Białostocka firma RiftCat – twórca znanej w branży gamingowej technologii VRidge, otrzymała wyróżnienie w kategorii Progres oraz nagrodę w wysokości 10 tys. złotych w Konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku 2017.

Do Konkursu skierowanego do najmniejszych firm w kraju, zgłosiło się ponad 200 firm. RiftCat, zwycięzca w kategorii Progres, skupia się na rozwoju technologii VRidge – oprogramowaniu zmieniającym tanie hełmy do wirtualnej rzeczywistości jak np. kosztujący 5 euro hełm VR typu Google Cardboard w hełm typu HTC Vive wart ponad 600 EUR. Dzieje się to dzięki zainstalowanemu na smartfonie i komputerze oprogramowaniu, które sprawia, że urządzania łączą się ze sobą, pozwalając cieszyć się użytkownikowi zaawansowaną wirtualną rzeczywistością w bardzo przystępnej cenie.

Główna innowacyjność produktu VRidge polega na opracowanej technologii przesyłania obrazu z możliwie najniższym opóźnieniem pomiędzy ruchami głowy a odebranym obrazem. Szybkość tej technologii dorównuje technologii NVidia Gamestream, która wykorzystuje do tego celu akcelerację sprzętową – mówi Marek Antoniuk, współzałożyciel RiftCat. VRidge używa jedynie rozwiązań programowych, zapewniając większą dostępność dla użytkowników z tym samym efektem. Dzięki tej innowacji, użytkownik mobilnego hełmu VR może bez odczuwania poczucia dyskomfortu wykorzystać go jako hełm przeznaczony do PC nie ponosząc przy tym wysokich kosztów zakupu hełmu – dodaje.

Obecnie firma mam ponad 260 tys. zarejestrowanych użytkowników z całego świata oraz podjęła współpracę z dużymi firmami zajmującymi się wirtualną rzeczywistością, mi. in. HTC i Huawei.

Organizator tegorocznej, trzynastej edycji Konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2017 – Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych – za priorytet postawiło sobie docenienie lokalnych liderów biznesu. Każdy rok przynosi nam potwierdzenie, jak innowacyjny i prężnie rozwijający się jest biznes prywatny w Polsce. Firmy, których profile i pomysły na osiągnięcie sukcesu w kraju i zagranicą mogliśmy analizować udowadniają, że najważniejszymi czynnikami warunkującymi powodzenie w świecie biznesu  są odwaga, determinacja i pomysłowość – dodaje Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy, partner strategiczny konkursu.

Tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku 2017, nagrodę główną w wysokości 40 tys. złotych oraz statuetkę otrzymała firma KF Niccolum – firma, która opracowała i opatentowała innowacyjną technologię zapobiegającą powstawaniu alergii kontaktowej na nikiel.

Wyróżnienia w kategoriach Start, Progres, Senior, Młody Biznes otrzymały firmy:

Start – PelviFly Sp. Z o.o., Progres – RiftCat Sp. Z o.o., Senior – Ludwisarnia Felczyńskich Taciszów, Młody Biznes – Kuchnia Konfliktu Sp. Z o.o.

Natomiast wyróżnienia specjalne trafiły do: SkyTronic Sp. Z o.o., Dobry Stolarz Gąska Sp. J. – właściciel marki MiaCalnea, LAPARO Sp. Z o.o., Oleowita Ewelina Narożna-Domska, Prodromus Sp. Z o.o., Seedia Sp. Z o.o., Udress Code Sp. Z o.o. oraz KSK Developments Sp. Z o.o.