Jesteś tutaj:--, Top7-Dr Konrad Maj i Honor, czyli sztuczna inteligencja w mobilnej fotografii

Dr Konrad Maj i Honor, czyli sztuczna inteligencja w mobilnej fotografii

Dziś już 85% zdjęć na świecie wykonywanych jest smartfonami , mobilna fotografia stała się istotną częścią naszego życia. Chcemy robić i dzielić się fantastycznymi zdjęciami – sztuczna inteligencja to umożliwia. Aparaty ze sztuczną inteligencją są przyszłością mobilnej fotografii – komentuje dr Konrad Maj, Kierownik Centrum Innowacji Uniwersytetu SWPS.

Dziś już 85% zdjęć na świecie wykonywanych jest smartfonami[1], mobilna fotografia stała się istotną częścią naszego życia. Początkowo korzystaliśmy z niej z kilku powodów: komórka zawsze była w zasięgu ręki, łatwo z niej korzystać, a jakość wykonywanych telefonami zdjęć systematycznie rosła. Jeszcze do niedawna głównym atutem mobilnej fotografii była wygoda, dziś jest ona doceniana również z uwagi na wysoką jakość i kompaktowość. Aparaty ze sztuczną inteligencją (Artificial Intelligence – AI), takie jak ten w Honor 10, są przyszłością mobilnej fotografii.

 

Aparaty fotograficzne w telefonach komórkowych – dla profesjonalistów i amatorów

Niektórzy profesjonalni fotografowie doceniają możliwości aparatów fotograficznych w telefonach komórkowych i korzystają z nich jako jednego z wielu narzędzi, które mają do dyspozycji[2]. „Półprofesjonaliści” tacy jak Instagramowi influencerzy aktywnie korzystają z fotografii mobilnej. Pozwala im ona spontanicznie utrwalać wyjątkowe momenty i natychmiast dzielić się przeżyciami z obserwatorami. Era internetu i mediów społecznościowych wymaga szybkiego działania przez całą dobę. W takich okolicznościach smartfon, łączący aparat fotograficzny z niezwykłymi możliwościami obliczeniowymi obejmującymi umiejętność obróbki zdjęć, staje się najlepszym wyborem.

 

„Obecnie w zasadzie każdy jest pewnego rodzaju dziennikarzem, gdyż stale ma przy sobie urządzenie do rejestracji bieżących zdarzeń i może błyskawicznie dany materiał przesłać dalej – do znajomych będących gdzieś daleko. Podczas spotkań nie tylko robimy wspólne zdjęcia, pokazujemy też sobie te wykonane wcześniej” – komentuje dr Konrad Maj, Kierownik Centrum Innowacji Uniwersytetu SWPS  – „Można zatem powiedzieć, że mamy ze sobą na stałe nie tylko aparat, ale też album ze zdjęciami. Ułatwia on nam szybkie zaprezentowanie siebie i tego czym się zajmujemy. Smartfon wywołuje zatem ważną zmianę w naszych zachowaniach – coraz częściej opisujemy siebie za pomocą zdjęć – zarówno w mediach społecznościowych jak i bezpośrednich interakcjach. Oznacza to olbrzymi wzrost znaczenia elektronicznego obrazu w naszym życiu”.

Chcemy robić i dzielić się fantastycznymi zdjęciami – sztuczna inteligencja to umożliwia

Życie profesjonalnego fotografa może być pasjonujące, ale opanowanie techniki na mistrzowskim poziomie wymaga ciężkiej pracy i nieskończonej liczby godzin spędzonych na uczeniu się i eksperymentowaniu. Ci, którzy chcą zajmować się fotografią zawodowo, dążą do perfekcji i nieustannego rozwijania swojego warsztatu. Wiąże się to z poświęceniem znacznej ilości czasu, ale także pieniędzy i cierpliwości koniecznej do zdobycia wymaganych umiejętności i zaistnienia na rynku.

Co zatem z tymi, którzy interesują się fotografią lub po prostu lubią robić zdjęcia, nie dążąc przy tym do zawodowej perfekcji, ale mimo to zależy im na znakomitych efektach? Sztuczną inteligencję można tak wyszkolić, że stanie się ona lepszym fotografem niż przeciętny fotografujący. A jeśli potrafilibyśmy nauczyć ją większości lub nawet wszystkich styli fotografii? To niesamowity potencjał: zebrać i wykorzystać fotograficzną wiedzę z minionych 100 lat przy tworzeniu wszystkich zdjęć – automatycznie lub na życzenie. Sztuczna inteligencja sprawi, że każdy będzie robił i natychmiast dzielił się fantastycznymi zdjęciami.

 

Nawet profesjonalni fotografowie mogą korzystać ze sztucznej inteligencji, ponieważ pozwala ona na szybsze działanie. To, że wiesz, jak coś zrobić znakomicie, nie oznacza, że za każdym razem chcesz robić to używając wypracowanych wcześniej metod. Fotograf korzystający z możliwości oferowanych przez sztuczną inteligencję, może mocniej skupić się na kadrowaniu lub nawiązaniu relacji z fotografowaną osobą.

 

Aparaty fotograficzne ze sztuczną inteligencją – zrozumienie scenerii i szybka reakcja

Aparaty fotograficzne ze sztuczną inteligencją są wyposażone w wyrafinowane oprogramowanie lokalizujące i rozpoznające scenerię w taki sposób, w jaki zrobiłby to profesjonalny fotograf. Po rozpoznaniu scenerii, sztuczna inteligencja ustawia parametry aparatu w optymalny sposób bazując na wiedzy i doświadczeniu zdobytym w procesie uczenia się i wykonywania tysięcy zdjęć. W ten sposób wykonuje pracę, którą wykonałby profesjonalista w trybie manualnym.

 

Na przykład, aparat fotograficzny Honor 10 rozpoznaje i lokalizuje różnorodne obiekty znajdujące się w kadrze. Wykorzystuje do tego Semantyczną Segmentację Obrazu[3], której celem jest stwierdzenie, jakiego obiektu częścią jest każdy piksel obrazu. W skrócie, Semantyczna Segmentacja Obrazu Honor rozpoznaje i lokalizuje zróżnicowane obiekty takie jak np. niebo, rośliny, ludzi i wodospad. Znacznie przewyższa to możliwości innych aparatów rozróżniających jedynie postać i tło. Technologia sztucznej inteligencji Honor 10 w czasie rzeczywistym identyfikuje ponad 500 scenerii w 22 kategoriach i dostosowuje parametry ekspozycji do każdego zdjęcia działając jak profesjonalna cyfrowa lustrzanka.

Sztuczna inteligencja może reagować znacznie szybciej niż człowiek. Oznacza to, że aparaty ze sztuczną inteligencją powinny być wykorzystywane w pełni automatycznym trybie, na zasadzie „wyceluj i naciskaj”. Dzięki temu uzyska się wyższej jakości zdjęcia. Sztuczna inteligencja robi z aparatem smartfonu to, co ich użytkownicy najbardziej cenią w mobilnej fotografii: wysokiej jakości zdjęcia wykonuje się łatwo i szybko.

 

Użytkownik potrzebuje efektów, a nie specjalistycznej wiedzy

„»Fotografia smartfonowa«, kiedyś zupełnie ignorowana przez profesjonalistów, obecnie stała się sztuką i zabawą, która w wielu punktach przeważa nad tradycyjną, wykorzystującą lustrzanki i kompakty. Nie chodzi tutaj jedynie o możliwość zrobienia sobie klasycznego już selfie. Liczba rozmaitych, filtrów, efektów, dodatków, sprawiła że ludzie doskonale bawią się robiąc zdjęcia smartfonem. Dawno już przestało to być jedynie utrwaleniem ulotnych momentów z własnego życia” – dodaje dr Maj.

Z punktu widzenia użytkownika, aparat ze sztuczną inteligencją powinien być po prostu bardzo wydajnym aparatem fotograficznym. Jego obsługa powinna być łatwa, niewymagająca specjalistycznej wiedzy, a zdjęcia znacząco ulepszone. Aparat ma reagować ekstremalnie szybko dając poczucie w pełni naturalnej obsługi.

Obliczenia prowadzone przez sztuczną inteligencję „w urządzeniu”, a nie „w chmurze” gwarantują znacznie szybsze działanie, a nawet zwiększają bezpieczeństwo, ponieważ dane nie są nigdzie przesyłane.

Niedawno wprowadzony na rynek Honor 10 doskonale spełnia te potrzeby.

honor10 ai

honor10 ai

To dopiero początek rozwoju smartfonów ze sztuczną inteligencją

Ostatni rozwój smartfonów z aparatami ze sztuczną inteligencją jest imponujący, ale to dopiero początek rewolucji w fotografii. Wkrótce, wraz ze wzrostem energooszczędnego przetwarzania sieci neuronowych, będzie można wprowadzić techniki takie jak redukcja szumów poprawiająca jakość zdjęć wykonanych przy słabym oświetleniu, niezależnie od jakości optyki. Odszumianie obrazu przez sztuczną inteligencję (AI De-noising) już stosuje się przy renderowaniu obrazów syntetycznych[4], w pewnym momencie pojawi się ono w wyposażonych w sztuczną inteligencję aparatach fotograficznych smartfonów. Badacze Uniwersytetu Stanford pracują nad metodami uczenia sztucznej inteligencji pozwalającymi jej sprostać temu fundamentalnemu fotograficznemu wyzwaniu[5].

 

„Dalszy rozwój technologii, wprowadzenie mechanizmów sztucznej inteligencji (AI), mikroprocesora neuronowego (NPU), analizy konturów twarzy 3D mogą spowodować, że już niebawem na wakacjach nie zobaczymy turystów z ciężkimi aparatami na szyi. Telefony komórkowe od samego początku były symbolem statusu społecznego – tak jak kiedyś zegarki elektroniczne mające różne funkcje (np. słynne melodyjki). Posiadanie smartfonu ze sztuczną inteligencją, z możliwością utrwalania obrazu doskonałej jakości może pozwolić ludziom wyróżnić się, skupić na sobie uwagę, zbudować wizerunek osoby nowoczesnej, otwartej, aktywnej, a jednocześnie wrażliwej na otaczające nas bodźce wizualne” – podsumowuje dr Konrad Maj.   

Dr Konrad Majpsycholog społeczny, twórca i Kierownik Centrum Innowacji SWPS, adiunkt w Katedrze Psychologii Społecznej Uniwersytetu SWPS w Warszawie. W latach 2014-2016 Pełnomocnik Prorektora ds. Nauki w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych i innowacji społecznych. W latach 2012-2013 był Kierownikiem Projektu „Praktyk Nauk Humanistycznych i Społecznych”, realizowanego z funduszy UE, w latach 2013-2014 był Kierownikiem Projektu popularyzującego naukę „Horyzonty Poznania”.  Prowadzi badania w obszarze wpływu społecznego. Autor kilkunastu publikacji naukowych. Obecnie realizuje grant Harmonia z funduszy NCN pt. „Zobaczyć znaczy uwierzyć. Sugestia i dezinformacja w przekazie video”. Projekt obejmuje zagadnienia związane z odbiorem medialnych komunikatów wizualnych. W SWPS prowadzi zajęcia z projektowania innowacji społecznych, gdzie uczy m.in. w oparciu o metodę Design Thinking.

Autor: Honor

Czytaj też: Honor 10 – smartfon z aparatem AI i szkłem Aurora Glass z efektem zorzy polarnej w cenie 1999 zł

[1] 85% fotografii wykonywanych jest smartfonami wg infotrends

[2] David LaChapelle fotografuje Sydney smartfonem

Julian Calverley o tworzeniu sztuki telefonem

[3] Semantic Image Segmentation overview by Qure.ai

[4] Ray-tracing AI noise removal by NVIDIA

[5] https://web.stanford.edu/class/cs221/2017/restricted/p-final/jcingel/final.pdf

 

 Autor |2018-06-09T07:54:25+02:009 czerwca 2018 07:54|Kategorie: Newsy, Top7|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.