Jesteś tutaj:-, Gadżety, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7-Test Navitel AR250 NV – pomoże w wielu sytuacjach na drodze

Test Navitel AR250 NV – pomoże w wielu sytuacjach na drodze

O tym, że warto mieć wideorejestrator w swoim samochodzie chyba mało kogo trzeba przekonywać. Zastosowanie „czarnej skrzynki” samochodowej może być bardzo szerokie. Dzięki udokumentowaniu przebiegu jazdy nagrania mogą być wykorzystane jako dowód w sprawie przez policję i sądy, a nawet ubezpieczycieli w kwestiach odszkodowania. Wbudowany czujnik G-Sensor rejestruje i chroni materiał wideo nagrany podczas wypadku, przyspieszenia, hamowania lub kolizji.

 

Test Navitel AR250 NV - pomoże w wielu sytuacjach na drodze

 

Ponadto zastosowanie trybu parkingowego ułatwi odnalezienie kierowcy, który wjechał w nasze auto, podczas naszej nieobecności w nim. kamerka AR250 NV to już ósmy model w regularnej ofercie, który wyposażono w zaawansowany sensor optyczny z obsługą night vision. Sprawdźmy więc, co oferuje kierowcy.

 

Test Navitel AR250 NV - pomoże w wielu sytuacjach na drodze

Dane techniczne

 • Ekran: TFT, 2″, rozdzielczość 320х240px
 • Sensor: GC2063 (night vision), 4-warstwowe szkło
 • Rozdzielczość wideo: 1920х1080 Full HD (30 fps)
 • Kąt nagrywania: 140°
 • Format wideo: MOV (H.264)
 • Format zdjęć: JPG
 • Długość nagrań wideo: 1/3/5 min
 • Nagrywanie w pętli, nadpisywanie nagrań
 • Rozdzielczość zdjęcia: 12 MP
 • Cechy: Auto-Start, G-sensor, Tryb parkingowy, Głośnik, Mikrofon
 • Procesor: JL5601
 • Interfejsy: micro-USB
 • Obsługa kart microSD do 64 GB
 • Zasilanie (12-24 V 1.5 A): 5 V, 1 A
 • Bateria: 100mAh 3.7V Li-Pol
 • Wymiary: 64 x 48 x 33 mm
 • Sposób montażu: przyssawka

 

W pudełku z wideorejestratorem znajdują się dodatkowe akcesoria: uchwyt samochodowy, ładowarka 12/24 V z kablem (wystarczająco długi kabel, aby komfortowo umieścić kamerkę na przedniej szybie samochodu), podręcznik użytkownika i karta gwarancyjna. W zestawie znajdziecie także prezent w postaci rocznej licencji na nawigację Navitel: mapa Europy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy

 

Test Navitel AR250 NV - pomoże w wielu sytuacjach na drodze

 

Konstrukcja wideorejestratora jest niewielka 64 x 48 x 33 mm, zgrabna, a co ważne przyzwoicie wykonana. Materiały zostały porządnie spasowane. Nawet większy nacisk na obudowę nie powoduje skrzypienia czy uginania się poszczególnych jej części. Na obudowie korpusu rejestratora znajdują się przyciski funkcyjne, diody sygnalizujące pracę urządzenia, gniazdo USB oraz slot na kartę SD do 64 GB. Frontowa strona rejestratora ma centralnie umiejscowione oko kamery nagrywającej w jakości Full HD, w 30 klatkach na sekundę oraz wykonującej zdjęcia przy użyciu matrycy 12.0MP.

 

Uchwyt, na którym umieszcza się kamerę wyposażony jest po prostu w przyssawkę, którą mocujemy na przedniej szybie samochodu. Niewielkie rozmiary kamerki pomagają umieścić ją na szybie w sposób niemal niewidoczny dla otoczenia. Z empirycznych doświadczeń wynika, że najlepszym miejscem na umieszczenie kamery są okolice lusterka wstecznego. Pozwoli to na nieograniczony zakres rejestracji otoczenia, i jednocześnie minimalizuje ograniczenie widoczności dla kierowcy. Zarówno montaż jak i demontaż kamery jest bardzo łatwy. Chociaż nasz wideorejestrator może pochwalić się kompaktową budową, to pamiętać należy, że wymaga zasilania z gniazda zapalniczki.

Jednak musimy zgodzić się zwisający kabelek. Komu to przeszkadza może zatrudnić specjalistę i podłączyć się bezpośrednio do instalacji elektrycznej samochodu.

 

Jednym z najważniejszych elementów wideorejestratora jest wyświetlacz, który umożliwia nie tylko nawigacje po menu, ale tez podgląd aktualnie rejestrowanego obrazu oraz poprawne ustawienie rejestratora podczas instalacji. Testowana kamerka samochodowa została wyposażona w 2-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 320х240px, wykonany w technologii TFT. Prezentowany na wyświetlaczu obraz jest czytelny. Widoczność w słoneczne dni jest dobra. Kąty widzenia są przyzwoite – patrząc na wyświetlacz pod różnym kontem, dostrzegamy potrzebne szczegóły, a wyświetlane na nim informacje są przejrzyste. W menu urządzenia dostępne są trzy tryby pracy: kamera (nagrywanie wideo, w skonfigurowanej przez użytkownika pętli) aparat (wykonywanie zdjęć) oraz odtwarzanie (przeglądanie nagrań). Menu jest bardzo proste i czytelne, obsługa i konfiguracja nie powinny stanowić najmniejszego problemu. To istotne, ponieważ z wideorejestratorów korzystamy w trakcie jazdy, więc zależy nam na tym, by ich obsługa wymagała jak najmniej uwagi. Wyświetlacz automatycznie wyłącza się po zadanym w ustawieniach czasie. Jest także możliwość ustawienia, w ten sposób, aby ekran był włączony przez cały czas pracy kamery. Skonfigurowaliśmy, więc urządzenie, ustawiając datę i czas, a także zaznaczając, żeby były one widoczne na wykonanych nagraniach, wybraliśmy rozdzielczości wideo i foto (w obu przypadkach najwyższe dostępne) i przystąpiliśmy do korzystania z rejestratora w samochodzie. Zarówno w dzień, jak i w nocy.

Test Navitel AR250 NV - pomoże w wielu sytuacjach na drodze

 

Jakość nagrań

Kamera Navitel AR250 NV nagrywa materiał wideo w rozdzielczości Full HD, w 30 klatkach na sekundę. Pliki zapisywane są na karcie pamięci w formacie .MOV, w popularnym standardzie kodowania obrazu H.264. Za stabilną pracę urządzenia odpowiada procesor JL5601 oraz sensor optyczny GC2063, z sensorem optycznym night vision. Soczewkę obiektywu wykonano z 4-warstwowego szkła. W połączeniu z dobrą optyką obiektywu daje to świetne wyniki. Rejestrowany obraz jest ostry i wyraźny. Odwzorowanie kolorów jest całkiem przyzwoite. Kamera rejestruje szczegóły, takie jak oznakowanie, sygnalizatory świetlne i przechodniów. Nie ma problemu z odczytaniem numerów rejestracyjnych, choć to pod warunkiem, że filmowany samochód znajdzie się dość blisko obiektywu. Najlepsza jakość jest oczywiście podczas dobrej, słonecznej pogody. W nocy odczyt numerów rejestracyjnych jest możliwy wyłącznie z niewielkich odległości i gdy względna prędkość poruszania się filmowanego obiektu nie jest duża. Dzięki kątowi widzenia, wynoszącemu 140 stopni, kamera ma szerokie spojrzenie na wydarzenia na jezdni. Nagrania pozwalają na przeanalizowanie kłopotliwych sytuacji na drodze oraz na ustalenie, kto ponosi odpowiedzialność za kolizję, w przypadku gdyby zaszła taka potrzeba. Także jakość zdjęć jest w zupełności wystarczająca do wykonania dokumentacji miejsca kolizji i dokumentowanie innych ciekawych wydarzeń z podróży.

 

Podsumowanie

Kamera Navitel AR250 NV to bardzo dobrze wykonany i przede wszystkim, oferujący bardzo dobrą jakość nagrań rejestrator samochodowy. Konstrukcja urządzenia jest tak przemyślana, aby po instalacji na przedniej szybie nie ograniczać kierowcy widoczności. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i codziennym użytkowaniu. Ogranicza się jedynie do włączenia.

Sezon wakacyjny w pełni, stąd wiele osób staje przed wyborem urządzenia rejestrującego przejechane kilometry do upragnionego miejsca wypoczynku. Testowane urządzenie skierowane jest przede wszystkim do kierowców stawiających na bezpieczeństwo i sprawiedliwość na drodze. Urządzenie umieszczamy na szybie za pomocą przyssawki, a zasilacz urządzenia wystarczy podłączyć do gniazdka zapalniczki.

Czynnikiem przemawiającym za zakupem, tak przydatnemu każdemu kierowcy urządzenia jest jego przystępna cena. Navitel AR250 NV jest dostępny w sklepach z elektroniką użytkową w sugerowanej cenie: 249 PLN.

TechnoseniorAutor |2020-02-29T13:14:44+02:0029 lutego 2020 13:14|Kategorie: Artykuły, Gadżety, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7|1 komentarz

1 komenarz

 1. czosny 2 marca 2020 w 15:33 - Odpowiedz

  Praktycznie nic nowego, wiem trudno wprowadzic coś ciekawego w takim urządzeniu jak rejestator samochodowy, ale jednak da się. Pojawiają się takie kamerki z magentycznymi mocowaniami, którą są o niebo wygodniejsze. M5 wifi ostatnio z truecama też dobrze się prezentuje. A tego kwiatu jest juz duuużo

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.