Brio 500 to jedna z najnowszych kamer internetowych dostępna w ofercie Logitecha. Zaprezentowana kilka miesięcy temu kamerka dostępna jest na polskim rynku w cenie ok 430-450 zł.  Brio 500 zaprojektowana głównie z myślą o użytkownikach biznesowych i ma zapewnić wysokiej jakości wideo podczas wideokonferencji i prezentacji online. Czy kamera spełnia nasze oczekiwania i czy warto zdecydować się na ten model? Zapraszamy do testu.

Budowa i instalacja

Kamera ma kształt walca i możemy ją zamocować na laptopie lub monitorze przy pomocy dedykowanego uchwytu a dostępny zakres odchylenia kamery w pionie i poziomie jest bardzo duży. W razie potrzeby można ją też odczepić od uchwytu – połączenie następuje przy pomocy magnesu. Jest też opcja montażu Brio 500 na statywie – takim jak do aparatów fotograficznych,  co może się przydać przy nagrywaniu scen w np. w plenerze.

Pokrętło umieszczone po prawej stronie pozwala na zamknięcie otworu z obiektywem. Z jednej strony chroni przed zabrudzeniem a z drugiej strony zapewnia nam dodatkowa prywatność, gdy nie chcemy używać kamery w ogóle.  Po obu stronach kamery umieszczono mikrofony do nagrywania dźwięku stereo. Jest też dioda informująca o stanie pracy urządzenia.

Brio 500 podłączana jest do komputera kablem USB-C. Kabel ma długość ok 150 cm. W przypadku laptopa nie stanowi to problemu, jednak w przypadku stacji roboczej umieszczonej pod dużym biurkiem musiałem nieco przesunąć komputer, bo długość była niewystarczająca.

Instalacja przebiegła bez najmniejszych problemów.  Zarówno na Macu jak i na Windows – wpięliśmy kamerkę i zestaw był gotowy do pracy. Logitech przygotował do tej kamery specjalny pakiet oprogramowania sterującego i warto go zainstalować, żeby mieć dostęp do dodatkowych funkcji sterujących.

Dane techniczne:

    • Wymiary: kamerka: 31.5 x 110 x 31.5 mm , kamerka z uchwytem: 51.5 x 110 x 45mm
    • Waga: Kamerka: 85g, kamerka z uchwytem: 121g
    • Podłączenie: USB-C, kabel o długości 150 cm.
    • Sensor: 4MP, HD resolution (1080p 30fps, 720p 60fps)
    • Zoom: 4x
    • Fokus: Autofocus, autoframing
    • Mikrofon: podwójny, wyciszanie szumów
    • Głośnik: Brak
    • Oświetlenie: Brak

Wideo i audio

Jakość wideo to to jeden  z najważniejszych kryteriów, które bierzemy pod uwagę podczas wyboru kamery internetowej. Brio 500 oferuje maksymalną rozdzielczość 1080p przy 30 klatkach na sekundę – jest do dobry wynik, ale są też modele z większą rozdzielczością 4K. W większości przypadków 1080p jest wystarczające do przeprowadzenia płynnej wideokonferencji. Jeśli zależy nam na większej płynności to możemy wybrać tryb 720p z 60 FPS – może to być przydatne przy transmitowaniu bardziej dynamicznych scen. Rozdzielczość sensora okazuja się jednak niewystarczająca, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie programowego powiększenia i śledzenia pozycji głowy. W takim przypadku kamera używa softwareowego zooma a mocno przybliżony obraz twarzy jest czasem rozmyty.

Brio 500 ma duży kąt widzenia wynoszący 90 stopni. Dla niektórych użytkowników szeroki kąt widzenia może być zaletą, pozwalając na uwzględnienie większej przestrzeni w kadrze – np. gdy w wideokonferencji uczestniczy kilka osób.  Jednak jeśli preferujemy bardziej zbliżone ujęcia twarzy, to możemy dostosować kat widzenia na 78 lub 68 stopni. Bardzo praktyczne.

Jedną z ciekawszych funkcji oferowanych przez Brio 500 jest możliwość automatycznego śledzenia twarzy. Funkcja ta nazywa się o Logitech RightSight. Dzięki niej użytkownik jest automatycznie utrzymywany w centrum kadru, nawet jeśli porusza się w trakcie wideokonferencji. Jest to szczególnie przydatne podczas prezentacji, gdy chcemy swobodnie poruszać przy biurku, robić notatki i pokazywać coś do kamery. Funkcja ta działa sprawnie i bez zakłóceń, zapewniając płynny przebieg wideokonferencji.

Obraz ma dobrą jakość i kamera – dzięki obsłudze HDR – całkiem dobrze radzi sobie ze scenami o dużej rozpiętości tonalnej. W porównaniu z kamerami wbudowanymi w iMaca, macbooka czy starszymi urządzeniami Logitech, widać znaczną poprawę jakości.

Częstym problemem wielu kamer internetowych są słabej jakości mikrofony, które powodują pogorszenie jakości dźwięku. W przypadku Brio 500 jest inaczej. Jakość dźwięku jest dobra i była w pełni wystarczająca do nagrywania filmów  – np. na Instagram. W ogóle trzeba przyznać, że porównanie kamerek montowanych w większości laptopów wypada blado z tym co oferuje Brio 500.

Dostępne oprogramowanie pozwala nam na dostrojenie kamery. Możemy w nim ustawić kąt widzenia kamery,  włączyć dodatkowe filtry. Jest też tryb Show Mode. Po skierowaniu  kamery na biurko obraz jest odwracany i możemy pokazywać np. nasze notatki lub szkice.

A jak nagrany został materiał ? To widać poniżej:

W gorszych warunkach oświetleniowych obraz też jest rejestrowany dosyć dobrze. Poniżej zdjęcie zrobione kamerką późnym wieczorem (koło godziny 21).

WIN 20230529 20 46 15 Pro

Obraz rejestrowany późnym wieczorem. Oświetlenie wyłącznie z monitora.

Wszystkie ustawienia kamery są potem dostępne w innych aplikacjach w których jest ona wykorzystywana. Jeśli przykładowo ustawimy mały kąt widzenia to w Skype lub Messenger kamera będzie pokazywała tylko wąski fragment obrazu.

Problem mieliśmy jednak z programem OBS Studio na Macu. Program ten pozwala nagrywać to co dzieje się na ekranie komputera i nakładać na to obraz z kamery w jednym z rogów. O ile w przypadku wbudowanej kamerki wszystko przebiegało bez problemów, o tyle z Brio 500 nie dało się pracować. OBS nagrywał obraz, ale dźwięk był znacznie opóźniony. Szybki research w google pokazał, że nie tylko my mamy taki problem i od dłuższego czasu pozostaje on nierozwiązany. Z relacji użytkowników Brio 500 wynika jednak, że problemy z dźwiękiem dotyczą tylko Mac-ów z układami Intela i niektórych wersji macOS.  Na Windows takich problemów nie zauważyliśmy.

 

Podsumowanie

Logitech Brio 500 to kamera internetowa, która oferuje wiele zalet. Jakość wideo jest dobra, a funkcje takie jak automatyczne śledzenie twarzy, wbudowane mikrofony stereo i wbudowana przesłona prywatności są bardzo przydatne. Design kamery jest nowoczesny a budowa solidna. Na uznanie zasługują też wszechstronne opcje montażu.

Oprogramowanie Logi Tune daje użytkownikowi sporą kontrolę nad ustawieniami.  Mankamentem była jednak słaba współpraca z programem OBS na Macu.

Przy cenie od ok 430 (maj 2023) zł jest to dobry produkt, który warto rozważyć przy podejmowaniu decyzji zakupowej.