Jeszcze kilka lat temu wyznacznikiem mobilności była płyta CD. Obecnie o wiele więcej danych możemy zapisać na karcie o wymiarach paznokcia, której cena często nie przekracza kilkunastu złotych.

Obecnie coraz więcej małych plików przechowujemy i przesyłamy za pośrednictwem usług udostępniających przestrzeń dyskową, czyli tzw. chmury. Przenośne nośniki pamięci przejęły więc rolę magazynów kopii zapasowych, gier lub poufnych danych. Tradycyjny proces wymiany danych pomiędzy telefonem i dyskiem USB wymaga pomocy ze strony komputera. Ale od niedawna można to zrobić o wiele szybciej i łatwiej, a co najważniejsze bez udziału peceta. Staje się to możliwe dzięki standardowi USB On the Go (OTG), umożliwiającemu podłączenie pamięci przenośnej, klawiatury czy myszki komputerowej bezpośrednio do telefonu bądź tabletu. Użytkownik może dowolnie kopiować pliki w dwie strony czy np. odtwarzać na smartfonie film znajdujący się na nośniku USB. Pamięci USB zyskały popularność dzięki swojej uniwersalności i idei plug&play. Obecnie używać je można nie tylko z komputerami, lecz także telewizorami, smartfonami, tabletami i wszystkimi innymi urządzeniami ze złączem USB i obsługą pamięci masowych.  Korzystają też z nich osoby, których praca wymaga ciągłego dostępu do plików z różnych urządzeń. Często na przenośnej pamięci przechowujemy dane, do których dostęp będzie nam potrzebny w nieprzewidzianych sytuacjach. Warto wtedy wyposażyć się w sprzęt, który będzie można podłączyć np. do smartfona lub tabletu.

Jakiś czas temu SanDisk Corporation wprowadził na rynek pamięć flash USB SanDisk Ultra Dual USB Drive 3.0. Sprzęt, wyposażony w port micro USB oraz port USB 3.0, umożliwia bardzo szybkie przenoszenie plików między komputerami PC/Mac a zgodnymi ze standardem OTG (on-the-go) produktami z systemem Android.

Specyfikacja:

  • Pojemność: 64 GB
  • Wymiary: 36 x 20 x 11 mm
  • Typ podłączenia: USB 3.0, microUSB 2.0
  • Cena: około 80 zł
  • Gwarancja: 60 miesięcy
  • Dedykowana aplikacja: SanDisk Memory Zone