Komputery stacjonarne zwykle są duże i ciężkie. Szczególnie te montowane samodzielnie mogą mieś spore gabaryty. Ich zaletą są jednak spore możliwości rozbudowy. W dużej obudowie zmieszczą się mocne karty graficzne, wiele dysków twardych i sporych rozmiarów radiatory do CPU.

Czasem jednak nie mamy tyle miejsca na biurku lub podłodze, żeby pomieścić tak duży komputer. Co robić, jeśli nie chcemy przy tym rezygnować z budowy mocnej maszyny, która wyposażona będzie w mocną kartę graficzną o długości ponad 30 cm z ogromnym radiatorem. Czy takie wymagania da się pogodzić?

Fractal Design – szwedzka firma, która robi innowacyjne obudowy zaprezentowała właśnie swój najnowszy model Ridge. Jest to niewielka obudowa w standardzie micro ITX, która ma zaskakująco spore możliwości rozbudowy.

Cały zestaw składa się z obudowy, risera PCI-ex, zestawu śrubek oraz podstawki pozwalającej na montaż obudowy poziomo lub pionowo.

Ridge White 32 Exploded View 1440x1440

Dane techniczne:

  • Wymiary 355x95x375mm
  • Format płyty głównej: mini ITX lub mini DTX (wymaga demontażu jednego z wentylatorów)
  • Format zasilacza: SFX lub SFX-L
  • Maksymalny rozmiar GPU: 33.5 cm
  • Maksymalny rozmiar radiatora CPU: 70mm
  • Montaż wentylatorów: 2x 140mm, 3x80mm
  • Możliwość montażu zestawu AIO do chłodzenia o długości do 280mm (zależne od dostępności/długości karty graficznej)
  • Złącza: 1 x USB 3.1 Gen 2 Type-C, 2 x USB 3.0, Audio & Mic

Ridge ma interesującą koncepcję rozbudowy komputera, która polega na podziale wnętrza na dwie duże komory.

W pierwszej komorze montujemy zasilacz i płytę mini ITX. W drugiej możemy zamontować kartę graficzną lub zestaw All in One do chłodzenia wodnego procesora. Jeżeli karta graficzna jest krótka, to jest też szansa na montaż grafiki oraz niewielkiego zestawu AIO jednocześnie.

ridge schemat

Schemat obudowy

W trakcie testu nie montowaliśmy jednak małej karty, tylko postanowiliśmy wytoczyć ciężkie działa. RTX 3090 firmy Zotac to ogromna karta graficzna, która jeszcze kilka miesięcy temu była królem wydajności wśród GPU firmy nVidia. Karta waży ponad 1 kg a razem z radiatorem ma długość ponad 30 cm i zajmuje 3 sloty w obudowie.

Czy RTX 3090 zmieści się w obudowie Ridge ? Fractal pokazuje, że tak. Montaż zaczęliśmy od rozkręcenia stelażu montażowego z riserem PCI-ex. Jest on tak umiejscowiony, że wskakuje od razu w złącze PCI-ex w płycie głównej. Kartę graficzną wpinamy do złącza i ponownie przykręcamy stelaż. Ostatnią czynnością jest dokręcenie karty graficznej śrubkami do obudowy i podpięcie zasilania. Karta chłodzona będzie przez wentylatory fabryczne na radiatorze, które zasysają powietrze z zewnątrz przez perforowaną obudowę.

IMG E5018

Ridge z zamontowaną kartą Zotac RTX 3090. Z drugiej strony widać 2 wentylatory do chłodzenia

Dolna komora mieści płytę główną, która z racji niewielkich rozmiarów musi być bardzo kompaktowa. Przed zakupem powinniśmy zdać sobie sprawę z faktu, że dostępne będzie tylko jedno złącze na kartę graficzną i jeden dysk NVME. Innych złącz PCI-ex brak. Płyty mini ITX wyposażone są za to w wystarczającą liczbę portów SATA i USB a te droższe modele mają – oprócz złącza Ethernet – także wbudowane WIFI z doczepianą anteną.  W zupełności wystarczy to montażu nawet mocnego komputera do gier lub kreatywnej pracy.

Także zasilacze muszą być dosyć kompaktowe. O ile znalezienie modelu o mocy do 350W w przystępnej cenie nie stanowi problemu, to mocniejsze zasilacze o mocy 650 – 850W kosztują już całkiem sporo – zwykle ponad 500 zł  W przypadku komputera z kartą RTX 3090 konieczne jest zakupienie zasilacza o mocy co najmniej 650W a jeżeli zamontujemy też mocniejszy procesor –  to nawet 850W.

W komputerze zbudowanym na bazie obudowy Ridge, możliwe jest zamontowanie do 4 dysków 2.5 cala. W połączeniu z dyskiem NVMe na płycie głównej,  daje to 5 dysków co,  w połączeniu z mocną kartą graficzną,  pozwala zbudować naprawdę wydajną maszynę o niewielkich rozmiarach.

IMG E5021

Obudowa mieści do 4 dysków SSD 2.5 cala

Z przodu obudowy znajdziemy panel ze złączami USB 3 oraz USB-C. Jest też miejsce na złącze Audio.  W zależności od preferencji obudowę możemy postawić pionowo lub poziomo.

Podsumowanie

Fractal Design Ridge to interesująca oferta dla osób, szukających niewielkiej obudowy pozwalającej na montaż wydajnej maszyny do gier lub pracy. Przemyślana konstrukcja pozwala na montaż najmocniejszych GPU i sporej pamięci dyskowej na dane.  Przy sugerowanej cenie ok 130 EURO, czyli  nieco ponad 600 zł jest to produkt wart uwagi.