Asus RT-AC66U łączy w sobie dwupasmową łączność Gigabit z technologią Wi-Fi 5-tej generacji 802.11ac – to router, który w sumie w pasmach 2.4GHz i 5GHz oferuje przepustowość rzędu 1.75Gbps. Dzięki temu doskonale nadaje się do obsługi bardzo wymagających aplikacji online.

ASUS AiCloud pozwala korzystać z osobistych danych wszędzie i zawsze tam, gdzie mamy dostęp do Internetu. Łączy naszą sieć domową i usługę dysku internetowego oraz umożliwia korzystanie z nich za pośrednictwem aplikacji mobilnej AiCloud dla smartfonów iOS lub Android albo przez spersonalizowany adres URL w przeglądarce WWW.

logo Wi-Fi
logo Wi-Fi

Na początek przybliżę nową technologię sieci 802.11ac. Obecnie najpopularniejszym standardem wśród urządzeń WiFi jest 802.11n. Zastąpił on przestarzałe 802.11b/g. Przy dzisiejszych notebookach, komputerach stacjonarnych, tabletach i smartfonach bazujących na Wi-Fi, nadszedł jednak już czas na przejście na nową generację i uzyskanie lepszych połączeń teraz i w przyszłości i powoli również popularna „n-ka” staje się niewystarczająca. Z tego powodu od jakiegoś czasu rozwijany jest całkiem nowy standard oznaczony jako 802.11ac. 802.11ac jest nową technologią sieci WiFi, która została opracowana na potrzeby gwałtownego wzrostu popularności plików wideo i rosnącej liczby urządzeń bezprzewodowych. Nowa technologia bezprzewodowa została zaprojektowana po to, by podnieść prędkość oraz ograniczyć zużycie energii przez urządzenia przenośne. Technologia AC ma też wpływ na zasięg urządzeń i znacznie go poprawia. Rok 2012 jest przełomem w dziedzinie technologii bezprzewodowych, a pierwsze urządzenia działające w standardzie 802.11ac już trafiają na półki sklepowe. Specyfikacja technologii 802.11ac pozwala uzyskać teoretyczne prędkości rzędu 6,8Gb/s, jednakże nowe produkty, które pojawią się pod koniec 2012 roku będą pracować z prędkością do 1.3Gbps.


Standard 802.11ac, będzie wykorzystywał technikę transmisji sygnału przy pomocy wielu anten – MIMO (Multiple Input Multiple Output) w kanałach o szerokościach: 20, 40, 80, a nawet 160 MHz. Nowy standard będzie pracował jedynie na częstotliwości 5Ghz pozostawiając pasmo 2,4Ghz dla starszych standardów b i g oraz n, gdzie jest on opcjonalny. Obecnie 90-95% procent urządzeń sieciowych pracuje w paśmie, które posiada tylko 4 niezachodzące się kanały przesyłu – (kanał 1,4,9,13). Pasmo 5 Ghz posiada ich aż 20 co pozwala na użycie znacznie większej ilości urządzeń w jednym miejscu bez ryzyka zakłóceń. 11ac ma obsługiwać również technologie „beamformingu”, która wybiera najoptymalnieszą ścieżkę dla sygnału w przestrzeni, zwiększając zasięg i prędkość. Gdy do sprzedaży trafią nowe urządzenia 802.11ac, takie jak smartfony i tablety, klienci będą mogli w pełni wykorzystać nowe możliwości i przepustowość 802.11ac. Warto dodać, że w przygotowaniu są już czipy Wi-Fi, które będą działać na częstotliwościach 2.4GHz, 5GHz i 60GHz. W przypadku pierwszej z wymienionych ( 5 GHz specyfikowane w 802.11ac) zakłada się uzyskiwanie szybkości na poziomie 1,3 Gb/s. Druga (częstotliwość 60 GHz specyfikowana jako 802.11ad) powinna umożliwić transmisje na poziomie nawet 7 Gb/s. To ponad sto razy szybciej, niż oferuje obecna technologia.