Po dłuższej przerwie, Logitech wypuścił na rynek swoją kolejną ergonomiczną klawiaturę – Ergo K860, wzbogacając tym samym swoje portfolio o produkt, który niewątpliwie wyróżnia się wyglądem i który ma na celu zmniejszenie ryzyka urazów związanych z długotrwałą pracą przy komputerze.

Znana z produkcji akcesoriów biurowych i sprzętu dla graczy, firma od dawna oferuje ergonomiczne myszy, takie jak MX Vertical i MX Ergo trackball. Wcześniej Logitech oferował też klawiatury takie jak K350 czy też Wave Keys, ale ich budowa nie jest aż tak „niekonwencjonalna” jak w przypadku K860.

K860 to produkt,  który stanowi bezpośrednią konkurencję dla Microsoft Sculpt Keyboard z której też miałem okazję korzystać. Urządzenia te mają wiele wspólnego: podobny podział klawiatury na 2 obrócone względem siebie zestawy klawiszy z wcięciem w środku oraz podobny mechanizm płaskich klawiszy nożycowych.

Kosztująca ok 450 zł K860,  wprowadza szereg innowacji do tradycyjnego projektu klawiatur, łącząc je z funkcjami, które sprawdziły się w innych produktach biurowych Logitech. Sprawdzimy jak się działa w praktyce.

Ergonomia na pierwszym miejscu

Logitech Ergo K860 została zaprojektowana z myślą o ergonomii, co oznacza, że jej głównym celem jest zapewnienie maksymalnego komfortu użytkowania przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka urazów powstałych w wyniku powtarzalnych ruchów, które wykonujemy podczas pisania. Ergo K860 jest klawiaturą typu „soft split”, co pozwala na naturalne ułożenie dłoni podczas pisania – a wszystko to dzięki trójkątnej luce pomiędzy zestawami klawiszy przeznaczonych dla lewej i prawej dłoni. Środek klawiatury unosi się ku górze, eliminując konieczność skręcania nadgarstków, co umożliwia pisanie w bardziej naturalnej pozycji. Całość uzupełnia panel numeryczny, który już nie jest ułożony pod kątem i biegnie równolegle do górnej krawędzi klawiatury. Klawiatura jest spora – przy szerokości 45,6 cm jest większa od standardowych klawiatury komputerowych. Jeśli dodać do tego podpórkę pod nadgarstek, to robi się spore urządzenie zajmujące na biurku trochę miejsca.

logitech k860 7

Wspomniana wcześniej miękka podpórka pod nadgarstki jest jednym z kluczowych elementów, które ułatwiają pracę z  Ergo K860. Nie tylko poprawia ona komfort, ale również wspiera odpowiednią postawę podczas długotrwałej pracy. Zastosowanie klawiszy chiclet z przełącznikami Logitech Perfect Stroke oraz specjalnie zaprojektowane klawisze wokół środkowej luki zapewniają w teorii łatwość nawigacji po klawiaturze, nawet bez patrzenia. Podpórka ma 2 poziomy wysokości – w niższym kąt pochylenia wynosi 4 stopni a w wyższym 7 stopni. W najwyższym miejscu podpórka znajduje się prawie 7cm nad stołem. Klawiaturę możemy też całkiem złożyć i wtedy jest niemal płaska.

 

logitech k860 10

W praktyce użytkowanie K860 wymaga przyzwyczajenia. Jako użytkownik Sculpta od Microsoftu, mogę powiedzieć że sporo czasu zajęło mi przyzwyczajenie się do nowego układu. Rozkład klawiszy jest wprawdzie podobny, ale całość jest nieco większa a dodatkowe klawisze funkcyjne mają nieco inne położenie – pisałem szybko, ale z błędami. Testowana klawiatura dostępna była w układzie ANSI, co oznacza, że klawisz Enter jest większy, natomiast lewy Shift jest znacznie mniejszy niż w przypadku układu „US”

Po kilku dniach K860 został opanowany i pisanie przebiegło bez problemów. Można śmiało stwierdzić, że pisanie na tym urządzeniu jest szybkie i przyjemne. Ten, kto poświęci kilka dni na adaptację, będzie zadowolony. Skok klawiszy jest niewielki – ok 2 mm a dźwięk klawisza jest dosyć cichy i miękki – nic tu nie klekocze jak w niektórych klawiaturach mechanicznych. Pod względem odczuć w trakcie pisania K860 jest mocna zbliżona do tych, które znajdziemy w klawiaturach z lepszej klasy laptopów.

To co wyróżnia na plus produkt Logitecha w stosunku do Sculpta, to nieco więcej klawiszy dodatkowych.  Na górze znajdziemy klawisze funkcyjne F1-F12 oraz klawisze do sterowania aplikacjami, które możemy przełączać na stałe (np. zawsze pełnią funkcję klawiszy F1-F12). Z prawej strony znajdziemy panel numeryczny, uzupełniony klawiszami do blokady, kalkulatora oraz przełącznikami do przełączania się miedzy różnymi urządzeniami. Klawisze możemy dodatkowo zrekonfigurować przy pomocy aplikacji Option+.  Zamiast domyślnej akcji możemy przypisać skrót klawiaturowy lub wybrać inną akcje z listy dostępnych kilkudziesięciu pozycji. Warto dodać, że konfiguracja klawiszy może być przeprowadzona dla różnych aplikacji oddzielnie – np. inna dla programu Word a inna dla Adobe Photoshop.

logitech k860 1

Logitech K860 i Microsoft Sculpt

Oprócz korzyści ergonomicznych, K860 oferuje również szereg funkcji zwiększających produktywność. Możliwość łatwego przełączania się między urządzeniami oraz wsparcie dla wielu systemów operacyjnych to główna zaleta tego modelu. Bezprzewodowa łączność, zarówno przez nadajnik Unifying jak i Bluetooth, zapewnia elastyczność i wolność od kabli, a długi czas pracy na bateriach (do dwóch lat) minimalizuje konieczność ich częstej wymiany. W przypadku testowanego modelu, klawiatura została podpięta pod nadajnik wykorzystywany też przez myszkę MX Master 3. Testowaliśmy też połączenie przez Bluetooth z laptopem.

logitech k860 9

Logitech Options+

logitech k860 8

Logitech Options+

Podsumowanie

Logitech Ergo K860 to interesującą propozycja dla osób, które chcą dbać o ergonomię pisania. Nieco inne ułożenie rąk i nadgarstków w trakcie pracy przy komputerze minimalizuje ryzyko urazów. Przy odpowiednim treningu będziemy też w stanie nauczyć się szybko i bezbłędnie pisać. Na duży plus zasługują spore możliwości konfiguracji oraz opcja połączenia z max 3 komputerami, w tym także tymi od Apple. K860 polecamy użytkownikom z nieco zasobniejszym budżetem (ceny od ok 450 zł), którzy szukają dobrej jakości narzędzi zwiększających produktywność. Dobra klawiatura jest bez wątpienia jednym z nich. A dzięki swojemu niestandardowemu wyglądowi wzbudzi też zainteresowanie współpracowników.

 

Zalety:

  • Ergonomiczny układ klawiszy
  • Duża liczba klawiszy dodatkowych
  • Możliwość podpięcia do 3 urządzeń, w tym przez Bluetooth
  • Klawisze dla Windows/Mac
  • Podstawka regulowana w 3 wysokościach.
  • Długi czas pracy
  • Miękka podpórka pod nadgarstki

Wady:

  • Brak podświetlenia klawiszy
  • Spora cena