Kamery do aut stają się coraz bardziej powszechne w naszych pojazdach. Niektórzy kierowcy używają ich do dokumentowania swoich rajdowych osiągnięć, jednak większość użytkowników docenia przede wszystkim zapis wideo, który może okazać się użyteczny w szczególnych sytuacjach – na przykład w przypadku kolizji lub niebezpiecznej sytuacji na drodze. Często nagrane filmy są też wysyłane do na adres mailowy policji @stopagresjidrogowej.

Dostępne na rynku kamery do aut są różnorodne: najprostsze modele posiadają jedynie system rejestrujący obraz i miejsce na kartę pamięci. Aby obejrzeć nagrania, konieczne jest przeniesienie karty do komputera lub podłączenie jest przez USB. Modele droższe posiadają wbudowany ekran, umożliwiający bezpośredni dostęp do zarejestrowanych filmów. Jeszcze bardziej zaawansowane kamery są wyposażone w moduł WIFI, który po połączeniu z telefonem komórkowym, umożliwia przeglądanie obrazu na dużym ekranie smartfona i importowanie plików z nagraniami. Niektóre kamery posiadają też dodatkowe moduły GPS, które rejestrują również pozycję i prędkość pojazdu a także umożliwiają zdalny dostęp do kamery przez sieć komórkową.

Takim zaawansowanym modelem jest kamerka 70mai Omni, której najbardziej interesującą funkcją jest obrotowy obiektyw, zdolny rejestrować też wnętrze samochodu i podążać za ruchomym obiektem.

70mai omni x200 1

Instalacja kamerki przebiegła bez problemów. W naszym przypadku w zestawie znajdował się jeszcze (opcjonalny) moduł 4G, który jednocześnie dostarcza zasilanie dla kamery. Do jego poprawnego działania konieczne jest podpięcie go do zasilania w pojeździe. W naszym przypadku udało się to zrobić wraz z montażem nowego radia samochodowego a końcówka modułu 4G ze slotem na kartę SIM i gniazdem USB-C do zasilania kamery, została umieszczona w schowku pasażera. Taki montaż zapewnia zasilanie kamery także przy postoju auta a tym samym umożliwia zdalny nadzór.

IMG 6245

Moduł 4G podpinamy do zasilania w aucie. Działa on także przy postoju i zasila kamerkę ze złącza USB-C. W środku urządzenia znajduje się modem LTE ze slotem na kartę micro SIM.

Kolejny etap to konfiguracja aplikacji mobilnej do sterowania kamerką. Z marketów AppStore lub Google Play pobieramy aplikację 70mai, która komunikuje się z naszym rejestratorem przez WIFI. Kamerka tworzy hotspot WIFI do którego podpina się nasz smartfon. Po krótkiej konfiguracji uzyskujemy dostęp do podglądu obrazu, ustawień kamery oraz listy zarejestrowanych filmów i zdjęć, które możemy pobrać na nasz telefon.

W ustawieniach możemy dokonać zmiany parametrów pracy kamery. Ta część aplikacji jest dosyć spora i warto się jej przyjrzeć. Co jest możliwe ?

  • Możemy ustawić rozdzielczość nagrywanego obrazu, stopień kompresji oraz liczbę klatek na sekundę.
  • Możemy włączyć rejestrację w trybie HDR (tylko dla HD 30 FPS)
  • Możemy włączyć tryb parkingowy, w którym kamera rejestruje obraz przed pojazdem w przypadku wykrycia uderzeń
  • Możemy włączyć tryb poklatkowy, w którym kamera zapisuje film z otoczenia pojazdu z minimalną liczbą klatek na sekundę.

Omni X200 tworzy w trakcie pracy hotstpot WIFI, do którego możemy się podpiąć naszym telefonem. Pozwala to na sterowanie pracą kamery oraz pobranie zarejestrowanych filmów i obrazów bezpośrednio na smartfona. Przy pomocy przycisków możemy też sterować obrotem kamery i rejestrować także obraz wewnątrz pojazdu. W razie potrzeby można też włączyć mikrofon i rejestrować wszystkie dźwięki.

Jeśli korzystamy z modemu LTE, to do pojazdu możemy zajrzeć z dowolnego miejsca na świecie. Aplikacja mobilna pozwala nam sterować obrotem kamery i w razie potrzeby – sprawdzić co się dzieje wokół samochodu. Możliwe jest też sprawdzenie jego lokalizacji – przydatne i praktyczne, jeśli zapomnieliśmy gdzie zaparkowano auto.

Kamera oferuje także komendy głosowe (tylko po angielsku). Dzięki nim możemy np. włączyć/wyłączyć nagrywanie, zrobić zdjęcie lub zapisać film w trybie awaryjnym.

Rejestrowane filmy są dobrej jakości. Rozdzielczość FullHD nie jest wprawdzie obecnie szczytem możliwości kamerek samochodowych, niemniej jednak obiektyw i sensor Omni x200 robią tutaj niezłą robotę. Filmy rejestrowane z prędkością 60 klatek na sekundę są dobrej jakości. Musimy się jednak liczyć z tym, że film zapisany z takimi parametrami zajmuje ok. 0.5 GB na każdą minutę. Jeśli chcemy zredukować nieco rozmiar filmów, to możemy przełączyć na 30FPS. Wtedy w pamięci zmieści się 2x więcej nagrań i dostępny będzie też tryb HDR. A propos pamięci – Omi X200 dostępna jest w 3 wersjach: ze 128GB, 64GB i 32 GB wbudowanej pamięci na dane.

jazda dzien

Jazda w dzień i w tunelu

jazda dzien1

Jazda w dzień (pod słońce)

Tryb parkingowy pozwala na rejestrację obrazu z prędkością 1 klatki na sekundę. W ten sposób możemy sprawdzić co działo się wokół pojazdu przy naszej nieobecności. Gdy kamerka wyczuje jakiś ruch, uderzenie, to automatycznie włączy nagrywanie ze standardową prędkością i przy okazji wykona obrót, żeby zarejestrować otoczenie. Możemy w ten sposób sprawdzić ewentualne źródło uszkodzeń parkingowych, przytarć lub namierzyć wandali.

 

tryb parkingowy noc1

Nagrania w nocy

tryb parkingowy noc

Tryb parkingowy noc

Podsumowanie

Obrotowa kamera to jeden z głównych wyróżników 70Mai Omni. W połączeniu z modułem 4G/LTE zestaw ten pozwala nam wygodnie sprawdzić co dzieje się w pobliżu pojazdu i w jego wnętrzu z dowolnego miejsca na świecie. Tym samym kamera staje się nieskomplikowanym centrum monitorowania naszego samochodu, bo oprócz podglądu obrazu, możemy też sprawdzić jego lokalizację. Obsługa kamery przy pomocy aplikacji mobilnej producenta jest dosyć prosta. Uzyskujemy dzięki niej dostęp do rejestru nagranych filmów z podziałem na filmy standardowe, filmy trybu parkingowego, poklatkowe, zdjęcia itd. Kamera oferuje też dobrej jakości obraz zapisywany z prędkością 60FPS. Filmy są też dosyć wyraźne w nocy.

70Mai Omni kosztuje ok 1100 zł. Za opcjonalny moduł 4G UP04 przyjdzie nam zapłacić dodatkowe 300 zł. Nie jest to więc tani zestaw, choć trzeba przyznać, że w tej cenie dostajemy naprawdę sporo przydatnych funkcji i dobrą jakość obrazu. Kamerę Omni X200 możemy nabyć na stronie producenta tutaj.

Dane techniczne:

  • Rejestracja obrazu w rozdzielczości 1920×1080 z prędkością do 60FPS
  • Pełny widok 360°
  • Szeroki kąt widzenia obiektywu 140°
  • Wbudowana pamięć eMMC – 32GB, 64GB lub 128GB
  • Detektor ruchu
  • Wbudowany GPS
  • Funkcja sterowania głosem
  • System asystujący kierowcy ADAS
  • Tryb parkingowy
  • Nagrywanie poklatkowe – Time-lapse
  • Sterowanie z aplikacji
  • Funkcja znajdź samochód i śledzenie trasy
  • Podgląd na żywo widoku z kamery zdalnie przez telefon