Od jakiegoś czasu często przebywam poza biurem i dlatego szukałem modemu, który pozwoli na stabilny dostęp do mobilnego Internetu. Wybór padł na urządzenie firmy Huawei E5830. Dzięki niemu możemy w prosty sposób korzystać z Internetu poprzez sieć komórkową i jednocześnie udostępniać Internet przez sieć WI-FI, dodatkowo może służyć jako nośnik pamięci USB.

Huawei E5830
Huawei E5830

Router ma ciekawy wygląd, a jego dodatkową zaletą są niewielkie wymiary (86 x 46.5 x 10.5mm), więc może się zmieścić bez problemu jako dodatkowe akcesorium do laptopa nawet w kieszeni spodni. Szkoda tylko, że Huawei dodaje do niego, co prawda dwuczęściową, ale naprawdę ogromną ładowarkę – to dla mobilności spora wada, szczególnie przy tak małych wymiarach i wadze (90g z baterią) samego urządzenia.

Huawei E5830 - ładowarka sieciowa
Huawei E5830 – ładowarka sieciowa

Modem można podłączyć do portu USB laptopa, ale oczywiście można go położyć przy oknie, gdzie teoretycznie powinien być silniejszy sygnał sieci komórkowej. Dowolna lokalizacja jest możliwa dzięki temu, że jak pisałem E5830 ma wbudowany moduł Wi-Fi w standardzie 802.11b/g 2.4 GHz – praktyczny zasięg w pomieszczeniu ok. 30 metrów.

Huawei E5830 - prędokość internetu w Play
Huawei E5830 – prędokość internetu w Play

Specyfikacja techniczna:

Modem wspiera standard GSM/3,5 G i oferuje teoretyczną prędkość pobierania danych: 7.2 Mbps, a uplink to 5.76 Mbit/s. Huawei E5830 działa we wszystkich najpopularniejszych zakresach sieci komórkowych – HSDPA/HSUPA (2100 Mhz) i GSM/EDGE/GPRS (850/900/1800/1900 Mhz). Ponadto, co istotne, szczególnie dla osób dużo podróżujących po mniej zurbanizowanych miejscach naszego kraju, posiada wbudowany wzmacniacz sygnału. Minusem może być brak złącza anteny zewnętrznej. E5830 oferuje szyfrowanie sieci Wi-Fi w oparciu o WEP/WPA/WPA2. Dodatkowo, urządzenie wyposażone jest w slot na kartę pamięci microSDHC do 32Gb, co umożliwia udostępnianie danych w sieci Wi-Fi. Port USB umożliwia ładowanie urządzenia i korzystanie jak ze zwykłego modemu na USB.

W czasie pracy niestety nie zbliżyliśmy się do maksymalnej prędkości 7.2 Mbit/s. Modem używany w kilku miejscach województwa śląskiego np. na Play karcie osiągał średnie prędkości 400 kbps. W Orange parametry te oscylowały wokół 2000 kbps. Warto jednak dodać, że uzyskiwane prędkości były wystarczające do korzystania z Internetu, a także do pracy redakcyjnej na Telix.pl.

Huawei E5830 - prędkość internetu w Orange
Huawei E5830 – prędkość internetu w Orange

Według producenta Huawei E5830 pozwala na pracę z Internetem nawet do 5 godzin bez dostępu do zasilania (bateria 1500mAh). W praktyce przy intensywnym udostępnianiu łącza dla dwóch telefonów komórkowych i laptopa będziemy potrzebować dostępu do gniazdka elektrycznego codziennie.

Zawartość opakowania nie jest rewolucją, dlatego nie będziemy poświęcać jej zbyt dużo uwagi – oprócz samego modemu w pudełku znajdziemy ładowarkę, kabelek USB i skróconą instrukcję. Warto jednak odnotować, że urządzenie bez simlocka zostało kupione na Allegro.

Huawei E5830 - bateria i gniazdo kart SIM
Huawei E5830 – bateria i gniazdo kart SIM

Aby „wystartować” Huawei E5830 należy włożyć do niego kartę SIM i ustawić parametry usług naszego operatora komórkowego. Niestety kupiony na Allegro E5830 pozbawiony jest automatycznej konfiguracji i sami musimy wprowadzić hasło dostępowe oraz login do APN-u operatora. Ponadto potrzebny jest dostęp do Internetu, aby pobrać odpowiednie sterowniki – to odbywa się automatycznie. Dzięki funkcji automatycznego sprawdzania nowych wersji firmware, mamy gwarancje, że modem zawsze będzie miał aktualne oprogramowanie. Po pomyślnym uzyskaniu dostępu do internetu można rozpocząć konfigurację bezprzewodowej sieci domowej. Naszym zdaniem urządzenie jest bardzo przyjazne i łatwe w obsłudze, a to znaczy, że nie powinno sprawiać problemów nawet mniej zaawansowanym użytkownikom.

Huawei E5830 - Ustawienia sieci Wi-Fi
Huawei E5830 – Ustawienia sieci Wi-Fi

Po skonfigurowaniu parametrów czas zobaczyć, jak E5830 sprawuje się w pracy. Modem bez problemów połączył się z secią komórkową, a skaner Wi-fi bez problemow wykrył wszystkie dostępne w okolicy sieci bezprzewodowe. Z zadowoleniem musimy przyznać, że E5830 przez dwa tygodnie pracował bez żadnych problemów.

Sprawdziliśmy też działanie modemu podczas połączenia wykorzystującego komunikator Skype. Rozmowy było można wykonywać i odbierać bez żadnych problemów.

Huawei E5830 - Phonebook
Huawei E5830 – Phonebook

Huawei E5830 - Klient SMS
Huawei E5830 – Klient SMS

W administratorze znajdziemy także klienta SMS, gdy modem jest podłączony przez USB.

Huawei E5830 - Ustawienia operatora
Huawei E5830 – Ustawienia operatora

Huawei E5830 posiada klasyczną, opływową budowę. Na górnym panelu zainstalowano prosty, ale kolorowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 800×600 pikseli z ikonkami w pięciu kolorach. Informują nas one o: zasięgu sieci GSM – kolor zielony z antenką, granatowy z literką „W” – urządzenie udostępnia Wi-fi, kolejno wyświetlane kolory ikonki z literką”M” (niebieski/zielony/srebrno-niebieski) o dostępności łącza GSM/HSPA. Standardowa ikonka z baterią w kolorze zielonym informuje o dostępnej energii – migający kolor czerwony oznacza, ze należy poszukać gniazdka elektrycznego. Ikonka w kolorze czerwonym z literką „R” wyświetla się podczas startu urządzenia. Z prawej strony obudowy E5830 posiada 3 klawisze funkcyjne: połączenie 3G, emisja Wi-Fi i startu – naciśnięcie ok. 2 sek. klawiszy 3G i WiFi znacznie przyspiesza udostępnianie łączy. Slot na kartę pamieci znajdziemy na lewej ściance, a gniazdo miniUSB u dołu obudowy.

Huawei E5830 - wyświetlacz LCD
Huawei E5830 – wyświetlacz LCD

Podsumowanie.
Wadą modemu, która należy uwzględnić podczas pracy, jest wolny „rozruch” – do całkowitej gotowości Huawei E5830 potrzebuje ok. 2-3 minut. Testy streamingu WP.TV udowodniły, że na łączu mobilnym bez problemu możemy oglądać telewizję. W testach dostrzegliśmy także problem ze współpracą z urządzeniem jako dysk pamięci USB – nie udało nam się skonfigurować aby był widoczny w otoczeniu sieciowym. To może być jednak problem po stronie użytkownika, czyli nasza nieznajomość niuansów w konfiguracji Windows 7. Podsumowując Huawei E5830 to urządzenie, z którego użytkownik może być zadowolony. Orientacyjna cena detaliczna testowanego Huawei E5830 to około 500 zł.

Kan