Modemowe karty GSM są raczej rzadko wykorzystywanym akcesorium komputerowym. Barierą dla wzrostu ich popularności jest z jednej strony stosunkowo wysoka cena (nie zdarzyło się chyba, żeby jakiś operator dotował kartę GSM), z drugiej stronyto, że z Internetem można się połączyć również przy pomocy zwykłego telefonu GSM. O ile jeszcze kilka lat temu wbudowany modem hardwareowy był rzadkością, o tyle teraz prawie wszystkie nowe telefony umożliwiają szybkie przesyłanie danych przy użyciu protokołów GPRS i HSCSD.

Mimo tego nadal znajdują klienci, którzy potrzebują właśnie karty PC do komputera. Są to głównie pracownicy firm, którzy do pracy w „mobilnym biurze” potrzebują stałego, szybkiego i, co w tym przypadku chyba najważniejsze, wygodnego dostępu do Internetu. Dodatkowym atutem komputerowych modemów GSM jest to, że nie pozwalają one na prowadzenie rozmów. Rozgadany pracownik nie może więc narazić pracodawcy na duże koszty – to jednak nie musi być prawda. Jeżeli weźmiemy pod uwagę koszty transmisji danych u polskich operatorów, to wydzwonienie wysokiego rachunku nie stworzy większych trudności. Zwłaszcza gdy będziemy się posługiwać tak szybką kartą jak SonyEricsson GC75.

Dane podstawowe
SonyEricsson GC75 to 16-bitowa karta PC do laptopa z wbudowanym modułem GSM. Urządzenie waży zaledwie 35 gramów. GC75 nie posiada własnych baterii – prąd czerpany jest z akumulatora komputera. Moc nadawania karty jest zmienna i zależy od pasma GSM, w którym urządzenie pracuje. W sieci GSM 900 sygnał ma moc 2W, w sieciach DCS 1800 moc spada do 1W. W nowym zestawie oprócz karty z antenką znaleźć można także plastikowe pudełeczko chroniące przed uszkodzeniami i zabrudzeniem oraz płytę CD z oprogramowaniem.

Funkcje i wyposażenie.
GC75 nie pozwala na prowadzenie rozmów. Nie można do niej podpiąć zestawu słuchawkowego, nie da się też skorzystać z wbudowanych w komputer głośników i mikrofonu. Za to jeśli chodzi o funkcję komunikacyjne to nowy produkt SonyEricssona oferuje naprawdę wiele. Trójsystemowa (900/1800/1900 MHz) karta może być wykorzystywana w europejskich i niektórych amerykańskich sieciach komórkowych.
Użytkownik ma do wyboru trzy sposoby transmisji danych. Najwolniejszy – CSD – wykorzystywany jest w starszych sieciach. Zdecydowanie szybsze transfery dostępne są w przypadku korzystania z pakietowej transmisji danych GPRS (maks. 53.6 kbit/s downlink i 13.4 kbit/s uplink), oraz HSCSD (57.6 kbit/s downlink 28.8 kbit/s uplink)
Dostarczone na płycie CD oprogramowanie oferuje posiada funkcji. Dzięki aplikacji Dialup Networking Wizard można skonfigurować połączenie z Internetem. W programie Phone Settings można natomiast dokonać zmian w konfiguracji karty. Użytkownik może ustawić miernik kosztów połączenia, opcję przekierowania rozmów, zabezpieczenia karty SIM i modemu, numer centrum SMS a także dokonać wyboru sieci GSM w roamingu. Z kolei aplikacja Phone Book and Text Manager umożliwia wygodną edycję na ekranie komputera numerów z książki telefonicznej, a także redagowanie i wysyłanie wiadomości SMS.

Obsługa i ergonomia
W przypadku karty PC do komputera wygoda obsługi zależy w głównej mierze od dostarczonego oprogramowania. Zabrawszy się do instalacji GC75 w komputerze należy pamiętać, że przed włożeniem karty do komputera trzeba zainstalować oprogramowanie. W przeciwnym wypadku karta nie będzie działać.
Po włożeniu karty do slotu pojawia się monit o podanie numeru PIN karty SIM. Chwilę później oprogramowanie pyta użytkownika, czy aktywować nadajnik karty. Jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy użytkownik chce mieć dostęp do informacji zapisanych na karcie, ale z różnych powodów (np. znajduje się na pokładzie samolotu), nie chce zalogować się do sieci GSM. Dostarczone na płycie oprogramowanie (brak polskiej wersji) jest proste w obsłudze i przypomina to, które sprzedawane jest w komplecie z niektórymi telefonami Ericsson i SonyEricsson. Funkcje są dobrze opisane a system pomocy pozwala na szybkie rozwianie wątpliwości użytkownika. Niestety mnogość dostępnych opcji nie ułatwia konfiguracji urządzenia. Operatorzy podają tylko podstawowe parametry połączenia i w rezultacie użytkownik niezorientowany w szczegółach technicznych, szybko może się pogubić. Dopiero po kilku próbach oraz po telefonie do BOK-u operatora (tak na marginesie to Plus GSM podaje na jednej ze swoich stron nieprawidłowe parametry połączenia) udało mi się skonfigurować połączenia tak, żeby wszystko poprawnie działało.

Podsumowanie


Karta GC75 firmy SonyEricsson to dobre rozwiązanie dla osób intensywnie korzystających z transmisji danych. Niestety, cena GC75 – ponad 2000 zł – sprawia, że urządzenie to przeznaczone jest dla osób z zasobniejszymi portfelami.