Automatyczne roboty sprzątające pozwolą nam przerzucić część obowiązków związanych z utrzymaniem czystości na maszyny. Możemy zachować porządek w domu a cała praca zostanie wykonana automatycznie. Do testów dostaliśmy odkurzacz Ilife L100 – jest to jeden z bardziej zaawansowanych odkurzaczy firmy iLife, który – jak podkreśla producent – zachowuje prostotę obsługi i daje wiele funkcji znanych z droższych modeli.  Co ciekawe, L100 możemy obsługiwać zarówno przy pomocy aplikacji mobilnej jak i pilota.

Zawartość zestawu

W nowym zestawie dostajemy odkurzacz, stację dokującą, 4 obrotowy szczoteczki, które wpinamy w odkurzacz oraz 2 pojemniki – jeden na kurz a drugi na wodę. Pojemnik na wodę wyposażony jest w wibracyjna nakładkę, która poprawia dokładność czyszczenia podłóg. Do odkurzacza dołączono plilota i szczoteczkę do czyszczenia pojemnika na kurz. Producent dorzuca jeszcze dodatkowy filtr powietrza oraz ściereczkę z mikrofibry do mopa. Całość uzupełnia stacja dokującą z podkładką, która zapobiega przedostaniu się wilgoci z mopa na podłogę.

ilife l100 2

Zawartość zestawu

Obudowa jest wykonana z plastiku i wykończona w kolorze białym z czarnymi wstawkami. Stacja ładującą montowana jest na białej podstawce i podpinamy do niej zasilacz wpinany do gniazda 230V.

Parametry urządzenia są następujące:

  • Wymiary: 330*320*95mm
  • Waga: 2.65kg
  • Ładowanie: automatyczne, manualne
  • Tryby czyszczenia: Auto, Edge, Spot, MAX
  • Czas ładowania: ok 6 h
  • Czas pracy: ok 100 min
  • Bateria :Li-Ion 2900 mAh
  • Pokonywanie przeszkód do 15mm
  • Zasilacz: 19V / 600mA 22W

Pierwsze uruchomienie

Pierwsze uruchomienie przebiegło bez problemów. Podpinamy obrotowe szczoteczki i włączamy urządzenie. Na spodniej stronie odkurzacza umieszczono kody QR do pobrania aplikacji mobilnej, służącej do sterowania pracą L100. Gdy aplikacja jest zainstalowana to postępujemy zgodnie z instrukcjami na ekranie. W pierwszej kolejności należy skonfigurować połączenie WIFI – aby to zrobić należy wcisnąć duży klawisz na górze obudowy. Następnie w aplikacji podajemy hasło do naszej sieci i po chwili odkurzacz jest gotowy do pracy.

L100 korzysta z Lidara – nawigacji laserowej, która pozwala na tworzenie cyfrowych map pomieszczenia. Dlatego przy pierwszym uruchomieniu odkurzacze tworzą cyfrowy plan pomieszczenia, który możemy następnie odpowiednio zmodyfikować, opisać pomieszczenia itp. iLIfe dobrze poradził sobie z tym zadaniem i po dłuższej chwili mapa była gotowa. Przed rozpoczęciem mapowania pomieszczenia lepiej jest doładować odkurzacz do pełna, ponieważ gdy proces mapowania zostanie przerwany na powrót do stacji bazowej, to potem trzeba go rozpocząć od nowa.

ilife l100 1

Moduł lidara

L100 wyposażony jest obrotową szczotkę z włosiem oraz dodatkową szczotkę z gumy. Ta druga sprawdza się lepiej jeśli nie chcemy, żeby zaplątały się w nią włosy, nitki itp. Całość uzupełniają dwie obrotowe szczotki umieszczone z przodu urządzenia, które zgarniają kurz do środka.

ilife l100 5

Obrotowa szczotka jest wymienna. Producent dostarcza też wariant wykonany z gumy. Na spodzie znajdziemy też kody QR do pobrania aplikacji mobilnej.

 

Funkcje

iLife L100 oferuje dwie główne funkcje: odkurzania i mopowania. Przeznaczone do nich są dwa różne pojemniki, które montujemy z tyłu urządzenia.

Odkurzanie działa z mocą do 2000 Pa. To obecnie raczej przeciętna wartość. W trakcie pracy siłę ssania możemy regulować suwakiem z wartościami od 0 d 100%. Pojemnik na kurz wsuwany jest z tyłu  i wyposażony jest w trójwarstwowy filtr, który w razie potrzeby możemy wyczyścić lub wymienić. Producent dostarcza też jeden filtr zapasowy.

Akcesoria do L100 są dosyć tanie – np. zestaw składający się 4 szczoteczek obrotowych, dużej szczotki obrotowej i 4 ściereczek mopujących kupimy na Aliexpress za ok. 8o zł

Pojemność zasobnika na kurz to 450 ml – to całkiem sporo. Budowa pojemnika została sprytnie zaprojektowana w taki sposób, że kurz jest w pewnym stopniu kompresowany w cylindrycznych przedziałach i zajmuje mniej miejsca co przekłada się na nieco rzadszą obsługę odkurzacza.  Opróżnianie pojemnika jest dosyć proste i higieniczne – wysuwany zasobnik a jego zawartość wyrzucamy do kosza.

Odkurzacz dobrze zbierał mniejsze zabrudzenia z podłogi. Jeśli zauważymy, że obrotowe szczotki rozrzucają kurz lub lekkie drobinki wokoło, to aplikacja mobilna daje możliwość regulacji obrotów szczotek. Gdy zmniejszymy ich prędkość to problem powinien zniknąć. Pojemnik na kurz wystarczał na kilka pełnych przebiegów sprzątania.

Hałas generowany w trakcie odkurzania zależy od mocy ssania. Przy standardowej  mocy odkurzacz jest słyszalny, ale nie przeszkadza zbytnio nawet w oglądaniu telewizji. Przy dużej mocy ssania hałas wzrasta, więc jeśli chcemy odkurzać w trybie turbo, to najlepiej zaprogramować to na czas naszej nieobecności.

Mopowanie

Funkcja mopowania działa przy zastosowaniu doczepianego z tyłu pojemnika z wodą i przyczepioną z dołu ściereczką. Pamiętajmy, że odkurzanie i mopowanie nie działają jednocześnie –  jeśli wcześniej odkurzaliśmy podłogę to trzeba zamieć pojemnik na kurz na pojemnik z wodą. Pojemnik mieści 300 ml. Odkurzacz poruszając się po pomieszczeniu, dociska mokrą ściereczkę do podłogi i w ten sposób stara się ją oczyścić. Cały pojemnik  wibruje, co ma poprawić efekt czyszczenia. W trakcie pracy możemy regulować ilość wody jaka wypływa na ściereczkę – dostępne są 3 poziomy nawilżania. Po zakończeniu mopowania podłogi powinniśmy pamiętać, żeby opróżnić pojemnik na wodę i zdjąć mokrą ściereczkę.

ilife l100 7

Mopowanie drewnianej podłogi

Bateria iLife L100 wystarcza według producenta na 100 minut pracy. W moim mieszkaniu powierzchnia całkowita podłogi to ok 120 metrów, jednak po odliczeniu mebli i innych wyłączonych z odkurzania miejsc, pozostaje ok 75-80 metrów – w trybie turbo, baterii wystarczyło na połowę tej powierzchni. Jeśli chcemy do tego zrobić mopowanie, które wymaga osobnego przebiegu, to cały proces wymaga 4 etapów. W połączeniu z długim czasem ładowania (pełne naładowanie baterii zajmuje 6 godzin) taki proces zajmie nam nawet ponad 20 godzin.  Krótki czas działania predysponuje ten odkurzacz przede wszystkim do małych mieszkań.

Aplikacja mobilna

Aplikacja mobilna, którą możemy pobrać z marketów AppStore i Google Play pozwala nam na sterowanie pracą odkurzacza. W pierwszej kolejności tworzy ona mapę pomieszczenia, którą następnie możemy jeszcze zmodyfikować – nadać nazwy pokojom, połączyć je lub rozdzielić a także utworzyć strefy wyłączone z odkurzania bądź mopowania.

Apka pozwala na regulację parametrów pracy rzadko spotykaną w innych odkurzaczach – bardzo dokładną regulację siły ssania oraz zmianę prędkości obrotowej szczotek. Przydatne, bo pozwala lepiej dostosować parametry pracy do charakterystyki naszego pomieszczenia i zabrudzeń.

Uzupełnieniem aplikacji jest pilot, którzy pozwala na szybkie uruchomienie odkurzania. Wyposażony został w wyświetlacz pokazujący parametry pracy i przyciski do wyboru jednego z kilku trybów sprzątania

  • Tryb auto – odkurzacz porusza się regularną trasą
  • Tryb spot – odkurzacz zatacza coraz większe kręgi wokół miejsca startu
  • Tryb Edge – Odkurzane są wyłącznie brzegi pomieszczenia – wzdłuż ścian.
ilife l100 8

Pilot pozwala w prosty sposób włączyć sprzątanie

Podsumowanie

iLife L100 kosztuje stosunkowo niewiele – na Allegro ceny zaczynają się od ok 1000 zł. W tej cenie dostajemy sprawnie działający odkurzacz z funkcją mopowania. Na plus możemy zaliczyć duży pojemnik na kurz oraz prostą obsługę przy pomocy pilota lub klawiszy na obudowie urządzenia. Odkurzacz ma przeciętną baterię a jeśli chcemy wykonać odkurzanie z mopowaniem to musimy zamienić pojemniki. iLife L100 oferuje też funkcje programowania pracy o określonej porze dnia oraz różne tryby sprzątania.

Robot iLife L100 dostępny jest też na Aliexpress tutaj