Panasonic dostarczył firmie Skanska około 100 wzmocnionych tabletów FZ-G1. Urządzenia te wdrożono na placach budowy, gdzie zapewniają inżynierom dostęp do informacji projektowych, umożliwiają pracę z oprogramowaniem CAD i BIM oraz korzystanie ze specjalistycznych aplikacji. W efekcie firma ograniczyła ilość dokumentacji papierowej, a pracownicy zamiast osobnych urządzeń do pracy w terenie i w biurze korzystają z jednego kompletnego rozwiązania.

Skanska, jeden w liderów w branży budowlanej i deweloperskiej, od kilku lat stawia sobie za cel przeprowadzenie transformacji w kierunku Budownictwa 4.0. Pierwszym etapem tej transformacji jest wprowadzenie inteligentnych narzędzi pracy i digitalizacja wszystkich działań operacyjnych. Z tego powodu firma nawiązała współpracę z Panasonic, producentem specjalistycznych tabletów i notebooków z linii Toughpad i Toughbook. Urządzenia pojawiły się zarówno w wybranych biurach, jak i w terenie, co pozwoliło firmie nie tylko zmniejszyć ilość dokumentacji papierowej, usprawnić i uporządkować przepływ informacji, ale także w pełni wykorzystać zalety zintegrowanego podejścia do realizacji projektów, jakim jest stosowana przez firmę Skanska metodologia BIM.

Skanska wdrożyła u siebie 100 jednostek Toughpad FZ-G1, które zostały dostosowane do przetrzeb firmy i wyposażone w specjalistyczne aplikacje, między innymi do zarzadzania elektroniczną dokumentacją oraz oprogramowanie BIM. Dzięki temu inżynierowie na placach budowy mają wgląd do bieżących informacji o realizowanym projekcie i mogą je z łatwością aktualizować. Tablety stanowią obecnie dla nich narzędzie pracy i komunikacji ze współpracownikami zarówno w biurze, jak i w terenie.

Panasonic (2)

Panasonic Toughpad FZ-G1

O wyborze tabltów Panasonic w dużej mierze zadecydowała ich wzmocniona obudowa. Model FZ-G1 należy do rozwiązań klasy fully rugged, ma antypoślizgowe wykończenie, jest wodoszczelny i odporny na pył. Systemy antywstrząsowe sprawiają, że wytrzymuje upadek z wysokości do 180 cm. Zniesie także skrajne temperatury, opady deszczu czy śniegu i może być bez problemu obsługiwany w grubych rękawicach roboczych. Do tego czytelny, 10,1-calowy ekran WUXGA (1920×1200) o wysokiej jasności jest wystarczająco duży do wyświetlania rysunków technicznych, planów i schematów.

– Dla naszej firmy największym wyzwaniem był dostęp do informacji projektowych, zastąpienie dokumentacji papierowej wersją elektroniczną. Szukaliśmy na rynku rozwiązania, które zapewniałoby wydajność notebooka, a jednocześnie mogło być wykorzystywane na budowie. Tablety Panasonic nam to umożliwiły i co ważne, zostały w pełni dostosowane do naszych wymagań. Dzięki nim usprawniliśmy przepływ informacji i co za tym idzie realizację prac budowlanych – mówi Aleksander Szerner, Menager of Digitalization and Smart Equipment Technology w Skanska S.A., President of BIM for Polish Construction Association.

Oprócz Toughpadów w wersji zaprojektowanej przez Panasonic, pracownicy terenowi firmy Skanska korzystają też z 50 tych samych modeli FZ-G1 w wersji Leica CS35, opracowanej specjalnie na potrzeby ekip geodezyjnych.

Ich podstawą jest Toughpad FZ-G1, a wyposażenie stanowi profesjonalne oprogramowanie Leica Captivate służące do wizualizacji i gromadzenia danych z instrumentów pomiarowych wykorzystywanych na placu budowy, w tym MultiStation i tachimetrów. Rozwiązanie daje dostęp do ogromnej ilości materiałów oraz możliwość zarządzania nimi. Pozwala też na wizualizację realistycznych modeli 3D.

– Rozszerzyliśmy portfolio produktów o Toughpady Panasonic z myślą o najbardziej wymagających klientach. Łącząc tak wydajny, wytrzymały i stosunkowo duży tablet ze specjalistycznym oprogramowaniem geodezyjnym otrzymaliśmy prawdopodobnie najlepsze w swojej klasie urządzenie do pracy na placu budowy. Zaoferowaliśmy to połączenie firmie Skanska, mając pewność, że spełni ono jej oczekiwania – mówi Marcin Puciłowski, Dyrektor Handlowy w Leica Geosystems.

Implementacja urządzeń Panasonic w firmie Skanska trwała zaledwie trzy miesiące. Dzięki intuicyjnej obsłudze tabletów firma nie musiała korzystać ze szkoleń przygotowawczych, a pracownicy szybko przyzwyczaili się do nowych urządzeń.

źródło: Panasonic