Jesteś tutaj:-, Taryfy, Taryfy komórkowe-Roaming – co warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

Roaming – co warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

Materiał partnera

Obecnie ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez dostępu do internetu. Ten przydaje się nie tylko podczas wykonywania codziennych zadań, ale również na wakacjach – w postaci nawigacji, tłumacza, a nawet podręcznego przewodnika turystycznego! Przydatne aplikacje i odpowiedni pakiet danych to absolutna podstawa. Co jednak warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę? Czym jest usługa roamingu i jak włączyć ją na swoim telefonie?

Roaming – jak uniknąć przykrych niespodzianek?

Planując wymarzone wakacje za granicą, istotne jest, aby pamiętać o kilku ważnych aspektach, które mogą wpłynąć na koszty korzystania z telefonu komórkowego. Odpowiednie przygotowanie pomoże uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z roamingiem. Niestety wciąż wielu podróżników nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji korzystania z telefonu w innym kraju i odkrywa je dopiero pod koniec miesiąca, gdy rachunek za usługę przekracza ich oczekiwania. Jak więc należy się przygotować przed wyjazdem na wakacje?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przed wyjazdem, jest skontaktowanie się z operatorem telekomunikacyjnym, aby sprawdzić dostępne w umowie opcje roamingowe. Nierzadko operatorzy oferują specjalne pakiety lub plany, dzięki którym można korzystać z usług telekomunikacyjnych za granicą po niższych stawkach lub mieć pewną ilość darmowych minut, wiadomości tekstowych oraz danych. Zawsze jednak należy upewnić się, że właściwie zrozumiało się warunki i ograniczenia wspomnianych pakietów – w ten sposób z łatwością można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na rachunku.

W UE, a także Norwegii, Islandii czy Liechtensteinie obowiązuje “roam like home”. Użytkownicy mogą korzystać z telefonu jak w kraju. Usługa nie obowiązuje m.in. w Szwajcarii i Czarnogórze.

Szczegóły dostępne pod linkiem.

Darmowe sieci Wi-Fi – co należy wiedzieć?

Zapewne każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że transfer danych stanowi główny koszt roamingu. Chcąc ograniczyć wykorzystanie danych mobilnych, warto wyłączyć automatyczną synchronizację aplikacji, aktualizacje w tle oraz powiadomienia, które mogłyby pobierać duże ilości danych. Dobrze byłoby również skonfigurować swój telefon tak, aby w miarę możliwości korzystał z sieci Wi-Fi, gdy ta jest dostępna. Ciekawym pomysłem jest także skorzystanie z funkcji oszczędzania danych w ustawieniach telefonu lub zainstalowanie aplikacji zarządzających transferem danych – pomogą one w kontrolowaniu i ograniczaniu nadmiernego korzystania z internetu.

Co więcej, wiele miejsc, takich jak hotele, kawiarnie, restauracje czy lotniska, oferuje darmowe sieci Wi-Fi. Warto więc wykorzystać tę możliwości, aby przeglądać internet bez dodatkowych kosztów roamingu. Kluczowe jest natomiast, żeby pamiętać, że publiczne sieci Wi-Fi mogą być mniej bezpieczne, dlatego dobrze jest w takim przypadku unikać przesyłania poufnych informacji – mowa tutaj, chociażby o hasłach bankowych czy danych osobowych. Rozwiązaniem może być skorzystanie z wirtualnej sieci prywatnej (VPN), która zapewni dodatkowe zabezpieczenia podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi.

Roaming telekomunikacyjny może być pułapką dla nieświadomych podróżników. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z kosztami, bez dwóch zdań warto więc zapoznać się z zasadami roamingu w swojej umowie, rozważyć alternatywne rozwiązania, jak lokalne karty SIM czy aplikacje VoIP, oszczędzać transfer danych oraz korzystać z darmowych sieci Wi-Fi z umiarem i zachowując przy tym ostrożność.

roaming wakacje

Zasady roamingu – o czym pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Planując podróż za granicę, bardzo ważne jest, aby zrozumieć zasady roamingu, które dotyczą korzystania z usług telekomunikacyjnych poza granicami swojego kraju. Istotny jest bowiem fakt, że zasady te mogą różnić się w zależności od danego operatora telekomunikacyjnego oraz kraju docelowego.

Podstawową kwestią jest poznanie opłat roamingowych. Roaming to usługa, która umożliwia korzystanie z usług telekomunikacyjnych (połączenia głosowe, wiadomości tekstowe, transfer danych) w sieciach operatorów zagranicznych. Operatorzy telekomunikacyjni mogą więc naliczać opłaty roamingowe za korzystanie z tych usług poza granicami kraju. Różnią się one w zależności od rodzaju usługi i kraju, w którym się przebywa. Przed wyjazdem dobrze by było skontaktować się ze swoim operatorem telekomunikacyjnym i dowiedzieć się, jakie są stawki i opłaty roamingowe obowiązujące w umowie. Warto również pamiętać, że wiele operatorów oferuje specjalne pakiety roamingowe, które można aktywować przed podróżą. Takie pakiety często zawierają określoną ilość minut rozmów, wiadomości tekstowych i danych na korzystnych warunkach cenowych.

Jeśli natomiast nie planuje się korzystania z telefonu w trakcie podróży, warto rozważyć wyłączenie usługi roamingu lub ograniczenie korzystania z danych mobilnych. Można to zrobić poprzez ustawienia telefonu lub – ponownie – skontaktowanie się ze swoim operatorem. Należy jednak pamiętać, że wyłączenie usługi roamingu oznaczać będzie całkowity brak dostępu do sieci komórkowej w kraju docelowym, co w większości przypadków wcale nie będzie najlepszą możliwą opcją. Nie da się bowiem ukryć, że swobodny dostęp do internetu znacznie ułatwia i zarazem uprzyjemnia podróżowanie.

Włączenie i utrzymanie usługi roamingu jest bezpłatne – nie trzeba jej wyłączać po powrocie do kraju.

Plush – wygodny roaming i nowa promocja!

Wygodny roaming znajdziesz m.in. w Plushu – jeśli chcesz wyruszyć za granicę bez obawy utraty kontaktu z bliskimi, to marka ta będzie dobrym wyborem. Dodatkowo od 31 sierpnia 2023 roku obowiązuje atrakcyjna promocja – przenosząc numer do Plusha zyskujesz aż 3 miesiące abonamentu za darmo! Zaoszczędzone w ten sposób środki możesz przeznaczyć np. na pamiątki z podróży lub lokalne smakołyki.

Autor |2023-09-18T13:38:49+02:0018 września 2023 13:38|Kategorie: Newsy, Taryfy, Taryfy komórkowe|1 komentarz

1 komenarz

  1. rafal 18 września 2023 w 20:39 - Odpowiedz

    Ja mogę z czystym sumieniem polecić sieć VIKINGS MOBILE PERFECT MATCH tylko 25zł az 25 GB internetu i ze względu na: •Kumulacja internetu • Możliwość dzielenia się internetem ze znajomymi w sieci • Możliwość obniżenia kosztów za telefon do 0zł (Program Poleceń)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.