VPN to wirtualna sieć prywatna, która jest coraz częściej wykorzystywana przez internautów do ochrony swojej aktywności online oraz uzyskiwania dostępu do treści zablokowanych w danym regionie. Pojęcie ochrony prywatności może wiązać się z wieloma nieścisłościami i niedopowiedzeniami, a wokół samego VPN narosło wiele mitów.

Przed pobraniem VPN warto lepiej poznać funkcje, jakie spełnia ta usługa i rozwiać swoje wątpliwości na temat najczęściej powtarzanych mitów o VPN. W tym artykule obalamy najpopularniejsze z nich.

Mit 1: VPN gwarantuje 100% anonimowość

Wielu dostawców VPN promuje swoje oferty jako te, które gwarantują pełną anonimowość i ochronę prywatności. Niestety, nie jest to tak oczywiste. Głównym zadaniem VPN jest zmiana adresu IP odbiorcy, aby ukryć lokalizację użytkownika. Ruch jest więc przekierowywany na jeden z serwerów firmy oferującej VPN i bezpiecznie szyfrowany. Oznacza to, że nikt nie jest w stanie określić lokalizacji użytkownika za pomocą adresu IP. Nie wyklucza to jednak śledzenia danej osoby za pomocą innych źródeł, takich jak dane do logowania i udostępnianie lokalizacji poprzez media społecznościowe.

Ponadto VPN dba o to, aby użytkownik nie był śledzony, chroni przed kradzieżą danych, na przykład podczas korzystania z publicznego Wi-Fi, blokuje personalizowanie reklam i pomaga w walce ze złośliwym oprogramowaniem,

Mit 2: VPN jest tylko dla osób, które podejmują nielegalne aktywności

Chęć anonimizacji swojego adresu IP jest nierzadko związana z chęcią ukrycia nielegalnych aktywności. Jest to jeden z największych mitów, jakie urósł wokół VPN – o ile nie można wykluczyć, że połączenie VPN może być przez niektórych wykorzystywane niezgodnie z prawem, o tyle nie jest to celem dostawców wirtualnej sieci prywatnej. VPN służy przede wszystkim zabezpieczeniu połączeń klientów i unikania cenzury podczas podróży. Niektóre kraje zakazują dostępu do VPN, ponieważ chcą kontrolować aktywność online swoich obywateli i obawiają się omijania nałożonych przez rządy cenzury.

Mit 3: VPN w pełni chroni przed atakami hakerskimi

VPN pozwala zabezpieczyć użytkowników na wiele sposobów, jednak hakerzy wciąż mogą uzyskać dostęp do niektórych danych, na przykład w momencie, gdy osoba korzysta z niezaufanych i niezabezpieczonych witryn. Kradzież danych konta lub haseł może nastąpić w momencie, gdy są one wpisywane w formularzach na stronach bez HTTPS.

Ponadto użytkownicy online, niezależnie od tego, czy korzystają z VPN, czy nie, powinni zachować szczególną czujność i stosować podstawowe reguły bezpiecznego korzystania z sieci, w tym unikać klikania w podejrzane linki, otwierania wiadomości nieznanego pochodzenia, czy podawania swoich haseł.

Mit 4: VPN zawsze spowalnia połączenie internetowe

Może zdarzyć się, że połączenie VPN spowolni prędkość Internetu, jednak nie jest to regułą. Wiele zależy od usługodawcy VPN i tego, czy połączenie jest nawiązywane poprzez bezpłatną usługę, czy w ramach abonamentu. Co do zasady, wykorzystując VPN ruch przechodzi najpierw przez serwer VPN, gdzie zostaje zaszyfrowany, następnie przechodzi dalej, gdzie jest odszyfrowany. Może to nieznacznie spowolnić połączenie, ale wysokiej jakości usługi VPN oferują wręcz niezauważalnie wolniejszą prędkość. Z pewnością użytkownicy, którzy korzystają z serwerów na drugim końcu świata zaobserwują spowolnienie połączenia, jednak im bliżej znajduje się serwer VPN, tym będzie ono szybsze.

Mit 5: VPN chroni przed wirusami

VPN może pomóc w walce ze złośliwym oprogramowaniem, ale nigdy w 100% nie ochroni przed wirusami. Wszystko dlatego, że VPN nie jest programem antywirusowym i ma zupełnie inną funkcję. Dobre oprogramowanie antywirusowe powinno być podstawowym narzędziem internauty, bez względu na to, czy korzysta on z VPN, czy też nie.

Mit 6: VPN omija wszystkie geoblokady

Jednym z głównym zastosowań VPN jest omijanie geoblokad i uzyskiwanie dostępu do treści, które są zablokowane dla użytkowników logujących się na danym terytorium. W teorii jest to jak najbardziej możliwe, jednak niektóre usługi przesyłania strumieniowego mogą stosować dodatkowe blokady, które uniemożliwiają użytkownikom korzystania z ich zasobów poprzez VPN. Jeśli korzystanie z takich usług jest priorytetem użytkownika VPN, powinien on szczegółowo zapoznać się z polityką danego serwisu streamingowego oraz ewentualnymi ograniczeniami dla dostawcy VPN.