Symbioza to związek między dwoma żywymi organizmami, korzystny dla obu stron. Naukowcy z Media Lab MIT pokazali natomiast nową formę symbiozy zachodzącą między rośliną a robotem.

Więcej światła, proszę!

Naukowcy zbudowali cybernetyczny system składający się z rośliny i robota. Roślina steruje robotem w celu uzyskania jak najlepszego pozysku energii świetlnej. Mobilna platforma, na której stoi doniczka,  ustawia roślinę w kierunku źródła światła. Impulsem do tego jest sama roślina a dokładnie impulsy elektryczne wychwytywane przez specjalne, srebrne elektrody przyczepione do liści i łodyg. Skąd biorą się te impulsy? Zmiana otoczenia rośliny wywołuje reakcje bioelektrochemiczne, które są wychwytywane, wzmacniane i przekształcane na komendy do sterowaniem platformą. Robot interpretuje je jako sygnały kontrolne, które pozwalają mu jechać w określonym kierunku.  Projekt nazwano Elowan – więcej informacji na jego temat na stronie MIT.

Celem projektu było „pokazanie, co może oznaczać rozszerzenie natury”. Badacze MIT chcą wykorzystać i pokazać możliwości roślin do budowy hybryd z natury i świata cyfrowego.