Jesteś tutaj:-, Newsy-Jak działa mechanizm kup teraz, zapłać później i czy warto z niego korzystać?

Jak działa mechanizm kup teraz, zapłać później i czy warto z niego korzystać?

Artykuł partnerski

Płatności odroczone pozwolą Ci bez dodatkowych kosztów kupić coś teraz, a zapłacić później. Sklepy internetowe coraz chętniej wprowadzają takie rozwiązanie, bo zwiększa ono ich obroty. Z kolei klientom usługa pozwala na przykład wypróbować produkt bez żadnych wydatków albo zrobić zakupy mimo chwilowego braku środków na koncie. Zobacz, dlaczego Polacy polubili płatności odroczone i jak one działają.

Kup teraz, zapłać później – jak to działa i co warto wiedzieć?

Mechanizm kup teraz, zapłać później (ang. Buy Now, Pay Later, w skrócie BNPL) to stosunkowo nowa metoda płatności za zakupy w internecie. Jak sugeruje nazwa, usługa pozwala Ci bez dodatkowych kosztów odroczyć płatność na pewien czas (np. o 30 dni).

Rozwiązanie jest dostępne w coraz większej liczbie sklepów i możesz z niego skorzystać pod warunkiem, że wartość koszyka nie przekracza określonej kwoty (np. 2500 zł). Wystarczy wtedy wybrać operatora BNPL z oferowanych metod płatności, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami na stronie. Z reguły wystarczy:

  • wypełnić krótki formularz;
  • potwierdzić podane informacje logując się do bankowości internetowej;
  • zatwierdzić transakcję kodem SMS.

Co jednak, jeśli nie spłacisz zobowiązania w terminie? Dostawca usługi zaproponuje Ci rozłożenie płatności na oprocentowane raty. Odroczone płatności są bowiem formą pożyczki. Oferują je tak zwane fintechy, czyli nowoczesne i innowacyjne instytucje z branży finansowej, takie jak na przykład Smartney.

Dlatego warto korzystać z płatności kup teraz, zapłać później w sklepach internetowych?

Odroczone płatności to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które często kupują przez internet. Sprawdza się świetnie, jeżeli nie masz pewności, czy zakupy spełnią Twoje oczekiwania, czy też będziesz je zwracać.

Możesz więc bez zamrażania środków przymierzyć ubrania, wypróbować sprzęt elektroniczny czy sprawdzić, jak dekoracje pasują do mieszkania. A zapłacisz dopiero wtedy, gdy już wiesz, że na pewno kupisz dany produkt.

Usługi BNPL umożliwiają też elastyczniejsze planowanie domowego budżetu. Pozwolą Ci również szybko skorzystać z okazji lub promocji, jeśli akurat nie masz wolnej gotówki. Możesz na przykład pozwolić sobie nawet na większy wydatek pod koniec miesiąca bez sięgania po oszczędności.

Kupuj teraz, zapłać później – sklepy dają klientom taką możliwość, a Ci chętnie korzystają

Według danych pochodzących z platform zakupowych, które wdrożyły płatności odroczone, stanowią one już od 5% do 10% wszystkich płatności e-commerce. Szybko rośnie też liczba sklepów, które oferują klientom taką możliwość. Tylko od stycznia do czerwca 2022 roku wzrosła ona o 73% i była już 2,5 razy większa niż przed rokiem.

Co ciekawe, z mechanizmu kup teraz, zapłać później, szczególnie chętnie korzystają ludzie stosunkowo młodzi, którzy ogólnie są mniej skłonni do pożyczania. Jak wynika z danych CRIF, 40% użytkowników płatności odroczonych ma 30-40 lat, 30% to z osoby poniżej 30 lat. Rzadziej niż klienci banków mają oni też problem ze spłatą zobowiązania. Niespłacone pożyczki to bowiem w zależności od operatora tylko od 0,8% do 1,5% wszystkich zaciąganych zobowiązań.

 Autor |2022-09-22T13:06:50+02:0022 września 2022 13:06|Kategorie: Finanse, Newsy|1 komentarz

1 komenarz

  1. xxx, 24 września 2022 w 19:12 - Odpowiedz

    jeśli nie masz kasy to nie kupuj bo tylko wpadniesz w długi.
    tu jak narkomanowi proponuja darmową działkę a później windykacja i procenty

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.