Firma DeepCool jest znana z produkcji innowacyjnych obudów, wentylatorów zestawów chłodzenia i innych akcesoriów komputerowych. Niedawno ten chiński producent pokazał nową serię zestawów do chłodzenia CPU All in One, wyposażoną w efektowną głowicę chłodzącą z efektami RGB. LT720 – bo taki zestaw używaliśmy przez jakiś czas w komputerze  – składa się z dużej chłodnicy, zestawu 3 wentylatorów oraz głowicy z pompą cieczy. Głowica wyposażona jest w lustra „Infinity”, które dają dodatkowy efekt wizualny.

Parametry techniczne są następujące:

  • Chłodnica 360 mm ( długość całkowita 402 mm )
  • Głowica chłodząca wykonana z miedzi z silnikiem, który obraca się z prędkością do 31000 obr/min i zoptymalizowanym układem kanałów.
  • 3 wentylatory FK120 do dużym ciśnieniu statycznym, wyposażone w łożyska hydrodynamiczne
  • Kompatybilność z socketami LGA2066/2011-v3/2011/1700/1200/1151/1150/1155 i AMD sTRX4/sTR/AM4/AM5
  • Waga 1856 g
deepcool lt720 1

deepcool lt720 2

Zawartość zestawuJak wygląda Ininity Mirror w praktyce? Część pokrywy głowicy z pompą w kształcie sześcianu jest półprzezroczysta, odsłaniając podświetlane diodami lustro  składające się z wielu prostokątnych segmentów, które można zsynchronizować za pomocą oprogramowania sterującego dostarczanego przez każdego z głównych producentów płyt głównych.  Efekt wygląda trochę jak we fragmentach filmu „Interstellar” – jeśli ktoś oglądał to będzie wiedział.

deepcool lt720 10

Pompa z głowicą wykonana jest częściowo z miedzi i ma wstępnie nałożoną pastę termoprzewodzącą. Wymiary miedzianej płytki, która kontaktuje się z powierzchnią procesora to 53x53mm.

Wentylatory FK120 pracują z prędkością od 500 do 2250 obrotów na minutę i dają przepływ powietrza na poziomie 85 CFM. Nie mają one podświetlenia.

Z kolei wykonana z aluminium chłodnica to konstrukcja o wymiarach 120x402x27mm, która w środku ma 12 kanałów do cyrkulacji  i chłodzenia cieczy.  Jest ona podpięta długimi na 41 cm rurkami z pompą.

Całość uzupełniona jest zestawem śrubek i mocowań do wszystkich popularnych typów socketów a także tych rzadziej stosowanych jak sTRX4 do platformy AMD Threadripper lub LGA 2066 dla Intela.

Seria LT jest też dostępna w nieco tańszej wersji z chłodnicą o długości 240mm i dwoma wentylatorami.

 

Instalacja

Instalacja jest dosyć prosta i udało się jej dokonać bez wyjmowania płyty głównej z obudowy komputera (zestaw z Ryzen 5900x) . W pierwszej kolejności musimy przykręcić do blaszki stabilizującej płytę główną pod procesorem, specjalne nakrętki. Do nich przykręcimy później głowicę. Jednak najpierw należy przymocować do głowicy uchwyty dopasowane do platformy AM4, które przykręcamy dwoma śrubkami każdy.

Następnie montujemy głowicę chłodzącą –  w tym celu lepiej zdjąć z niej prostokątny blok Inifnity Mirror  – całość będzie po prostu łatwiej umieścić na procesorze i dokręcić a osłonę możemy zainstalować później.

Chłodnicę zamocowaliśmy na górze komputera. Współczesne obudowy zawierają szereg otworów i szyn mocujących do wentylatorów i można je wykorzystać też do montażu zestawu LT720. Ważne, żeby obudowa miała odpowiednio dużo wolnego miejsca na montaż sporej – 40-centrymetrowej chłodnicy. Do chłodnicy przykręcamy jeszcze wentylatory FK120. Głowicę i wentylatory podpinamy do zasilania. Jeśli w płycie lub obudowie nie ma wystarczającej liczby złącz zasilających to można skorzystać z dołączonego kabla rozdzielającego. Lustro Infinity Mirror podpinamy natomiast do złącza ARGB na płycie, co pozwoli na sterowanie jego oświetleniem.

Wydajność chłodzenia

Dwunastordzeniowy procesor Ryzen 5900X jest jednym z mocniejszych układów AMD dla graczy i profesjonalistów. Jego TDP jest na poziomie 105W a maksymalna temperatura to 90 stopni.  To właśnie na nim zamontowany został zestaw Deepcool LT720.

W trakcie pracy 24/7 pod obciążeniem 75-85% na wszystkich rdzeniach,  temperatura procesora nie przekraczała 74 stopni Celsjusza. Przy takim obciążeniu pompa była niesłyszalna. Wydajność odprowadzania ciepła była na tyle dobra, że chłodnica była zaledwie lekko ciepła w dotyku. W stanie spoczynku układ był chłodny i miał temperaturę 25-35 stopni. Jeżeli ktoś chciałby podkręcić procesor, to spokojnie jest to wykonalne. Mi udało się go podrasować do 4.4 GHz na wszystkich rdzeniach chociaż możliwe są nawet szybsze konfiguracje.

W porównaniu do procesora z zamontowanym standardowym coolerem obserwujemy poprawy temperatur rzędu 10-20 stopni Celsjusza przy obciążeniu. Jeżeli planujemy overclocking  lub mamy w komputerze zainstalowaną jakąś wydajną kartę graficzną (np. RTX3090 lub 4090), która generuje bardzo dużo ciepła przy obciążeniu,  to wydajne chłodzenie, takie jak LT720 jest koniecznością.

Jak widać Ryzen 5900x nie stanowi dla LT720 dużego wyzwania. Producent deklaruje, że zestaw spokojnie odprowadzi ciepło także z najnowszych procesorów o znacznie większym TDP takich jak Ryzen 7xxx lub Intel i9 13900. W tym przypadku TDP sięga nawet ponad 200W. Spora chłodnia i 3 wentylatory poradzą sobie też z zadaniem schłodzenia takiego zestawu.

 

Podsumowanie

LT720 przekonuję przede wszystkim dużą wydajnością chłodzenia. Ten zestaw AIO poradzi sobie z odprowadzeniem ciepła z najmocniejszych procesorów dostępnych na rynku.

Testowy komputer pracował przez kilka tygodni pod stałym bardzo wysokim obciążeniem wszystkich 12 rdzeni procesora a zestaw chłodzący był praktycznie niesłyszalny i przy tym trzymał temperaturę w niskim poziomie.

Dobre wrażenie robi też prosta instalacja tego zestawu. Montaż chłodnicy z wentylatorami, wpięcie głowicy chłodzącej na procesor, podpięcie kabli i możemy zabierać się do pracy.

LT720 ma dobrą jakość wykonania a dzięki ograniczeniu kabli i przewodów do minimum sprawia, że wnętrze komputera jest przestronne i dobrze chłodzone.

Zestaw diód RGB na głowicy procesora gwarantuje fajne efekty wizualne, które są dodatkowo wzmacniane przez lustra Infinity Mirror. Oczywiście, w takim wypadku lepiej zaopatrzyć się w obudowę ze szklaną pokrywą z boku.

Przy cenie 700-800 zł (Amazon) nie jest to jednak tani produkt. Deepcool LT720 polecamy więc wszystkim posiadaczom (raczej tych mocniejszych) komputerów, którym zależy na wydajnym i cichym chłodzeniu. Użytkownicy z mniejszym budżetem mogą rozważyć wariant LT520, który kupimy już za nieco ponad 600 zł.