Posiadanie własnej strony internetowej może się przydać w wielu sytuacjach. Gdy planujemy rozpocząć działalność gospodarczą  – np. sklep internetowy – to własna strona może być jej podstawowym narzędziem i pozwoli nam osiągać przychody. A jeśli nie planujemy sprzedaży lub oferowania innych usług online, to własna witryna będzie po prostu dobrą wizytówką naszej firmy. Strona przyda się też, jeśli chcemy pochwalić się swoim portfolio, udostępniać pliki pod własnym adresem i mieć własną pocztę internetową. Jest też oczywiście tysiące innych zastosowań, które można wymieniać bez końca.

Uruchomienie strony internetowej pod własnym adresem, trzeba zacząć do zakupu domeny. Domena, to nazwa – lub po prostu adres – pod którym widniejemy w Internecie. Jeśli mamy pomysł na jej nazwę, to warto rozejrzeć się od razu i poszukać dostępnych opcji.  Domeny internetowe sprzedawane są z końcówkami różnych państw (domeny krajowe) lub dostępne z powszechnie znanymi końcówkami takimi jak .com, .info lub. .net. Dostępne są też domeny funkcjonalne, wskazujące na rodzaj i tematykę stronę – np. med., .app, .store, .dev i wiele innych. Nie są one skojarzone z konkretnym państwem, ale już  rozszerzenie domeny  pozwala się  zorientować, jaka będzie tematyka strony. Dzięki bardzo dużej liczbie różnych wariantów domen, jest spora szansa, że znajdziemy wolną domenę z naszą wymarzoną nazwą.

Ceny domen wahają się zwykle od kilkunastu do kilkuset złotych rocznie. Pamiętajmy, żeby przedłużyć domenę przed upływem okresu opłaty, bo w przeciwnym wypadku, ktoś może ją przejąć! Taką domenę będzie bardzo trudno odzyskać.

Gdy już mamy domenę, to możemy przystąpić do uruchomienia strony. Tutaj wiele zależy od naszych umiejętności informatycznych. Jeśli nie chcemy bawić się w konfigurację serwerów, instalację pakietów itp., to możemy skorzystać z hostingu współdzielonego lub chmury.

Zamówienie hostingu zwykle nie jest trudne i sprowadza się do wpisania nazwy konta, hasła, kilku dodatkowych informacji teleadresowych oraz dokonaniu opłaty. Następnie do naszego hostingu musimy przypisać wcześniej zakupioną domenę internetową. Jeśli domena została zakupiona u tego samego dostawcy to jest to zwykle bardzo proste i ogranicza się do kilku kliknięć. Jeśli domena została kupiona gdzie indziej, to należy ją przekierować na nasz nowo zakupiony hosting. Żeby to zrobić wchodzimy w konfigurację DNS domeny i w pozycjach „rekord A” podajemy adres IP naszego serwera oraz adres internetowy. Przykładowo: jeśli mamy domenę mojadomena.pl to w rekordzie A możemy wpisać www.mojadomena.pl oraz adres IP. Po dłuższej chwili nasz hosting będzie widoczny pod wskazanym adresem – czyli pod nazwą wykupionej domeny.

Wielu dostawców hostingu pozwala na szybką instalację różnego rodzaju oprogramowania. Kilka kliknięć myszką i na naszym serwerze pojawi się strona w systemie CMS WordPress, Joomla, Drupal,  sklep internetowy PrestaShop czy też platforma programistyczna Symfony, Django lub Ruby. Znaczącą przyspiesza to czas uruchomienia różnych usług na naszym hostingu.

Nie oznacza to oczywiście, że jednym kliknięciem utworzymy działający serwis. Zwykle trzeba go odpowiednio skonfigurować i wypełnić danymi – blog wypełniamy artykułami a sklep internetowy zapełniamy naszymi produktami. Wprawdzie pierwszy krok, jakim jest kupienie domeny, uruchomienie hostingu  i wgranie oprogramowania, jest już za nami, ale przed nami jeszcze sporo pracy przy uzupełnianiu treści, przygotowywania grafik, opisów itd.

Jeśli nasza strona będzie jednak zawierała interesujące artykuły, atrakcyjne produkty to jest spora szansa, że będzie chętnie odwiedzana przez internautów.