SonyEricsson T68i to pierwszy telefon szwedzko-japońskiej spółki: Sony i Ericssona. Aparat posiada wiele zaawansowanych funkcji i jest przeznaczony dla klientów kładących nacisk na najwyższą jakość.

Funkcje i wyposażenie

Dane podstawowe
SonyEricson T68i jest zbliżony wymiarami i wagą do poprzedniego modelu – wyprodukowane jeszcze przez Ericssona – T68m. Aparat ma wymiary 100x48x20mm i waży zaledwie 84 gramy. Jest to niewiele zwłaszcza, że w środku kryje się bardzo dużo zaawansowanej elektroniki. Litowo-polimerowa bateria ma pojemność 700 mAh. Zmagazynowana w niej energia wystarcza według producenta na 390 godzin pracy w trybie standby lub na 12 godzin rozmowy. W praktyce wystarcza to na tydzień użytkowania telefonu. W nowym zestawie, oprócz telefonu, znajduje się jeszcze instrukcja obsługi, ładowarka oraz płyta CD z oprogramowaniem. Niektórzy operatorzy oferują ten model w promocji wiązanej z kamerą communicam MCA-20.

Funkcje i wyposażenie
Opis T68i będzie chyba jednym z dłuższych z powodu dużej liczby funkcji tego aparatu. Zacznijmy od nowości – czyli w przypadku testowanego modelu – możliwości wysyłania wiadomości MMS. Po odpowiednim skonfigurowaniu telefonu (aparat można ustawić zdalnie ze strony operatora lub ze strony producenta) T68i może wysyłać i odbierać wiadomości MMS. Do każdej wiadomości można dodać obrazek, animację lub dźwięk. Koszt wysłania wiadomości zależy od jej wielkości – im większy plik tym więcej zapłacimy. Obrazki można wgrać do telefonu przy użyciu komputera, ze strony WAP (np. na witrynie WAP Telix.pl).
Do testowanego telefonu dołączona była kamera Communicam MCA-20. Podpina się ją z dołu telefonu. Kamera ta ma rozdzielczość 640×480 pikseli. W przypadku wysyłania wiadomości multimedialnych takie parametry są w zupełności wystarczające. Jeżeli jednak chcemy przy pomocy MCA-20 zrobić kilka „ZDJĘĆ” to lepiej od razu zrezygnować – telefon komórkowy w żadnym wypadku nie zastąpi aparatu cyfrowego. Z jednej strony wbudowane w komórki kamery mają małą rozdzielczość, z drugiej strony brak lampy błyskowej skutecznie ogranicza robienie zdjęć tylko do jasno oświetlonych miejsc.
T68i oferuje jednak o wiele więcej niż tylko obrazki i zdjęcia. Osoby, które chcą aktywnie korzystać z transmisji danych mogą z powodzeniem używać tego telefonu. Aparat oferuje wszystkie dostępne protokoły transmisji danych. Dzięki HSCSD i GPRS można się połączyć z Internetem. Dane pobierane z sieci płyną z szybkością do 53.6 kbit/s dla GPRS i do 56.6 kbit/s dla HSCSD (usługa ta dostępna jest jednak tylko w Plusie). Osoby, które korzystają z bezprzewodowego dostępu do sieci robią to najczęściej przy użyciu handheldów lub laptopów. Telefon można podłączyć do takiego komputera kabelkiem, co ogranicza swobodę poruszania się lub przez łącze IrDA (problemy z połączeniem w przypadku braku widzenia się urządzeń). Najlepszym rozwiązaniem jest jednak połączenie Bluetooth. Telefon może wysyłać i odbierać dane w promieniu do 10 metrów od innego urządzenia Bluetooth.
Aparat wyposażony jest program do wysyłania i odbierania poczty elektronicznej. Do wysyłanej wiadomości można dołączyć obrazek oraz plik dźwiękowy.
T68i wyposażony został również w wiele innych przydatnych funkcji. 7 profili umożliwia szybkie dostosowanie telefonu do warunków otoczenia. Dla każdego z profili można ustawić takie parametry jak dźwięk i głośność dzwonka, podświetlenie, rozmiar czcionki ekranowej, alarm wibracyjny, przekierowania i filtr połączeń.
Kolejną przydatną funkcją jest tworzenie grup użytkowników. Przydatne jest to szczególnie wtedy, gdy chcemy wysłać wiadomość jednocześnie do większej liczby osób. Funkcja ta jest również pomocna w przypadku ustawiania filtru połączeń. Osoby przypisane do wybranej grupy (np. rodzina) będą mogły się dodzwonić do właściciela telefonu. Wszyscy pozostali zostaną przekierowani na skrzynkę głosową.
T68i ma jeszcze wiele innych interesujących możliwości. Rejestrator dźwięku pozwala na zapisanie nawet kilkudziesięcio-minutowego nagrania. Z kolei funkcja sterowania głosowego znacznie ułatwia korzystanie z aparatu np. podczas jazdy samochodem. Po wcześniejszym zapisaniu zakładek głosowych można szybko ustawić żądany profil, odebrać połączenie lub wybrać numer z książki telefonicznej. Do planowania zadań przydaje się terminarz. Telefon wyświetla na ekranie kalendarz z dniami miesiąca lub tygodnia.