Jesteś tutaj:-, Nawigacje, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7-Test Navitel R300 GPS – Twoje zaufanie na drodze

Test Navitel R300 GPS – Twoje zaufanie na drodze

Czasem przy nawet najbardziej rzetelnych przygotowaniach nie da się uniknąć przykrych zdarzeń na drodze – stłuczek, zarysowań samochodu na parkingu, czy poważniejszych wypadków. Niewielkie kamery montowane na przedniej szybie samochodów coraz powszechniej stają się niezbędnym elementem wyposażenia każdego auta.  Oko kamery zarejestruje każde zdarzenie. Czasem dzięki nim można zarejestrować zabawne, ale niestety też tragiczne momenty, co może być przestrogą dla innych uczestników ruchu.  Zarejestrowane nagrania mogą być wykorzystane jako dowód w sprawie przez policję i sądy, a nawet ubezpieczycieli w kwestiach odszkodowania.

Chociaż nasz wideorejestrator może pochwalić się kompaktową budową, to pamiętać należy, że wymaga zasilania z gniazda zapalniczki. Z empirycznych doświadczeń wynika, że najlepszym miejscem na umieszczenie kamery są okolice lusterka wstecznego.  Pozwoli to na nieograniczony zakres rejestracji otoczenia, i jednocześnie minimalizuje ograniczenie widoczności dla kierowcy.  Jednak musimy zgodzić się zwisający kabelek. Komu to przeszkadza może zatrudnić specjalistę i podłączyć się bezpośrednio do instalacji elektrycznej samochodu.

IMG 20190731 154751

Navitel R300 GPS

Recenzowana kamerka Navitel R300 GPS posiada 2-calowy wyświetlacz, wykonany w technologii TFT, na którym możemy na bieżąco kontrolować przebieg nagrania. Uchwyt, na którym umieszcza się kamerę wyposażony jest po prostu w przyssawkę, którą mocujemy na przedniej szybie samochodu.  Wystarczy zadokować urządzenie w specjalnym uchwycie i można ruszać w trasę. Mocowanie kamery jest stabilne i wygodne w używaniu, a samo urządzenie nie wpada w żadne drgania nawet podczas jazdy po nierównych drogach. Konstrukcja wideorejestratora jest niewielka 63 х 56 х 33 mm (48 g), zgrabna, a co ważne przyzwoicie wykonana.  Materiały zostały porządnie spasowane. Nawet większy nacisk na obudowę nie powoduje skrzypienia czy uginania się poszczególnych jej części.

R300 obudowa

R300

Na obudowie korpusu rejestratora znajdują się przyciski funkcyjne, diody sygnalizujące pracę urządzenia, gniazdo USB oraz slot na kartę SD do 64 GB. Frontowa strona rejestratora ma centralnie umiejscowione oko kamery nagrywającej w jakości Full HD, w 30 klatkach na sekundę oraz wykonującej zdjęcia przy użyciu matrycy 2.0MP. Materiał już zarejestrowany ulega nadpisaniu, chyba że włączy się czujnik kolizji, którego zadaniem jest ochrona zapisu tuż sprzed zdarzenia drogowego. Wbudowana bateria, o pojemności 120 mAh przeznaczona jest tylko do nagrania niepożądanego zdarzenia w trybie parkingowym i wyłączania urządzenia w prawidłowy sposób po wyłączeniu zasilania, aby zapewnić pełną funkcjonalność urządzenia w każdym trybie, wymagane jest stałe podłączenie zasilania. Urządzenie podłączone do gniazda zapalniczki samochodowej posiada funkcję automatycznego startu nagrywania filmów wraz z uruchomieniem silnika. Po podłączeniu urządzenia, na panelu kamery pojawia się czerwona dioda, która sygnalizuje nam proces nagrywania. Wbudowany czujnik przeciążeń G-Sensor rejestruje i chroni materiał wideo zarejestrowany podczas wypadku, gwałtownego przyspieszenia, hamowania lub kolizji. Nagrany incydent zapisywany jest automatycznie w pamięci urządzenia. Wideorejestrator jest również wyposażony w czujnik ruchu i może rejestrować zdarzenia nawet wtedy, kiedy kierowca zostawi samochód na parkingu. Za stabilną pracę urządzenia odpowiada procesor MSC8336 oraz sensor optyczny GC2053 z obsługą night vision.

Prezentowany na wyświetlaczu obraz jest czytelny. Widoczność w słoneczne dni jest dobra. Kąty widzenia są przyzwoite – patrząc na wyświetlacz pod różnym kontem, dostrzegamy potrzebne szczegóły – pomiary cyfrowego prędkościomierza, informacje o fotoradarach, potencjalnie ryzykownych miejscach oraz obiektach usługowych. Inteligentny system zapewnia wizualne i dźwiękowe powiadomienia, które ostrzegają na 450m przed fotoradarem, lub innym obostrzeniem na drodze.

fotoradary

IMG 20190801 101344

Navitel R300 GPS

Cyfrowy prędkościomierz służy do wyświetlania aktualnej prędkości pojazdu, obliczonej na podstawie sygnału GPS oraz czasu. W menu wideorejestratora dostępne są dwa tryby: prędkość i prędkość + czas. Informacje o fotoradarach mają na celu ostrzegać użytkownika o istniejących ograniczeniach prędkości. Po uruchomieniu funkcji ekran rejestratora wyświetla aktualną prędkość i czas na czarnym tle. W obszarze pracy urządzenia znajdują się informacje takie jak: aktualna prędkość, ikona fotoradaru, pasek postępu ruchu w obszarze fotoradaru oraz dystans do fotoradaru. Różne ustawienia dają możliwość pełnej personalizacji urządzenia. Modyfikacji warto poddawać jedynie opcje z sekcji Ustawienia wideo i Zdjęcia, pozostałe parametry fabryczne dobrane są prawidłowo.

W menu wideorejestratora dostępne są trzy tryby: nagrywania, aparatu i odtwarzania. Menu jest bardzo proste i czytelne, obsługa i konfiguracja nie powinny stanowić najmniejszego problemu. To istotne, ponieważ z wideorejestratorów korzystamy w trakcie jazdy, więc zależy nam na tym, by ich obsługa wymagała jak najmniej uwagi.  Wyświetlacz automatycznie wyłącza się po zadanym w ustawieniach czasie. Jest także możliwość ustawienia, w ten sposób, aby ekran był włączony przez cały czas pracy kamery. Skonfigurowaliśmy, więc urządzenie, ustawiając datę i czas, a także zaznaczając, żeby były one widoczne na wykonanych nagraniach, wybraliśmy rozdzielczości wideo i foto (w obu przypadkach najwyższe dostępne) i przystąpiliśmy do korzystania z rejestratora w samochodzie. Zarówno w dzień, jak i w nocy.Autor |2019-08-06T08:21:41+01:006 sierpnia 2019 08:21|Kategorie: Artykuły, Nawigacje, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7|Tagi: , |2 komentarze

2 komentarze

  1. Wydechy 13 sierpnia 2019 w 01:39 - Odpowiedz

    Ciekawy gadget, który powinien być normą. Kamerka internetowa to bezpieczeństwo. Posiadam i polecam.

  2. Mariusz 22 kwietnia 2022 w 12:35 - Odpowiedz

    po podłączeniu kamerki do gniazda w samochodzie nie działa

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.