimi. Jeśli wszystkie komputery współistnieją w tym samej podsieci, oprogramowanie wykryje wszystkie te komputery, na których zainstalowane jest oprogramowanie WinPower i ukaże je automatycznie w lewej części okna WinPower.

ViewPower Menadżer
ViewPower Menadżer

Po podłączeniu wtyczki zasilacza do gniazda zasilania sieciowego w czasie pierwszych 5 s następuje test wyświetlacza i wyświetlane są wszystkie ikony na panelu LCD; potem wyświetlane są parametry napięcia wejściowego (wartość i częstotliwość). Jednocześnie po 20 s samoczynnie następuje wygaszenie panelu LCD. Jego ponowne uaktywnienie możliwe jest po jednokrotnym przyciśnięciu przycisku wielofunkcyjnego urządzenia. Zasilacz jest w trybie czuwania (stan gotowości do pracy – odbiorniki nie są zasilane). Jeśli w trybie pracy normalnej napięcie sieci zaniknie lub jego wartość bądź częstotliwość przekroczą wartości progowe, nastąpi automatyczne przejście na tryb buforowy. Sygnalizowane jest to przerywanym sygnałem dźwiękowym (co 4 s) oraz uaktywnieniem odpowiadającej temu trybu pracy ikony. Podczas zwykłej pracy biurowej EVER ECO 1000 LCD podtrzymywał zasilanie dużo dłużej niż to przewiduje producent – ok. 28 minut. Naszym zdaniem to wystarczający czas, aby spokojnie dokończyć pracę, zapisać ją i zamknąć bezpiecznie system. Jeśli chodzi o wyższy pobór prądu np. podczas gry, czas ten nie przekraczał najczęściej kilku minut, przy pełnym obciążeniu – maksymalnie można podłączyć cztery urządzenia jednocześnie o łącznej mocy 80% Pmax – zasilacz podtrzymywał napięcie niecałe 5 minut. Po rozładowaniu się akumulatorów do poziomu sygnalizowanego przez 1 segment na wskaźniku stopnia naładowania na wyświetlaczu LCD, sygnał dźwiękowy pulsuje co 1 s. Po rozładowaniu się akumulatora zasilacz wyłączy się, a odbiorniki nie są już zasilane. Uruchomienie zasilacza bez podłączonej sieci jest możliwe przez wprowadzenie go za pomocą przycisku wielofunkcyjnego w tryb pracy buforowej (zasilanie podłączonych urządzeń do czasu pojawienia się napięcia sieciowego o prawidłowych parametrach lub do wyczerpania się energii z akumulatorów), procedura taka nazywana jest „zimnym startem”. Należy przycisnąć i przytrzymać przez 3 s przycisk wielofunkcyjny. Zostaje uaktywniony tryb bateryjny, co zasygnalizowane jest pojedynczym sygnałem dźwiękowym trwającym 2 s. Następnie sygnalizowana jest praca bateryjna zasilacza sygnałem dźwiękowym przerywanym co 4 s. Dla pracy sieciowej przy obciążeniu powyżej 110% mocy znamionowej zasilacz wskazuje stan przeciążenia szybkim przerywanym sygnałem dźwiękowym (2 razy na sekundę) oraz zapaleniem się ikony (PRZECIĄŻENIE). Jeżeli stan taki utrzyma się dłużej, nastąpi automatyczne wyłączenie zasilacza. Im większe przeciążenie, tym szybciej wyłączy się zasilacz. W trybie pracy bateryjnej zbyt duże obciążenie powoduje wyłączenie zasilacza.