Usługi w ramach Data Center zapewniają firmom wielopłaszczyznowe wsparcie – od hostowania stron po zaawansowane obliczenia przeprowadzane w chmurze. Jak wygląda obiekt tego typu?

Centrum przetwarzania danych – co to jest?

Strony internetowe, aplikacje cloud, sklepy online, serwery mailowe i wiele, wiele więcej – ogromna część tego typu usług działa obecnie właśnie dzięki centrom przetwarzania danych. Czym właściwie jest Data Center? To obiekt, w którym mieszczą się różnego rodzaju zasoby sprzętowe obsługiwane przez dostawców usług w chmurze. Najważniejszym elementem jest serwerownia, jednak to zaledwie jedna część całej układanki. Aby całość mogła pracować z pełną sprawnością, niezbędne jest utrzymywanie odpowiednich warunków i zapewnienie solidnych zabezpieczeń.

Nie tylko serwerownia

Oprócz samych serwerów w skład centrów przetwarzania danych wchodzą również:

  • systemy bezpieczeństwa (m.in. kamery monitoringu, zapasowe agregaty prądotwórcze),
  • infrastruktura elektroenergetyczna,
  • urządzenia sieciowe – routery, modemy, switche i firewalle,
  • przewody,
  • zapasowe nośniki danych,
  • systemy wentylacji i chłodzenia.

Wszystkie z tych elementów wspólnie dbają o to, by urządzenia działające w ramach takich obiektów mogły funkcjonować z pełną wydajnością. Pod tym względem szczególną rolę odgrywają systemy odpowiedzialne za utrzymanie właściwej temperatury – zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie wartości mogą znacząco zaszkodzić sprzętom elektronicznym.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jednym z najważniejszych aspektów działania centrum danych są odpowiednie systemy awaryjne. Tego typu obiekty przechowują niezwykle cenne dane klientów, służąc jako wsparcie w razie kryzysowych sytuacji. W efekcie kluczowe jest zachowanie stuprocentowej ochrony informacji. W tym celu niezbędne jest regularne wykonywanie kopii zapasowych oraz stosowanie redundantnych układów zasilania, czyli zapasowych, równoległych torów zasilania, które pozwalają zachować sprawność na przykład podczas prac serwisowych na głównym torze. Ochrona cyfrowa ma równie istotne znaczenie, jak ochrona fizyczna: Data Center powinno podlegać całodobowemu monitoringowi, a także być zabezpieczone przed pożarem i innymi niebezpieczeństwami. Ważną kwestią jest też bezpieczna lokalizacja. Najczęściej takie obiekty znajdują się w okolicach większych miast, na terenach jak najmniej narażonych na zagrożenia naturalne, lecz jednocześnie z dobrym dojazdem dla niezbędnego wsparcia w razie problemów.

Nowoczesne centrum przetwarzania danych prosto z Polski

Warto zaznaczyć, że usługi świadczone w ramach zaawansowanych Data Center znajdziemy również w ofertach polskich firm. Jedną z nich jest INEA – dostawca Internetu z Poznania, który udostępnia również szereg rozwiązań związanych z technologią cloud. Prowadzone przez niego centrum danych jest zgodne ze standardem TIER III, co oznacza dostępność na poziomie 99,982% dzięki obecności zapasowych układów zasilania. Do tego dochodzi całodobowy specjalistyczny nadzór, a także zaawansowana ochrona przed wszelkimi zagrożeniami. Warto zwrócić uwagę również na standard wykorzystywanych urządzeń – podzespoły od producentów takich jak Dell i Intel zapewniają pełną sprawność oraz trwałość na długi czas, dzięki czemu klienci nie muszą obawiać się niespodziewanych problemów z usługami.

materiał zewnętrzny