Promocja

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim może być tak samo efektywny, jak na pochylonym. Wystarczy tylko zastosować odpowiednie rozwiązania.

Czym różni się fotowoltaika na dachu skośnym i płaskim?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym jest stosunkowo łatwiejsza, ponieważ zwykle moduły instaluje się zgodnie z kątem nachylenia samego dachu. W przypadku montażu na płaskim dachu – ustawienie poszczególnych elementów poprzedza przygotowanie specjalnej aluminiowej konstrukcji. Jednak jak twierdzi wielu ekspertów, to ostatnie rozwiązanie, choć z pozoru jest mniej efektywne, to zapewnia znacznie większą elastyczność, co oznacza pełniejsze wykorzystanie przestrzeni i potencjalnej mocy.

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim?

Montaż paneli fotowoltaicznych tak samo, jak na dwuspadowym powinien być zorientowany na stronę południową, która to zapewnia najdłuższą ekspozycję na promienie słoneczne. Ponadto można ułożyć instalację praktycznie na każdej powierzchni, np. na dachach pokrytych papą, blachodachówką albo membraną.

Przed instalacją trzeba dopasować wymiary instalacji, które wynikają z zapotrzebowania domu na energię elektryczną oraz powierzchni, na której ma zostać zamontowana.

Istnieją dwie metody montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim:

  • bez balastu na dachu płaskim, czyli rama wsporcza jest przytwierdzona bezpośrednio do konstrukcji dachu np. krokwi albo blachy;
  • z balastem, czyli obciążeniem, co oznacza, że na konstrukcji paneli znajdują się stabilizujące moduły (balasty) zrobione np. z bloczków fundamentowych lub płyt betonowych. Waga obciążeń balastowych zależy od wytrzymałości dachu, przy założeniu, że moduły i konstrukcja wytrzyma silne porywy wiatru.

Aby panele fotowoltaiczne były efektywne, powinny spełniać kilka podstawowych zasad.

Przede wszystkim muszą być solidne przytwierdzone do dachu. Co powinna gwarantować wspomniana konstrukcja wsporcza.

Kolejnym ważną kwestią jest właściwy kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych, który zapewni optymalną wydajność. W naszej szerokości geograficznej należy zamontować je pod kątem ok. 30-40 stopni. Ponadto należy ustawić je na elementach konstrukcji wsporczej w odpowiedniej korekcji kąta ustawienia. Optymalna wartość kąta do montażu na dachu płaskim to 15 stopni. Powyżej tej wartości, siły wiatru rosną do kwadratu, zatem jest większe ryzyko zerwania instalacji podczas wichury.

W przypadku montażu bez balastu konieczne jest zapewnienie szczelności hydroizolacyjnej dachu oraz odpowiedniej wentylacji.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – ile to kosztuje?

Montaż domowej instalacji fotowoltaicznej to dość kosztowna inwestycja. Ostateczna cena zależy od wielu czynników: mocy instalacji, marki urządzenia, powierzchni, sposobu montażu, firmy i rejonu kraju.

Średnio koszt montażu 1 kWp na dachu płaskim wynosi ok. 10-15 tys. zł. Na szczęście można starać się o dotacje z programów Mój Prąd oraz Czyste Powietrze. Dofinansowania są skierowane do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup i montaż magazynu energii, który pozwoli nam korzystać z naszego prądu np. zimą. Jednak cena urządzenia o pojemności 10 kWh to wydatek od ok. 35 tys. zł. w górę.

Na rynku jest wiele firm oferujących montaż paneli fotowoltaicznych. Z racji tego, że jest to kosztowna inwestycja, należy rozważnie wybrać usługodawcę. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z portalu ogłoszeniowego Fixly, gdzie zadowoleni klienci zostawiają rekomendacje. Dzięki pozytywnym opiniom można wybrać właściwą firmę.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – czy warto?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • posiadanie własnego źródła prądu, dającego niezależność energetyczną i nieemitujące zanieczyszczeń do atmosfery;
  • niższe koszty eksploatacji domu;
  • bezpieczeństwo użytkowania;
  • bezproblemowy i bezpieczny montaż na specjalnej lekkiej konstrukcji;
  • łatwy dostęp do modułów (np. podczas konserwacji);
  • maksymalne wykorzystanie powierzchni dachu;
  • większą estetykę, ponieważ panele są niewidoczne dla innych.