Jesteś tutaj:-, Poradniki, Rynek, Top7-Czym charakteryzuje się beton architektoniczny?

Czym charakteryzuje się beton architektoniczny?

Artykuł sponsorowany

Co to jest beton architektoniczny i czym różni się od konstrukcyjnego? Jakie czynniki mają wpływ na jego jakość? Jakie ma zastosowanie? Czy warto go stosować?

Beton architektoniczny to obecnie bardzo modny, a wręcz designerski materiał wykorzystywany w architekturze wnętrz. Od jakiegoś czasu surowy beton nie ma jedynie funkcji konstrukcyjnej jak dawniej, ale doskonale wygląda także we wnętrzach domów, apartamentów i budynków użyteczności publicznej. Stanowi wręcz element dekoracyjny.

 

Charakterystyka betonu architektonicznego

Ten rodzaj betonu to mieszanka cementowa, którą charakteryzuje większa staranność wykonania. Na jego powierzchni nie powinny występować nierówności i przebarwienia w zbyt dużej ilości. Na ostateczny wygląd betonu wpływ mają porowatość, kolor, ilość przebarwień, rodzaj faktury betonu, ilość ściągów w deskowaniu oraz jakość formy, w której jest wykonywany.

Struktura betonu architektonicznego jest gładka i ma zarysowaną fakturę. Liczba tzw. wżerów (inaczej raków) powinna być jak najmniejsza, ale zależy to od zastosowanego firmowania i zabiegów technologicznych. Smugi i przebarwienia betonu świadczą o jego organicznym pochodzeniu.

Płyty z betonu architektonicznego bardzo często są robione ręcznie, a nie mechanicznie. Dzięki temu można uzyskać dużo lepszy efekt wizualny – beton jest po prostu ładniejszy. Powierzchnie wykonane z tego materiału nie wymagają nałożenia tynku ani późniejszego malowania. Na to jak ostatecznie będzie wyglądał taki beton wewnętrz wpływ mają skład mieszanki cementowej oraz sposób jego układania. Wcale nie jest łatwo wykonać taki beton, więc na pewno lepiej skorzystać z pomocy fachowca niż zabierać się za to samemu, zwłaszcza gdy nie ma się doświadczenia w tym zakresie.

Na jakość tego rodzaju powierzchni betonowej mają wpływ: wykonawstwo, użyta mieszanka betonowa oraz system deskowań. Istotne jest również to, że im element betonowy jest bardziej skomplikowany i im miejsce, w którym ma być położony jest trudniej dostępne, tym trudniej z odpowietrzeniem mieszanki. W takiej sytuacji efekt końcowy może nie być w pełni satysfakcjonujący.

 

Czym różni się beton architektoniczny od konstrukcyjnego?

W rzeczywistości okazuje się, że beton architektoniczny nie różni się za bardzo od betonu konstrukcyjnego, którego używa się do stawiania elementów konstrukcyjnych budynków niewidocznych na późniejszym etapie prac budowlanych i wykończeniowych. Jedyne co różni te dwa rodzaje betonu to sposób, a raczej staranność wykonania oraz kolorystyka betonu. W przypadku betonu dekoracyjnego wżery (raki) i inne nierówności oraz przebarwienia nie są pożądane. Oczywiście nie jest też tak, że beton konstrukcyjny może być wykonany mniej starannie czy niedbale. Jeśli pochodzi od sprawdzonej firmy, to na pewno jest to także mieszanka betonowa dobrej jakości.

 

Beton Na Dom

 

Zastosowanie betonu architektonicznego

Beton architektoniczny jest coraz chętniej wykorzystywany przez architektów do aranżacji i dekoracji wnętrz. Na pewno nie pasuje do każdego stylu, ale do stylu industrialnego, modernistycznego i minimalistycznego na pewno tak. Beton świetnie prezentuje się w połączeniu z materiałami takimi jak drewno, metal, szkło czy cegła. Można go stosować nie tylko w domach o dużych powierzchniach użytkowych, także w apartamentach, a nawet mieszkaniach. Najczęściej beton we wnętrzach spotkać można na ścianach i podłogach. Płyty betonowe mogą być impregnowane i dzięki temu można je stosować także w pomieszczeniach mokrych takich jak łazienka czy kuchnia.

Beton architektoniczny jest zazwyczaj stosowany w nowoczesnych biurach i budynkach użyteczności publicznej (w galeriach sztuki, muzeach, halach wystawienniczych itp.), a także w nowocześnie zaprojektowanych domach, apartamentach, zwłaszcza loftach, a nawet niewielkich mieszkaniach. Tak naprawdę beton architektoniczny można zastosować wszędzie, o ile oczywiście pasuje do stylu i wystroju danego obiektu.

Więcej na temat zastosowań betonu architektonicznego można przeczytać na stronie: betonnadom.pl.

 

Zalety i wady betonu architektonicznego

Beton architektoniczny  nadaje każdemu wnętrzu charakteru – obok takiego wnętrza nie można przejść obojętnie. Jest świetnym dopełnieniem  industrialnego stylu. Szarość betonu pasuje niemal do wszystkiego – do tzw. kolorów ziemi, a także do tych żywszych, odważniejszych jak żółć, róż, czerwień, zieleń czy fiolet. Poza tym jest bardzo funkcjonalny – jest praktyczny i będzie służył długie lata, gdyż jest bardzo trwały.

Na pewno beton nie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Nie pasuje do stylu klasycznego czy tym bardziej retro. Ponadto jest dość zimny w odbiorze – może wydawać się zbyt surowy. Tańsze i co za tym idzie gorsze jakościowo mieszanki betonowe wcale nie są tak trwałe jak te najlepszej jakości.Autor |2018-12-18T09:35:59+02:0017 grudnia 2018 21:15|Kategorie: Newsy, Poradniki, Rynek, Top7|3 komentarze

3 komentarze

 1. jerry.krolikowski 18 grudnia 2018 w 15:22 - Odpowiedz

  Od lat korzystam w projektach z rozwiązań z betonem architektonicznym.
  To jest temat rzeka, natomiast moim zdaniem jeżeli chodzi o dekoracyjne płyty betonowe, najlepiej temat
  pod względem estetycznym i technicznym ogarnia Luxum. To stary, ale dobry producent. Nie widać wypalenia.
  Cały czas trzyma poziom.

 2. Sandra 4 kwietnia 2019 w 20:32 - Odpowiedz

  Moje mieszkania jest w bardzo nowoczesnym stylu, więc beton architektoniczny pasuje tu jak nigdzie 😉 Miałam świadomość, że to jest dość trudny materiał i mieszkanie może wyglądać jak jakaś hala, jeśli projekt nie będzie wyważony. Dlatego zdecydowałam się wybrać do poleconego przez przyjaciółkę salonu top kolor w warszawie (home concept), gdzie miałam pewność, że dobrze doradzą. I rzeczywiście, ten beton w połączeniu ze stalą i szkłem wygląda fenomenalnie. Świetny materiał!

 3. Daniel 1 sierpnia 2020 w 20:02 - Odpowiedz

  Dla mnie dobre są dwa gatunki betonu architektonicznego. Industrial i premium. Trzeba szukać płyt betonowych bez sztucznych włókien, które później pylą. Dobrzy producenci właśnie taki mają w ofercie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.