Testowany TCL 20 SE ma wszystkie funkcje związane z zaawansowanym smartfonem, a także fajny system rozrywki wideo dla tych, którzy chcą zabrać swoje doświadczenia audio-wideo w podróży.

Wydajność wideo zapewnia 6,82-calowy wyświetlacz z wycięciem w kształcie litery V o 90-procentowym stosunku ekranu do obudowy. Z systemem wspomagającym wyświetlanie wideo NXTVISION oraz głośnikami stereo będzie doskonałym narzędziem mobilnej rozrywki.

Cena TCL 20 SE została ustalona w Polsce na bardzo przystępnym poziomie, bo 599 zł – obecnie mozna go kupić już za 549 zł

A jak smartfon wypada w rzeczywistości? Zapraszam do recenzji.

 

Снимок экрана 2021 04 08 в 11.19.23

 

Specyfikacja techniczna:

  • Wyświetlacz: 6.82-inch V-notchdisplay, rozdzielczość HD+ (720 x 1640px), 20.5:9, Screen-to-body ratio: 90%, kontrast 1500: 1, 263PPI, jasność 450 nits, częstotliwość odświeżania ekranu 60 Hz
  • System operacyjny: Android 11, TCL UI
  • Sieci 4G: LTE Cat 6 (50 Mbit/s / 300 Mbit/s)
    • 2G – 850/900/1800/1900
    • 3G – B1/2/5/8
    • 4G/LTE: B1/3/5/7/8/20/28/38/40/41 (2540-2640)
    • Dual SIM: NanoSIM + NanoSIM lub NanoSIM + microSD
  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 460, Qualcomm Kryo 240 1.8 GHz, Octa-Core (8-rdzeniowy), (4 × A73, 1.6 GHz + 4 × A53)
  • GPU: Qualcomm Adreno 610
  • Pamięć: 4 GB RAM
  • Pamięć wbudowana: 64 GB
  • Czytnik kart pamięci: microSD do 256 GB
  • Aparat:
    • tylny – 16 MP + 5 MP + 2 MP + 2 MP
    • przysłona obiektywu
      • 16 Mpx – f/1.8 – tylny główny
      • 5 Mpx – f/2.2 – tylny szerokokątny
      • 2 Mpx – f/2.4 – tylny makro
      • 2 Mpx – f/2.4 – tylny głębia
    • rozdzielczość nagrywania wideo – FullHD
    • funkcje aparatu – autofocus, efekt bokeh, HDR, ledowa lampa błyskowa, nagrywanie filmów Full HD 1080p, tryb makro, zbliżenie cyfrowe x 4
    • przedni- 8 MP,
      • 4P lens – f/2.0, sensor size 1/4”, pixel size 1.12μm, aperture F2.0, field of view 80.6°,
      • rozdzielczość nagrywania wideo: 720P
    • Wi-Fi: 802.11b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot
    • Bluetooth 5.0, NFC
    • USB 2.0 Type-C
    • Złącze słuchawkowe: 3,5 mm jack
    • GPS: A-GPS, BeiDou, Galileo, Global Navigation Satellite System (GLONASS)
    • Czujniki: akcelerometr, czujnik światła otoczenia, czujnik zbliżeniowy, czytnik linii papilarnych
    • Funkcje dodatkowe: Google Assistant, Google Play, HD Voice, latarka, obsługa USB OTG, VoLTE (Voice over LTE), VoWiFi (Voice over WiFi)
    • Pojemność baterii: 5000 mAh (niewymienna)
    • Czas do pełnego naładowania baterii: 3,20 h, ładowanie szybkie 18w,
    • Czas pracy: 17.5 h
    • Wymiary: 172.08 x 77.14 x 9.10 mm
    • Waga: 206 g

 

W gustownie zaprojektowanym pudełku znajdziemy smartfon TCL 20 SE, zestaw słuchawkowy, kabel USB typ C, ładowarkę Fast Charging 18W, szpilkę i silikonowe etui oraz typową papierologię.

 

Снимок экрана 2021 04 08 в 11.19.17

 

Design TCL 20 SE został zaczerpnięty  z naturalnego piękna światła zorzy polarnej. Celem ikonicznego designu „Horizon” jest połączenie estetyki z wygodą. Przyjemna w dotyku powierzchnia i smukły korpus sprawiają, że telefon świetnie leży w dłoni. Obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego, a swoim wyglądem przypomina tylko szkło. Wyjątkowe wykończenie mieniące się na różne sposoby, w zależności od rodzaju światła w otoczeniu, z dwoma odcinającymi się, nanocząsteczkowymi wzorami ukazują harmonijne piękno.

Model TCL 20 SE został wyposażony w wyświetlacz LCD IPS o przekątnej 6,82″ w formacie 20,5:9 o rozdzielczości HD+ (720 x 1640px) (263PPI, odświeżanie 60Hz). Ekran oferuje dobrą jakość wyświetlanego obrazu. Mamy tutaj do czynienia z bardzo wąskimi ramkami (90% screen-to-body ratio) i bardzo minimalnym okrągłym wcięciu na aparat 8 MP.

Ekran w telefonie jest czytelny, kolory są naturalne i dobrze nasycone (temperaturę i tryb kolorów można dopasować również do własnych preferencji w opcjach), a krawędzie czcionek są ostre. Gołym okiem nie dostrzeżemy na nim poszczególnych punktów świetlnych.

Duża powierzchnia wyświetlania otoczona wąskimi ramkami, a także proporcje zbliżone do kinowych to wygoda użytkowania i optymalne wykorzystanie ekranu dla wszystkich fanów mobilnego oglądania filmów. Dzięki technologii NXTVISION, możemy ulepszać swoje wideo w czasie rzeczywistym, a co za tym idzie cieszyć się czystymi kolorami, kontrastem i przejrzystością. Urządzenie zapewnia również niespotykane w tym segmencie cenowym rozwiązanie konwersji wideo z SDR do HDR w czasie rzeczywistym, również dla treści pochodzących z serwisów streamingowych.

Dużo starań dołożono też do kwestii ochrony wzroku użytkownika, a ich owocem są tryby czytania i komfortu oczu. W samym interfejsie również zadbano o rozwiązania, które wykorzystują możliwości dużego wyświetlacza. Jednym z nich jest Smart Floating Window, które pozwala przenieść widok aplikacji do małego okienka i korzystać z niej nawet podczas oglądania ulubionego serialu w trybie pełnoekranowym.

Intuicyjny sposób wywoływania tej funkcji, a także możliwość przenoszenia w dowolne miejsce na ekranie sprawia, że korzystałem z niej chętnie i często. W testowanym smartfonie, podobnie jak już w wielu modelach możemy włączyć obsługę gestami, które wręcz uzależniają i znacząco polepszają komfort użytkowania telefonu.

W celu zwiększenia ochrony prywatności użytkownika, TCL 20 SE wyposażony został w wygodny w korzystaniu, bezpieczny system rozpoznawania twarzy, a także skaner odcisków palców. Odblokowanie ekranu następuje niemalże natychmiast, co jest bardzo wygodne. Czasami przy słabym oświetleniu zdarzało się, że telefon nie rozpoznał twarzy, ale były to raczej pojedyncze sytuacje. Ponadto smartfon otrzymujemy z rozwiązaniami zabezpieczającymi, takimi jak dziennik bezpieczeństwa, rozpoznawanie niebezpiecznych zachowań aplikacji oraz ochrona danych osobowych.

 

Снимок экрана 2021 04 08 в 11.18.52

 

Na spodzie obudowy znajdziemy głośniki stereo i gniazdo USB typu C. Konstrukcja testowanego smartfonu TCL została tak przemyślna, aby trzymając urządzenie w dłoni trudniej było zasłonić głośniki stereo. Głośnik multimedialny spisuje się naprawdę dobrze.  W urządzeniu zadbano również o jakość brzmienia przy użyciu słuchawek przewodowych, czego potwierdzeniem jest certyfikat Hi-Res Audio.

 

Снимок экрана 2021 04 08 в 11.18.47

 

Zaś po drugie stronie producent umieścił mikrofon i wejście słuchawkowe. Szczególnie to ostatnie ucieszy wielu użytkowników. Co, do jakości prowadzonych rozmów, to nie można mieć zastrzeżeń. Zarówno ja, jak i moi rozmówcy słyszeli się bardzo dobrze. Podczas testu nie zdarzyło się, by jakość połączeń uniemożliwiła zrozumienie drugiej osoby. Nie wystąpiły także problemy z zasięgiem sieci komórkowych w miejscach, w których nie powinno to się zdarzyć.

 

Снимок экрана 2021 04 08 в 11.18.35

 

Na lewej krawędzi, można rzecz standardowo znajdziemy tackę na karty w kombinacji nanoSIM + microSD, albo dwóch kart – nanoSIM oraz dedykowany przycisk Asystenta Google. DualSIM – pracuje klasycznie (Dual-SIM Standby). Szufladkę otwiera się kluczykiem, który znajdziemy w pudełku lub ewentualnie wystarczy zwykła szpilka.

Natomiast na prawej krawędzi umieszczone zostały standardowe przyciski głośności oraz wyłącznik. Przyciski również zostały wykonane w kolorze obudowy i są wyraźne w dotyku oraz bardzo dobrze i szybko reagują na wszystkie kliknięcia.

Telefon dostępny jest w 2 kolorach: szarym i zielonym. W moje ręce wpadł kolor szary. I przyznam, że wygląda całkiem nieźle. Nie mniej wadą takiego tworzywa jest to, że bardzo łatwo go zarysować, a świecąca faktura mocno palcuje.  Obudowa nie jest też wodoodporna.

W górnej, z lewej strony znajduje się wystająca listwa, na której znajdziemy poczwórny obiektywy aparatu fotograficznego, z mocną diodą doświetlającą. Do tego lekko wystające aparaty sprawią, że bardzo szybko sięgniemy po etui, którego znajdziemy w opakowaniu. Z aparatem, jednak wiąże się mała niedogodność, bardzo łatwo kamerkę zasłonić ręką przy wykonywaniu zdjęcia, o czym warto pamiętać, gdy chcemy szybko zrobić fotkę. W okrągłym zagłębieniu znalazł się czytnik linii papilarnych – do jego działania nie mam żadnych uwag.

Z myślą o użytkownikach, którzy lubią przeglądać Internet mobilny TCL  wyposażył 20 SE w obsługę łączności 4G/LTE (300 Mbps – downlink, 50 Mbps – uplink).  Nie zabrakło również Wi-Fi, Bluetooth, NFC oraz GPS, wspierane przez A-GPS – wszystkie te trzy rodzaje komunikacji w trakcie testu sprawowały się bez zarzutu.

TCL 20 SE pracuje w oparciu o ośmiordzeniowy chipset Qualcomm Snapdragon 460 o taktowaniu 1.8 GHz (4 × A73, 1.6 GHz + 4 × A53). W modelu tym zastosowano 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci wewnętrznej – dla użytkownika dostępne jest nieco ponad 40 GB na dane oraz aplikacje, z możliwością korzystania z zewnętrznej karty pamięci microSD do 256 GB. Wydajność w grach możliwa jest również dzięki wspomaganiu układem graficznym Qualcomm Adreno 610.

W teście Benchmark 20 SE osiągnął 144,5 tys. pkt., co nie jest dziś wynikiem specjalnie imponującym, ale to tylko cyferki. Taka specyfikacja wystarczy, aby telefon poradził sobie, podczas codziennej obsługi systemu operacyjnego i interfejsu i nie zauważyłem większych czkawek. Przy bardziej wymagającym użytkowniku, który potrzebuje uruchomić sporo aplikacji, to możemy odczuć spadki wydajności i braki pamięci.  Ilość ciepła, jaką CPU emituje przy pełnym obciążeniu, jest do zaakceptowania.

 

Poniżej, dla zainteresowanych wyniki testów benchmarkowych: 

 

Mózgiem naszego bohatera jest zmodyfikowany system Android 11, z przygotowaną dla niego wersją autorskiej nakładki TCL UI, która dba o bezpieczeństwo, optymalizuje pracę i zwiększa wygodę codziennego korzystania z urządzenia.

 

 

Po kilku dniach użytkowania muszę stwierdzić, że wszystko działa naprawdę stabilnie i szybko. Zapewnia on maksymalną wygodę oraz płynne działanie nawet przy wielu uruchomionych aplikacjach i grach. Widać, że twórcy oprogramowania bardzo dobrze je zoptymalizowali. Różnorodność preinstalowanych aplikacji jest wystarczająca do komfortowego rozpoczęcia pracy ze smartfonem. Można także oczywiście pobierać nowe aplikacje ze strony internetowej Google Play według własnych preferencji i potrzeb.

 

 

Smartfon wyposażono w potężną baterię 5000 mAh, która przy bardzo intensywnym użytkowaniu (włączony Internet, dużo rozmów na FB, wykonywanie sporej ilości zdjęć) spokojnie starczy na trzy dni pracy. Pozwala m.in. osiągnąć do 17 godzin nieprzerwanego odtwarzania wideo, 154 godziny muzyki lub 20 godzin surfowania po sieci 4G. Gdy smartfon trafi do mniej „hardcorowego” użytkownika, bateria zapewnia moc na ponad tydzień w trybie czuwania po jednym naładowaniu.

Dodatkową opcją, która z pewnością ułatwia życie w ruchu jest funkcja ładowania wstecznego OTG umożliwiająca łatwe uzupełnienie energii innych gadżetów.

 

Снимок экрана 2021 04 08 в 11.19.03

 

Jednym z głównych elementów TCL 20 SE jest poczwórny aparat, który, podobnie jak w droższych modelach, jest wspierany przez sztuczną inteligencję.  Uwiecznienie najdrobniejszych szczegółów jest w zasięgu ręki, dzięki modułom: szerokokątnemu, makro oraz wykrywania głębi. Wsparcie oprogramowania fotograficznego sztuczną inteligencją daje nam do dyspozycji zaawansowane tryby – portretowy i polepszania wyglądu nieba. Dodatkowo funkcja usuwania obiektów z SI pozwala na wymazanie przedmiotów i ludzi, którzy psują idealne ujęcie.

 

Снимок экрана 2021 04 08 в 11.19.09

 

A jak zdjęcia wypadają w rzeczywistości? Tutaj niestety jest różnie. W ciągu dnia oczywiście możemy otrzymać całkiem przyzwoite zdjęcia. Jakość spada przy bardziej pochmurnej pogodzie i wieczorami oraz po przełączeniu na szeroki kąt. Mamy tutaj do dyspozycji za to całkiem przyzwoity tryb nocny. Suma summarum jak na telefon poniżej 1000 zł nie jest źle i całkowicie wystarczy nam do codziennego użytkowania.

 

 

Poniżej kilka zdjęć, które już wykonałem tym aparatem:

IMG 20210328 164835 IMG 20210402 160454 IMG 20210402 144359 IMG 20210401 132822 IMG 20210328 162908 IMG 20210328 162821

 

TCL 20 SE możemy nagrać wideo w maksymalnej rozdzielczości FHD 1080p (1920×1080) – 30 klatek na sekundę. Nagrania nie są najgorsze jak na ten segment. Jedyne co zauważyłem, to bardzo wolno łapie ostrość przy nagłej zmianie kadru (mocne zbliżenie v daleki plan). Często musiałem pomóc sobie dodatkowo ręcznie i kliknąć na ekran, aby kamera załapała ostrość.

Screenshot 2021 03 23 15 42 27 897

 

Podsumowanie

TCL 20 SE to urządzenie, które przy stosunkowo niskiej cenie, jaką musimy za nie zapłacić, mieści w sobie dość porządną specyfikację. Za 599 zł otrzymujemy dobrej jakości wykonanie, duży czytelny ekran, całkiem przyzwoity zestaw aparatów, wspomagany przez sztuczną inteligencję. Transmisja danych i rozmowy w sieci 4G/LTE działają bez zarzutu.

Testowany smartfon poleciłbym konsumentom, którzy oczekują płynności działania systemu, długie  działanie na baterii i aparatu na solidnym poziomie jakości, a nie chcą rujnować domowego budżetu.

 

TECHNOSenior