Mówiąc o telefonach komórkowych, mamy oczywiście na myśli popularne smartfony, są to urządzenia niezbędne do codziennego życia, choć ich budowa jest dość skomplikowana, a sama produkcja wymaga dużych nakładów finansowych. Zanim rozpocznie się produkcja konkretnego modelu smartfona, musi zostać złożone odpowiednie zamówienie, stworzony projekt, który w następstwie zostaje przekształcony w plan produkcji. Po zatwierdzeniu planu produkcji wykonawcy i producenci dostarczają niezbędnych komponentów oraz materiałów, aby konkretny model smartfona mógł wyjść z linii produkcyjnej.

Etapy produkcji smartfonów

Etapy produkcji smartfona możemy podzielić według konkretnych kryteriów. Pierwszym etapem jest preprodukcja, to czas w którym klient składa zamówienie i określa jak jego smartfon powinien wyglądać oraz jakie komponenty i funkcje posiadać. W następnej kolejności przychodzi czas na produkcję właściwą, na miejsce produkcji trafiają odpowiednie surowce i komponenty, z których wykonywany jest konkretny model smartfona. Podczas procesu produkcji wykonywane są także liczne kontrole jakości oraz sporządzana jest odpowiednia dokumentacja. Po wyprodukowaniu telefonu, gotowy produkt trafia do magazynu, skąd jest rozsyłany do punktów sprzedaży.

Jakie normy musi spełniać zakład produkujący smartfony?

Fabryka produkująca smartfony musi spełniać wiele różnych norm i wymogów, aby zapewnić wysoką jakość produktów oraz bezpieczeństwo pracowników. Poniżej znajdziemy kilka przykładowych norm:

  1. Normy dotyczące jakości:
  • ISO 9001: System zarządzania jakością, który obejmuje procesy produkcji, kontroli jakości, zarządzania dostawcami, itp.
  • IPC-A-610: Akceptowalne standardy dla montażu elektronicznego, zawierające kryteria akceptowalności dla różnych rodzajów połączeń i montażu.
  1. Normy bezpieczeństwa:
  • ISO 45001: System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, który ma na celu zapewnienie bezpiecznych warunków pracy dla pracowników.
  • OSHA (Occupational Safety and Health Administration): Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące w Stanach Zjednoczonych.
  1. Normy dotyczące środowiska:
  • ISO 14001: System zarządzania środowiskowego, który ma na celu minimalizację wpływu działalności produkcyjnej na środowisko.
  • Energy Star: Standard dotyczący efektywności energetycznej, promujący produkty i procesy produkcyjne, które zużywają mniej energii.
  1. Normy branżowe:
  • IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers): Standardy techniczne dotyczące elektroniki, w tym komponentów elektronicznych używanych w produkcji smartfonów.
  • GSM Association (GSMA): Standardy związane z technologią mobilną, które mogą obejmować wymagania dotyczące interoperacyjności urządzeń.

Oprócz tego sam zakład musi spełniać standardy dotyczące choćby wilgotności powietrza oraz temperatury panującej w fabryce. Nowoczesne chłodzenie adiabatyczne to skuteczny sposób odprowadzania nadmiarowego ciepła z pomieszczeń poprzez dostarczenie i odparowanie pary wodnej.

Z jakich komponentów składa się smartfon?

Jak wiadomo smartfon to zestawienie wielu materiałów, a dokładny skład i rodzaje komponentów są uzależnione od modelu i marki smartfona. Do najważniejszych materiałów można zaliczyć ramkę oraz tylną pokrywę, wyświetlacz, płytę główną zwaną również płytą drukowaną, która jednocześnie łączy ze sobą wszystkie komponenty telefonu. Za odpowiednią funkcjonalność telefonu odpowiedzialny jest system operacyjny oraz aplikacje wgrane na system.

Jaki jest koszt produkcji smartfonów?

Można oszacować, że koszt produkcji pojedynczego smartfona, za który w końcowej fazie zapłacimy około 3000 złotych, wyniesie około 1000 złotych. Tutaj warto podkreślić, że wydatki związane z produkcją danego modelu mogą różnić się od siebie i być uzależnione od nakładów związanych z projektowaniem, wydatkami na patenty i licencje oraz koszty związane z pakowaniem, wysyłką i całą logistyką. Także zastosowanie chłodzenia adiabatycznego może wpłynąć na zwiększenie finalnych kosztów produkcji jednego urządzenia, to jednak przy obecnym rozwoju nowoczesnych technologii może zmienić się w szybkim tempie.

Dodatkowo warto podkreślić, że wprowadzone ulepszenia to lepiej i dłużej działający smartfon, poprawa jego trwałości oraz większa wydajność procesora i baterii.