Przy codziennym użytkowaniu internetu mobilnego najważniejsza jest dla nas kwestia, czy nasz pakiet okaże się wystarczająco duży w starciu z „zasobożernymi” aplikacjami. Zastanawialiście się kiedyś, ile potrzeba transferu, by sprostać ich wymaganiom? To jeden z największych dylematów każdego internauty, który decyduje się na skorzystanie z oferty internetu mobilnego.


Przy codziennym użytkowaniu internetu mobilnego najważniejsza jest dla nas kwestia, czy nasz pakiet okaże się wystarczająco duży w starciu z „zasobożernymi” aplikacjami. Zyskujący na popularności Internet mobilny ma jednak do siebie, to że oferuje limity transferu danych. mobile Vikings, opierając się na raporcie Tech Insider, sprawdził na ile Wam wystarczy 15 GB, z bestsellerowej oferty No Limit 29, tego Operatora wirtualnego. I właśnie tutaj pojawiają się wątpliwości internautów: „czy tyle wystarczy”. Jak to faktycznie jest z tym transferem?

Za Tech Insider
Za Tech Insider

Zestawienie opiera się na raporcie Tech Insider, który pokazuje, jak przy miesięcznym pakiecie o wielkości 2 GB kształtuje się zużycie danych z podziałem na poszczególne aplikacje. Dzięki niemu możecie oszacować możliwości każdego większego pakietu.

➡ Facebook i Instagram

Jak wynika z raportu, Facebook jest niepozorną, bardzo wymagającą aplikacją. Przy pakiecie 2 GB na miesiąc, nasz transfer skończyłby się po zaledwie 22 godzinach przeglądania tablicy. Jedna minuta spędzona na Facebooku kosztuje więc około 1-2 MB. Dlaczego tak dużo? Głównym winowajcą są automatycznie odtwarzane filmiki. Bardziej optymistycznie wygląda zestawienie dla Instagrama. Wynika z niego, że nasz pakiet pozwoli nam na opublikowanie albo zobaczenie 3,333 zdjęć lub 3,5 godziny nagrań wideo. Jedno zdjęcie pochłania więc 600 KB, a filmik – 9,6 MB.

➡ Snapchat, Skype i WhatsApp

Ile snapów można wysłać lub odebrać, mając do dyspozycji 2 GB? Najpewniej ciężko byłoby nam osiągnąć punkt, w którym transfer uległby wyczerpaniu. Musielibyśmy wyświetlić czy też wysłać około 1 600 wiadomości dziennie (każdą po 30-50 KB), co daje 50 tysięcy snapów na miesiąc. Jak wygląda zużycie danych w przypadku innych, bardziej standardowych form komunikatorów? Jedna minuta połączenia głosowego w Skype to 375 KB, a video – 3,75 MB. W pakiecie 2 GB daje nam to 89 lub 9 godzin rozmów. Co ciekawe, wśród aplikacji służących do porozumiewania się, najbardziej oszczędną jest WhatsApp. Aby wykorzystać pakiet 2 GB, musielibyśmy wymienić dwa miliony wiadomości (wysłanie lub odebranie jednej to zaledwie 1 KB) albo 40 tysięcy zdjęć (jedna fotografia waży 50 KB).

➡ Spotify i Netflix

Muzyka i filmy umilają nam czas nie tylko w domu, w zasięgu WiFi, ale zwłaszcza w podróży, gdzie jesteśmy zmuszeni korzystać z zasobów własnego pakietu. Większość z nas ma wyobrażenie o potwornej ilości transferu, jaki pobierają aplikacje typu Spotify czy Netflix. Czy słusznie? raport Tech Insider przekonuje, że owszem. Jedna minuta słuchania muzyki za pośrednictwem Spotify to 0,72 MB, co w dłuższej perspektywie daje nam 46 godzin muzyki non stop. Oglądanie ulubionych seriali w jakości HD zdecydowanie wymaga pakietu większego niż 2 GB – minuta odtwarzania to 50 MB, co oznacza, że transfer skończy się nam po godzinie. Na więcej niż jeden odcinek na pewno nie starczy.

➡ Jaki pakiet wybrać?

Mając z tyłu głowy wszystkie te informacje, możemy podjąć decyzję odnośnie wielkości potrzebnego nam pakietu. Z czego korzystamy najwięcej i w jakim wymiarze czasu? Warto przy tym pamiętać, że większość aplikacji do obsługi połączenia posiada własny licznik danych – nie polecamy sugerować się pokazywanymi tam informacjami, głównie ze względu na to że prezentowane tam dane nie są zgodne z cyklem rozliczeniowym. Limit danych odnawia się w dniu wystawienia faktury – a nie pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego. Po przemyśleniu naszych potrzeb na pewno uda nam się zdecydować, ile internetu potrzebujemy. Dla przykładu, oferta No Limit 29 Viking Net obejmuje 15 GB internetu. Typowy użytkownik z pewnością zmieści się w nich bez problemu, żeby przeczytać maile i jakiś artykuł na stronie. Czasem jednak internet w telefonie przydaje się, w dobie streamowanej telewizji, gier wideo, spotify itp. Dlatego warto u swojego operatora wykupić stosowany pakiet. W przypadku Viking Net, największe z nich, po 40 i 80 GB, zdaniem Operatora udźwigną cały sezon ulubionego serialu. I pozwolą pogadać o nim ze znajomymi.

Czasy, kiedy trzeba było za internet w komórce słono płacić minęły. Obecnie ceny dostępu do Internetu w urządzeniach mobilnych są dostępne dla wszystkich. Jeśli nauczymy się wykorzystywać nasz telefon do połączeń z Internetem okaże się, że z 15 GB możemy mieć całkiem spore możliwości wykorzystania Internetu.

źródło: Viking Net, Tech Insider

Kan