Tekst partnera

Częste wielogodzinne sesje przed monitorem to wyzwanie nie tylko dla kręgosłupa, ale także m.in. mięśni dłoni. Z tego względu producenci myszek stworzyli zupełnie nową kategorię „gryzoni”, która ma rozwiązywać ten problem, a mianowicie myszki ergonomiczne.

Dla osób chcących zakupić myszki ergonomiczne ranking będzie cennym źródłem informacji o modelach dostępnych aktualnie na rynku, wcześniej jednak trzeba zdecydować, czy taka myszka jest w ogóle godna zainteresowania w danej sytuacji, czy niekoniecznie. Postaramy się więc wyjaśnić, na czym polega ich fenomen i w jakich przypadkach najlepiej się sprawdzają.

Myszki ergonomiczne a zwykłe — czym się różnią?

Myszki ergonomiczne to specjalnie zaprojektowane urządzenia, które mają za zadanie zminimalizować napięcie mięśniowe i zmniejszać ryzyko urazów związanych z wielogodzinnym użytkowaniem sprzętu.

W przeciwieństwie do zwykłych myszek ergonomiczne mają wygięty, pionowy kształt (dlatego też niekiedy nazywa się je myszkami pionowymi), dzięki czemu dostosowują się do kształtu ręki i sprawiają, że dłoń mniej się męczy, nawet przy długich sesjach przed komputerem (np. podczas pracy biurowej).

Myszki ergonomiczne ponadto często posiadają dodatkowe przyciski funkcyjne, umożliwiające korzystanie z myszki bez użycia klawiatury, aczkolwiek w tradycyjnych myszkach też takie rozwiązanie pojawia się stosunkowo często.

Kiedy warto zainwestować w myszkę ergonomiczną?

W myszki ergonomiczne warto zainwestować przede wszystkim, gdy spędza się dużo czasu przed komputerem i korzysta się z myszki na co dzień, przez wiele godzin. Są one szczególnie przydatne dla osób, które pracują w biurach. Także osoby z problemami ze stawami i mięśniami, jak również cierpiące na zespół cieśni nadgarstka, powinny w miarę możliwości ten typ myszy wypróbować, aby oszczędzić sobie niepotrzebnego dyskomfortu.

Warto pamiętać, że po latach używania „zwykłej” myszki, w pierwszym momencie konstrukcja pionowa może się wydać nieintuicyjna, myszki pionowe są też często znacznie większe niż tradycyjne. Najlepiej jednak poczekać z oceną kilka dni, aby dać czas swojej ręce się do tego nowego rozwiązania przyzwyczaić – po pewnym czasie może okazać się, że nie będziemy sobie już wyobrażać możliwości powrotu do wcześniej wykorzystywanego sprzętu.

Ile kosztują myszki ergonomiczne?

Modeli myszek ergonomicznych jest znacznie mniej niż myszek tradycyjnych, ale nie oznacza to, że nie ma w czym wybierać. Dostępnych jest sporo opcji w różnych kategoriach cenowych. W praktyce oznacza to, że można kupić mysz pionową za kilkadziesiąt złotych, ale są też znacznie droższe opcje, których cena sięga kilkuset złotych.

Im wyższa cena, tym z reguły wyższa jakość wykonania, lepsze parametry (np. wyższe maksymalne DPI) i więcej dodatkowych funkcji, w tym m.in. wspomnianych wcześniej przycisków funkcyjnych. To, który model będzie najlepszy w danych okolicznościach, zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i wymagań, a także oczywiście od posiadanego budżetu.