Jesteś tutaj:-, Artykuły, Internet mobilny, Microsoft, Pozostałe, Sprzęt, Sprzęt sieciowy, Telefony, Testy i opinie-Mobilne routery -udostępnianie internetu przez WIFI przy pomocy telefonu komórkowego.

Mobilne routery -udostępnianie internetu przez WIFI przy pomocy telefonu komórkowego.

W jednym z testów na telix.pl (patrz: Test routera HSDPA Huawei B970)opisywaliśmy jak przy pomocy routera HSDPA udostępnić mobilny Internet dla wielu komputerów. W tym artykule opiszę nieco inne rozwiązania, bazujące na współczesnych telefonach komórkowych.

Praktycznie wszystkie nowe telefony komórkowe mogą pracować w charakterze modemu do transmisji danych. Podłączamy je do komputera przez kabel USB lub bluetooth, instalujemy sterowniki i Internet jest dostępny dla komputera. Co robić w przypadku, gdy dostęp do sieci chcemy dać kilku komputerom jednocześnie ? Czasem taka potrzeba się pojawia i – jak się okazuje – nie zawsze trzeba kupować dodatkowy sprzęt, żeby ją zaspokoić.

W artykule opiszę dwa interesujące rozwiązania przeznaczone dla smarftonów z systemem Symbian i Windows Mobile. Mobilne routery to nic innego jak oprogramowanie instalowane w pamięci komórki, które pozwala na udostępnienie Internetu dla innych urządzeń. Jakie są wymogi ? W przypadku opisywanych rozwiązań: system Windows Mobile lub Symbian oraz obsługa transmisji WIFI. Dla zapewnienia szybkich transferów warto też mieć w telefonie HSDPA, czyli szybką transmisję danych.

Symbian

Pierwszym, nieco prostszym rozwiązaniem jest pracujący na symbianowych komórkach JoikuSpot. Aplikacja ta jest czasem preinstalowana w wersji trial na wielu nowych telefonach komórkowych, jednak na potrzeby testu udało się „w promocji” zakupić za 10 USD pełną wersję oznaczoną numerem 2.5. JoikuSpot jest prosty w obsłudze -po uruchomieniu aplikacji sygnał jest natychmiast udostępniany innym urządzeniom bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Na testowej Nokii E71 niemal natychmiast można się było łączyć z telefonem i surfować po sieci. Telefon wspiera transmisję HSDPA, więc szybkość pobierania danych była zadowalająca. JoikuSpot domyślnie uruchamia się bez jakiegokolwiek szyfrowania. Żeby je włączyć należy przerwać połączenie i wejść do ustawień. Tam możemy wybrać typ szyfrowania a klucz zostanie wygenerowany automatycznie.

JoikuSpot
JoikuSpot

Zdecydowanie zalecam skorzystanie z tej opcji, bowiem tworzenie niezabezpieczonego połączenia na naszej komórce może doprowadzić do poniesienia sporych wydatków, gdy z darmowego dostępu do sieci skorzysta ktoś obcy, kto postanowi ściągnąć sobie na nasz koszt dużo danych. Oprócz ustawień szyfrowania JoikuSpot pozwala także na wybór jednego z trzech kanałów WIFI oraz na przegląd ilości przesłanych danych.

JoikuSpot
JoikuSpot

Windows mobile

Drugie, o wiele bardziej zaawansowane rozwiązanie oferuje przeznaczony na systemy Windows WMWifiRouter. Jest to kosztująca ok. 30 USD aplikacja, która oferuje nam szereg możliwości komunikacyjnych. WMWifiRouter pozwala na:

 • Utworzenie programowego routera WIFI do udostępniania sygnału 3G urządzeniom WIFI.
 • Utworzenia bluetooth Access pointa do udostępniania sygnału 3G urządzeniom bluetooth
 • Wykorzystanie telefonu w charakterze modemu USB
 • Wykorzystanie telefonu w charakterze karty sieciowej WIFI/USB podpinanej do komputera
 • Wykorzystanie telefonu jako Access point WIFI podłączany do komputera

Na potrzeby niniejszego testu zajmę się dwoma pierwszymi funkcjonalnościami WMWifiRouter. Aplikacja w wersji 1.6.1 testowana była na telefonie Samsung Omnia. Lista opcji, którą oferuje ten program w trybie routera WIFI jest spora. Jeśli korzystamy w domu ze zwykłego routera to wiele pojęć będzie dla nas znajomych. Aplikacja pozwala na wybór sposobu szyfrowania, ustawienie kanału WIFI, pozwala także na wybór zakresu adresów IP przydzielanych urządzeniom łączących się do routera – tej funkcji nie mają czasem nawet zwykłe, tanie routery. Co więcej, możliwe jest także ustawienie mapowania portów.

WMWifi Router
WMWifi Router

Utworzenie Access pointa Bluetooth daje nam podobny efekt jak w przypadku sieci WIFI. Z tą różnicą, że łączymy się przy użyciu protokołu bluetooth i profilu Network Access. WMWifi Router tworzy programowy bluetooth Access point i udostępnia sygnał sieci 3G dla urządzeń sparowanych z telefonem.

WMWifi Router - Access point Bluetooth
WMWifi Router – Access point Bluetooth

Program udostępnia nam oczywiście statystyki transferu danych, wyświetla adresy IP i MAC podłączonych komputerów i pozwala na odłączanie konkretnych maszyn.

Android i Iphone

Posiadacze telefonów Android oraz IPhone OS również mogą wykorzystać telefon do podziału sygnału 3G przez WIFI. Jednak, żeby to zrobić konieczne jest jednak zhackowanie telefonu i wgranie do niego kilku dodatkowych aplikacji. Oczywiście tracimy wtedy gwarancję na urządzenie. Jeśli ktoś czuje się na siłach to może spróbować – w sieci znaleźć można kilka poradników jak tego dokonać.

Podsumowanie

Opisywane rozwiązania to niedroga alternatywa dla routerów 3G dostępnych na rynku. Zamiast kupować sprzęt, kupujemy tylko oprogramowanie. Jeśli tylko mamy telefon spełniający opisane przeze mnie warunki, to można go wykorzystać zamiast narażać się na wydatki związane z zakupem modemu i/lub routera. Co więcej, takie rozwiązanie będzie odporne na awarie zasilania – w końcu każdy telefon ma baterię, która na parę godzin pracy powinna wystarczyć.

Marcin Horecki

6 komentarzy

 1. zainteresowany 9 października 2010 w 17:29 - Odpowiedz

  czy istnieje podobna aplikacja w jacie

 2. eM. 9 października 2010 w 17:37 - Odpowiedz

  trochę się na nim zawiodłam. wyłącza się czasami robi się jakiś biały. Ostatnimi czasy nie mogłam odbierac i wysyłać sms-ów ale wyłączyłam go i wyjęłam karte pamięci i sie naprawił, miałam go do naprawy odać. jest dziwny!!!

 3. ares 9 października 2010 w 19:02 - Odpowiedz

  Chcę się dowiedzieć czy se zylo można podłończyć do komputera i jak jest nowy czy muszę ładować 12 godzin

 4. wielki mozg 5 lipca 2011 w 15:16 - Odpowiedz

  jacie.. gosciu poczytaj troche bo smiech na sali!!!!!

 5. ziiooom 11 kwietnia 2012 w 19:18 - Odpowiedz

  chodziło mu o jave litery są koło siebie czubie a jest taka prosze autora postu o odpowiedź

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile