Urządzenia z niewielką pojemnością pamięci wbudowanej to żadne ograniczenie, jeśli tylko można poszerzyć ją z pomocą małej karty. Niestety często zdarza się, szczególnie w przypadku używanych od jakiego czasu kart, że telefony komórkowe nie mogą odczytać zapisanych na nich danych. Co może być tego powodem? Zanim wyśle się urządzenie do serwisu, warto sprawdzić kilka najczęstszych przyczyn i spróbować samemu rozwiązać problem.

Zabrudzony chip karty lub port w telefonie

Na każdej karcie pamięci znajduje się chip, przez który telefon jak i inne urządzenia mogą odczytywać z nich dane. Z czasem chip ten może się nieco zabrudzić, w tym na przykład pokryć kurzem, przez co telefon nie tylko nie odczyta danych, ale nawet zupełnie nie zarejestruje obecności karty.

2

Kartę micro SD wyjmuje się z telefonu bardzo ostrożnie i przeciera szmatką z miękkiego materiału. Nie należy jej mocno trzeć ani zwilżać żadnymi detergentami, ponieważ łatwo można uszkodzić przy tym styki. Przed ponownym włożeniem karty do portu, warto zwrócić uwagę także i na jego czystość. Jeśli znajdują się w nim zabrudzenia, należy je bardzo delikatnie wyciągnąć za pomocą niewielkiego narzędzia jak na przykład wykałaczka albo pęseta.

Brak kompatybilności

Do smartfonów pasują karty w rozmiarze micro SD o ograniczonej pojemności. Może się zdarzyć na przykład, że telefon nie odczytuje danych z karty, ponieważ ma ona pojemność 128 GB, podczas gdy urządzenie obsługuje karty o pojemności sięgającej jedynie do 64 GB. Takich informacji należy szukać w specyfikacji telefonu, w tym jego instrukcji obsługi, jak i danych dotyczących konkretnego modelu, jakie można znaleźć w internecie.

Kompatybilność karty jest niezwykle ważna w przypadku urządzeń takich jak aparaty cyfrowe, do których mogą pasować aż trzy rodzaje kart pamięci, wszystkie w tym samym rozmiarze. Jeśli w takim urządzeniu karta nie jest odczytywana, sprawdź jej kompatybilność, kup baterie, żeby wykluczyć problem z zasilaniem i sprawdź, czy dane nie są uszkodzone, podłączając je do komputera.

Błędy systemowe

Problem z odczytywaniem danych zapisanych na karcie pamięci może także być chwilowy i wynikać z błędów systemowych urządzenia. Zazwyczaj tego rodzaju problemy można rozwiązać przez ponowne uruchomienie telefonu bez wyjmowania karty pamięci z portu.

Jeśli reset telefonu nie zadziała, można także spróbować wyłączyć i ponownie włączyć odczyt danych w ustawieniach urządzenia. Dodatkowe źródło pamięci w postaci karty należy najpierw odłączyć, po czym znów uaktywnić. Po tym procesie dobrze jest znów uruchomić ponownie telefon, żeby ustawienia zostały wprowadzone i zapisane.

3

3

Uszkodzona karta lub system plików

Jeżeli żaden ze sposobów nie działa i telefon dalej nie widzi karty pamięci, może to być znak, że jest ona uszkodzona. Żeby to sprawdzić, zaleca się włożenie karty do innych urządzeń, w tym na przykład innego telefonu, albo komputera za pomocą adaptera podłączanego przez port USB. Jeśli karta jest uszkodzona, komputer nie będzie jej widział – to znak, że wymaga ona wymiany.

Można także spotkać się z sytuacją, w której komputer pokaże dodatkową pamięć, jednak nie odczyta danych z karty. Najczęściej oznacza to uszkodzony system plików. Jeśli na karcie nie było wartościowych danych, można spróbować przywrócić ją do użytku przez sformatowanie. Jeżeli dane miały jednak dużą wartość, zaleca się kontakt z profesjonalnym serwisem, który może pomóc je odzyskać.