Jeżeli mowa o korepetycjach to praktycznie wszyscy myślą o języku angielskim. Znaczna większość prywatnych lekcji w Polsce to właśnie nauczanie angielskiego. Na kolejnych miejscach znajdują się przedmioty ścisłe i dopiero za nimi korepetycje z polskiego. Dlaczego tak rzadko korzysta się z prywatnych lekcji z tego przedmiotu, skoro zawsze znajduje się wśród najważniejszych na egzaminach kończących kolejne etapy nauczania w szkole?

Głównym powodem jest pozorna wiara w odpowiednie posługiwanie się językiem, ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – język polski jest jednym z najbardziej skomplikowanych na świecie i niewielki odsetek Polaków opanowała go do tego stopnia, żeby płynnie pisać oraz mówić (bezbłędnie). Dlatego teoretycznie praktycznie każdy powinien zadbać o podszkolenie z języka rodzimego. Jednak po ukończeniu szkoły raczej nikogo to już nie interesuje. Niniejszy artykuł skupi się przede wszystkim na nauczaniu pod kątem dzieci w wieku szkolnym oraz obcokrajowców, którzy z różnych powodów chcą lepiej mówić po polsku.

Kiedy warto sięgnąć po korepetycje z języka polskiego?

Wbrew pozorom to naprawdę bardzo trudne pytanie. Z jednej strony lekcje przydałyby się już od najmłodszych lat, kiedy dziecko wprowadza litery, uczy się czytać i pisać. Jednym idzie to łatwiej a innym słabiej. Jednak na tym etapie lepiej nie przeciążać dziecka, bo i tak ma bardzo dużo na głowie – nauka podstawowych elementów wymaga czasu, ale w końcu każdy przyswaja sobie podstawowe elementy, więc tutaj warto po prostu odpuścić.

Inaczej wygląda sytuacja w czwartej klasie, kiedy do programu nauczania zostaje dodana gramatyka i pojawiają się pierwsze dyktanda oraz krótkie formy pisemne. To właśnie na tym warto się skupić, bo uczniowie po prostu często nie wiedzą, jak pisać własne teksty. Dlatego, jeżeli ktoś zauważy, że po przejściu do czwartej klasy oceny danego ucznia znacznie obniżyły pułap, to warto zainteresować się tą kwestią, bo prawdopodobnie pojawiły się problemy i narastające zaległości z gramatyki i pisania. Nie trzeba tutaj mówić o korepetycjach w formie cotygodniowych lekcji przez cały rok – niekiedy wystarczy kilka lub kilkanaście lekcji, żeby nadrobić zaległości i wyjść na prostą.

Nauczanie obcokrajowców

Jeżeli już zdarzy się, że dorosły chce zapisać się na lekcje z polskiego, to raczej jest to obcokrajowiec, który chce poprawić swoje możliwości związane z mową. W tym przypadku nie trzeba osoby z wykształceniem pedagogicznym, a jedynie kogoś z kim będzie mógł porozmawiać, nie przejmując się, że popełni jakąś gafę, bo wybrana osoba będzie się właśnie skupiała na wyłapywanie błędów i korygowaniu ich na bieżąco. To bardzo podobna sytuacja do nauki angielskiego z native speakerem.

Jak znaleźć korepetytora z polskiego?

Tutaj pojawiają się problemy, bo nauczyciele z angielskiego są przyzwyczajeni do korepetycji i praktycznie każdy kiedyś ich udzielał. Z językiem polskim jest nieco inaczej i część polonistów po prostu nie organizuje lekcji prywatnych. Dlatego pomimo tego, że jest ich praktycznie tyle samo, co anglistów i na korepetycje z polskiego jest znacznie mniejszy popyt, to znalezienie korepetytora może być znacznie trudniejsze – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Tym bardziej że szacuje się iż w 2022 roku nawet 51% uczniów może skorzystać z dodatkowych zajęć pozalekcyjnych.

Dlatego warto zastanowić się nad korepetycjami przez Internet, gdzie wyszukanie profesjonalnego nauczyciela, który zajmuje się dokładnie tym, w czym dany uczeń chce się podszkolić, będzie relatywnie proste. Tym bardziej że korepetycje z języka polskiego mają nieco inną charakterystykę niż angielski i przeprowadzenie lekcji na odległość, jest znacznie prostsze. W tym przypadku raczej nikt już nie skupia się na słownictwie, poprawnym składaniu zdań względem czasów, bo to już nawet dziecko ma w pewnym stopniu opanowane.

Dlatego wystarczy wybrać platformę do nauki zdalnej, a następnie wyszukać jednego z kilkudziesięciu dostępnych nauczycieli, przeglądając ich profil, umiejętności oraz cenę za godzinę i skontaktować się z nim. To bardzo proste, a portal robi wszystko, żeby nauka przebiegała w możliwie najwygodniejszy sposób.