Każdy komputer stacjonarny potrzebuje stabilnego i nieprzerwanego źródła prądu dla wszystkich podzespołów. Szczególnie jeśli używamy mocnych i prądożernych procesorów oraz wydajnych kart graficznych o mocy przekraczającej 300W jest to bardzo ważne. Dlatego wydajny i oszczędny zasilacz to jeden z ważniejszych elementów każdego komputera.  W teście montujemy maszynę na procesorze Ryzen 5800X, z kartą grafiki RTX 3080TI.

DeepCool PQ850M

Deepcool, który dostarczył na oba komponenty do testów, to stacjonujący w Chinach producent sprzętu komputerowego dla entuzjastów. Firma oprócz obudów i zasilaczy, produkuje też zestawy AIO do chłodzenia wodnego oraz akcesoria PC takie jak myszki i klawiatury

Oficjalna specyfikacja dostępna na stronie producenta, pokazuje że mamy do czynienia z wysokiej jakości produktem o dobrych parametrach technicznych, włączając w to sprawność na poziomie 80Plus Gold. Jest to środkowy poziom wydajności 80Plus, który zakłada, że zasilacz przy obciążeniu 20% ma sprawność 90%, przy 50% 92% a przy pełnym obciążeniu – 89%.

Czy to się objawia w praktyce ? Dobra sprawność to mniejsze straty energii i mniejsze odprowadzanie ciepła – komputer jest chłodniejszy i cichszy, bo wentylator musi odprowadzić mniej ciepła. Do tego dochodzą jeszcze oczywiście oszczędności energii elektrycznej, co obecnie jest szczególnie ważne.

Parametry techniczne DeepCool PQ850M są następujące

  • Standard ATX v 2.4
  • Moc 850W
  • Modularne podłączenie kabli
  • Wentylator 120mm z łożyskami hydrodynamicznymi
  • Zabezpieczenia przed przepięciami, zwarciami, przegrzaniem
  • Napięcie wejściowe 110-240V
  • Gwarancja 10 lat
  • Przewidywany czas pracy: 100.000 godzin

Maksymalne prądy dla poszczególnych napięć są następujące:

  • 3V – 20A
  • 5V – 20A
  • 12V –70A

Zawartość zestawu

PQ850M to zasilacz modularny więc zestawie dostajemy komplet kabli, które możemy podpiąć wedle zapotrzebowania. Pozwala to na oszczędność miejsca w obudowie i uniknięcie plątaniny kabli, ponieważ możemy pominąć zbędne przewody przy montażu. Nie każdy montuje bowiem w komputerze kilku kart graficznych, dyski SATA są mniej popularna a urządzenia ze złączamy typu Molex są prawie w ogóle nieużywane. Mniej kabli przełoży się na nieco łatwiejszy montaż innych komponentów i poprawi obieg powietrza wewnątrz komputera.

Producent dostarcza wraz z zasilaczem łącznie 11 kabli:

  • Kabel zasilający komputer
  • Kabel ATX 24 Pin do płyty głównej
  • 2 kable do zasilania CPU AT12V 4+4
  • 3 Kable do zasilania kart graficznych – każda po 2 wtyki 6+2
  • 2 Kable do zasilania dysków SATA – łącznie 8 dysków
  • Kabel kombinowany SATA + MOLEX – 2 złącza SATA i 2 Molex
  • Kabel do zasilania peryferiów 3x Molex
deepcool pq850m 5

Zawartość zestawu

Kable przeznaczone do podłączenia płyty głównej i procesora mają nieco ponad 60 cm i są dosyć giętkie, co ułatwia montaż. Kable zasilające dyski są krótsze – 45 cm. Najdłuższe są kable do zasilania kart graficznych PCIe.

Instalacja zasilacza przebiegła bez problemów. Został on zamocowany na dole obudowy typu Tower, w wydzielonej przestrzeni. Ponieważ w testowym komputerze zainstalowana była karta RTX 3080TI to trzeba było wykorzystać dwa dostępne kable PCIe.

Wszystkie kable są odpowiednio oznaczone i wpięcie ich do zasilacza nie stanowi problemu.

Według obliczeń, testowy komputer z procesorem Ryzen 5800X, kartą RTX 3080TI i dwoma dyskami twardymi będzie potrzebował ok 594 W mocy. 850W jest więc w zupełności wystarczające i daje zapas mocy na przyszłe procesory i jeszcze mocniejsze karty graficzne. Jest też zapas energii na ewentualny overclocking.

Przy obciążeniu zasilacza na poziomie 60-65% pracował on ze sprawnością na poziomie nieco ponad 90%. Zamontowany wentylator kręcił się prawie niesłyszalnie   – zdecydowanie głośniejsze były wentylatory z RTX-a. Duża zasługa odpowiednich łożysk Fluid Dynamic Bearing, które oprócz cichej pracy powinny też długo bezawaryjnie popracować. PQ850M to zasilacz półpasywny – odpowiedni przycisk z tyłu obudowy pozwala wyłączyć wentylator całkowicie przy obciążeniu nie przekraczającym 30%.

Obudowa CK560 WH

Przejdźmy do wrażeń z korzystania z obudowy CK560 WH. Obudowa jest spora – jej wymiary to  456x230x471 mm. Ma ona 2 zdejmowane panele po obu stronach. Są one montowane przy pomocy śrubek. Jeden boczny panel wykonany jest z przeźroczystego szkła hartowanego, więc możemy zajrzeć do środka komputera. Drugi wykonano z blachy. Wersja WH dostępna jest w kolorze białym – możemy też kupić model w kolorze czarnym.

deepcool ck560 11

Górna i przednia część obudowy jest perforowana co ma zapewnić lepsze chłodzenie komputera. Pod zdejmowaną metalową osłoną z przodu mieści się zmywalny filtr powietrza a za nim zamontowano 3 wentylatory RGB 120mm. Z kolei na górze znajdziemy elastyczny filtr powietrza mocowany magnetycznie do obudowy. Sprytne rozwiązanie.

Także pod zasilaczem – w miejscu gdzie zasysa on powietrze – znajduje się siatka filtrująca kurz.

Obudowa stoi na dosyć wysokich nóżkach i może dzięki temu zasysać powietrze z dołu, co poprawia obieg powietrza we wnętrzu.

Połączenie frontu obudowy z perforacją z setek małych krzyżyków z kolorowymi wentylatorami daje ciekawy efekt wizualny. Wentylatory mają podświetlenie RGB i możemy nimi sterować przy pomocy przycisku na obudowie. W tym wypadku wentylatory należy podpiąć do kontrolera we wnętrzu obudowy. Alternatywnie, możliwe jest podpięcie oświetlenia RGB do kompatybilnej płyty głównej i sterowanie nim z poziomu systemu operacyjnego.

Złącza

Na górze obudowy umieszczono panel z przyciskami i gniazdami. CK560 WH ma 2 wyjścia USB 3,  jedno USB-C oraz złącza audio. Do tego oczywiście przycisk włączania zasilania. Nie ma przycisku Reset a zamiast niego znajdziemy przycisk do sterowania oświetleniem RGB. Kable do panelu poprowadzono dosyć dyskretnie z boku i są praktycznie niewidoczne. Wpinamy je w naszą płytę główną. W przypadku złącza Type-C pamiętajmy, żeby zaopatrzyć się w płytę główną, która ma odpowiednie wyjście. Wiele tanich modeli nie posiada takiego złącza.

deepcool ck560 9

Złącza

 

Wnętrze

Obudowę podzielono jest na 2 główne komory: przestrzeń dla płyty głównej i kart rozszerzeń oraz dolna komora na zasilacz i okablowanie mieszcząca też sanki na 2 dyski twarde 3.5 cala.

W środku możemy zamontować nawet płytę w standardzie E-ATX o szerokości 285 mm, co oznacza, że możemy zamontować w niej  komponenty przeznaczone dla stacji roboczych, które często są dostępne właśnie w standardzie E-ATX.

deepcool ck560 6

Wnętrzne obudowy

Dzięki specjalnym otworom na górze, wentylatory lub chłodzenie wodne AIO można zamontować na górze. Otwory do przeciągania kabli są natomiast wyłożone gumą, co zwiększa estetykę obudowy i zabezpieczenia przed dostaniem się kurzu tam, gdzie nie powinien.

W testowym komputerze zamontowaliśmy pełnowymiarową płytę ATX,  kartę graficzną RTX 3080TI oraz 2 dyski – jeden m2 i 1 x SATA. Wszystko to zmieściło się bez problemów a obudowa zapewniała zapas na dodatkowe komponenty. Mimo zamontowania dosyć mocnego 8- rdzeniowego Ryzena, mocnej karty graficznej, poziom szumu był praktycznie niesłyszalny i można było wygodnie pracować.

Z tyłu obudowy znajdziemy panel z 7 slotami na karty rozszerzeń. Wszystkie karty mogą być montowane przy pomocy śrub z dużą główką, które możemy wkręcać/wykręcać ręcznie. Producent zamontował też specjalną, przesuwaną podpórkę pod ciężkie karty graficzne.

deepcool ck560 3

Podpórka pod kartę graficzną.

Na samym dole jest miejsce do montażu zasilacza ATX, który montujemy od środka. Dobrze jest wpierw podłączyć wszystkie potrzebne kable.

deepcool ck560 2

Montaż zasilacza

Prowadzenie kabli

DeepCool stosuje znane z wielu innych obudów rozwiązanie w którym wydzielono przestrzeń na kable w taki sposób, żeby zajmowały one jak najmniej miejsca i nie przeszkadzały w montażu komponentów lub w obiegu powietrza. Kable wychodzące z zasilacza poprowadzone są dołem a następnie za podstawą płyty głównej. Dzięki dostępnym otworom możemy je wpuścić do głównej komory komputera w rożnych miejscach i wpiąć w taki sposób, żeby nie zajmowały miejsca. Proste i wygodne, bo grube kable dochodzące do płyty mogą mocno utrudnić montaż pamięci RAM lub radiatora. W razie potrzeby kable możemy spiąć przy pomocy dostarczonych trytytek.

 

Podsumowanie

Montaż komputera udało się przeprowadzić dosyć szybko i bez potrzeby korzystania ze śrubokręta. Obudowa ma sporo przepustów na kable i znacząco ułatwia to montaż.  Nawet duże komponenty takie jak karta grafiki RTX 3080TI mieszczą się bez problemu i są dobrze chłodzone przy pomocy 4 wentylatorów z których 3 frontowe mają podświetlenie RGB.  To co było dla mnie nie do końca jasne to sposób podłączenia zasilania oświetlenia RGB. Standardowo jest ono podpięte do kontrolera w obudowie. Jeśli chcemy nim sterować z płyty głównej to konieczne jest przepięcie jednego z kabelków. W instrukcji obsługi nie ma jednak wystarczająco dokładnych informacji na ten temat.

Obudowa dobrze chłodzi komputer, nawet jeśli mamy mocniejsze komponenty. Na plus zasługują też łatwo zdejmowalne siatki filtrujące kurz. Podświetlenie jest efektowne a dzięki szklanemu panelowi z boku możemy zajrzeć do wnętrza komputera. Przy cenie ok 500-600 zł obudowa nie należy jednak do tanich.  Zasilacz PQ850M zapewni nam spory zapas mocy dla najnowszych procesorów i mocnych kart grafiki. Dzięki półpasywnej konstrukcji przy małym obciążeniu jest on niesłyszalny. A przy większym obciążeniu szum wentylatora usłyszymy tylko w bezpośredniej bliskości komputera.

Oba produkty można kupić na Amazonie: