W ostatnich latach wiele firm poszukuje jak najkorzystniejszych rozwiązań pozwalających na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. Faktoring wierzytelności to usługa, która pozwala na tzw. sprzedaż wystawionych faktur w zamian za otrzymanie natychmiastowej wypłaty należnych środków. Dowiedz się, na czym polega faktoring i dlaczego warto z niego korzystać.

 Z faktoringu najczęściej korzystają firmy, które potrzebują szybko odzyskać należne pieniądze w ramach za wystawione klientom faktury. Jeśli chcesz sprawdzić, jaki jest najlepszy faktoring – ranking faktorów pomoże Ci w wyborze odpowiedniego usługodawcy. Usługa faktoringu najczęściej sprawdza się wtedy, kiedy kontrahenci spóźniają się z zapłatą faktury np.
z terminem 60 lub 90 dni. W tym czasie finanse firmy są w pewien sposób zablokowane, co powoduje w skrajnych przypadkach do przestoju na produkcji.

Faktoring – co to takiego?

Faktoring to nic innego, jak odsprzedaż wystawionych dla klientów faktur, które są już np. po terminie płatności. Chcesz odzyskać swoje pieniądze najszybciej jak to możliwe? W takim razie faktoring online będzie najlepszą z możliwych opcji. Dzięki temu nie tylko poprawisz płynność finansową swojej firmy, ale także unikniesz sytuacji, gdzie zabrakłoby Ci środków np. na pokrycie wypłat dla pracowników. Zapamiętaj, że faktoring ma wiele odmian ze względu na sposób działania faktora. Dobór odpowiedniego sposobu sprzedaży faktur jest kluczowy jeśli chodzi o skuteczność tego typu rozwiązań.

Rodzaje faktoringu – jakie można wybrać?

Faktoring dzieli się na kilka odmian. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  1. Faktoring pełny – dotyczy usługi, gdzie faktor przejmuje w 100% odpowiedzialność za wykupione faktury. Oznacza to, że otrzymasz pieniądze za sprzedaną fakturę praktycznie natychmiast i możesz zapomnieć o tej sprawie. W skrajnych przypadkach może to jednak wpłynąć negatywnie na relacje z kontrahentami.
  2. Faktoring niepełny – w tym przypadku otrzymasz należne środki wynikające z faktury, ale jesteś zobowiązany do dopilnowania terminowej płatności faktury przez klienta.
    W przeciwnym razie musisz zwrócić otrzymane środki od faktora.
  3. Faktoring mieszany – to rozwiązanie łączy w sobie cechy faktoringu pełnego
    i niepełnego. Co to oznacza w praktyce? Otóż faktor bierze odpowiedzialność za niewypłacalność potencjalnych kontrahentów, ale tylko na kwotę, która została ustalona w ramach umowy. Po przekroczeniu odpowiedzialność za spłatę zadłużenia spada na faktoranta.

Teraz znasz już podstawowe rodzaje faktoringu, choć to nie jedyny możliwy podział. Na rynku dostępne są rozwiązania, które pozwalają na skorzystanie z faktoringu bankowego i pozabankowego.

Podstawowe różnice tkwią w tym przypadku w prowizjach i kosztach faktoringu, które najczęściej sprawiają, że po odsprzedaży faktur otrzymasz nieco mniej środków, aniżeli bezpośrednio od klienta. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z płynnością finansową z powodu przeterminowanych faktur, koniecznie sprawdź usługi faktoringu.