Dobra klawiatura to jeden z waższych elementów ergonomicznego środowiska pracy.  Czy to praca biurowa, czy programowanie – możliwość wygodnego i precyzyjnego pisania pozwala na zwiększenie szybkości wykonywanych zadań i zwiększa komfort.

Klawiatura Logitech Signature K650, którą testujemy ma szansę stać się takim elementem wyposażenia, który przyczyni się do poprawy komfortu. K650 ma kilka funkcji, który nie znajdziemy w wielu innych modelach dostępnych na rynku i przy cenie poniżej 200 zł jest dosyć atrakcyjna cenowo. Jak sprawdza się w pracy przy komputerze ? Zapraszamy do testu.

Dane techniczne

  • Format pełnowymiarowa klawiatura z padem numerycznym
  • Waga: 700 g
  • Wymiary: 193x457x24mm
  • Zasilanie: 2x baterie AA
  • Łączność 2.4 Ghz oraz Bluetototh 5.1
  • Zasieg do 10 m

Budowa

K650 to pełnowymiarowa klawiatura z blokiem numerycznym. Wyposażona jest ona w zestaw dodatkowych klawiszy, które przyspieszają sterowanie niektórymi funkcjami systemu.  Na samej górze w oczy rzucają się klawisze do regulacji głośności i wyciszania. Mogą się przydać np. podczas rozmów wideo, gdzie zamiast szukać myszką przycisku na pulpicie po prostu wciskamy klawisz na klawiaturze. Poniżej znajduje się rząd klawiszy funkcyjny F1 – F12, które możemy stosować zamiennie z dedykowanymi klawiszami do sterowania systemem. Domyślnie aktywne są klawisze dedykowane funkcjom – możemy przykładowo otworzyć nową zakładkę w przeglądarce, zamknąć zakładkę, wyciszyć mikrofon a nawet zrobić screenshota z zawartością ekranu. Możliwe jest też szybkie wywołanie funkcji dyktowania i emoji. Wywołanie klawiszy funkcyjnych F1 – F12 przebiega w taki sposób, że  trzeba wcisnąć klawisz FN+odpowiedni klawisz z górnego rzędu. Widać, że Logitech dokonał pewnego przeglądu często wykorzystywanych funkcji i zmienił przypisania klawiszy znane ze swoich starszych klawiatur.

logitech k650 6

Przy pomocy oprogramowania Options+ możemy oczywiście zmienić przypisanie klawiszy do różnych funkcji i w ten sposób dostosować klawiaturę do najczęściej używanych aplikacji. Możliwe jest też indywidualne dostosowanie klawiszy do konkretnych aplikacji z osobna i w ten sposób jeszcze lepsze dopasowanie swojego środowiska pracy. W takim wypadku na konfigurację trzeba poświęcić jednak trochę czasu.

logitech k650 8

Współpraca z wieloma systemami.

Signature K650 posiada klawisze Windows Start i ALT dla systemu Windows zamiennie z OPT i CMD dla systemu Mac. Układ klawiszy możemy szybko zmienić kombinacją FN + P dla systemu Windows, FN+O dla macOS i FN+C dla Chrome OS. Dzięki wsparciu Bluetooth  klawiatura będzie też poprawnie współpracować z laptopami macBook, które nie posiadają standardowego złącza USB na nadajnik 2.4 GHz. Można ją też podpiąć do większości laptopów, które obecnie mają Bluetooth w standardzie – oszczędzamy w ten sposób jeden port USB na inne potrzeby.

Klawiatura może pracować do 36 miesięcy na zestawie 2 baterii typu AA. To z oczywistych względów trudno było sprawdzić w teście.  Baterii nie możemy  doładować np. podłączając kabel USB-C i jak zapas energii się wyczerpie, to trzeba je po prostu wymienić.

Palmrest wystaje od spodu klawiatury na ok 4-5 cm. Nie jest on zbyt długi i większość użytkowników nie będzie podczas pisania opierała na nim dłoni. Materiał z jakiego został zrobiony to twardy plastik. Tutaj niektóre droższe modele klawiatur wypadają lepiej. Podpórki mają 2 stopnie regulacji wysokości.

logitech k650 9

Komfort pisania

Jak pisze się na K650 ? To dla wielu osób sprawa indywidualna – jedni lubią klawisze o małym skoku, inni klawisze z dużymi mechanicznymi przyciskami, które trzeba głęboko przyciskać w trakcie pisania. Klawiatura Logitecha jest ze skokiem klawiszy na poziomie 4-5 mm jest nieco pośrodku. Jeśli dużo piszemy,  na laptopach to zmiana dla nas będzie mocno odczuwalna, bo na K650 pisze się po prostu inaczej.

Pod klawiszami znajdziemy gumowe membrany, które pozwalają na dosyć ciche pisanie – bez słyszalnego kliknięcia znanego np. laptopów lub klawiatur mechanicznych. Większość przycisków ma jednakowe wymiary a ich krawędzie są zaokrąglone. W porównaniu do klawiatury z których korzystam na codzień, są one dosyć spore a pisanie wymagało ode mnie pewnego przyzwyczajenia.

Podsumowanie

Współpraca z Mac i Windows, możliwość skonfigurowania połączeń z kilkoma komputerami oraz prosta aplikacji do konfiguracji przycisków to moim zdaniem jedne z głównych zalet klawiatury Singature K650. Także komfort pisania jest dosyć dobry.  Przyzwyczajenie się do tej klawiatury przebiegło dłużej niż zwykle, aczkolwiek po pewnym treningu byłem w stanie pisać niemal tak samo szybko jak na mojej podstawowej klawiaturze. Jeśli ktoś lubi ten rodzaj klawiatur z dużymi przyciskami, to będzie zadowolony.

Zalety:

  • Duże możliwości konfiguracji klawiszy
  • Współpraca z Windows, Mac i ChromeOS
  • Możliwość podłączenia przez Bluetooth lub adapter USB
  • Regulowana podpórka
  • Przystępna cena

Wady:

  • Krótki i twardy palmrest