REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-07-28 06:20 | Rynek | rynek | opinie | cloud
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Dzień Administratora - Boom na cloud computing zmienia rynek

SysAdmin Day 2017: Boom na cloud computing zmienia rynek pracy specjalistów IT

Bez względu na model chmury obliczeniowej, obserwujemy dziś coraz silniejszy nacisk na jej wykorzystanie w niemal każdej gałęzi przemysłu. Analitycy Gartnera twierdzą wręcz, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dostępu do Internetu. Z kolei według przewidywań IDC i PMR poszukiwanie oszczędności oraz nacisk na bezpieczeństwo sprawią, że polski rynek chmury publicznej do 2019 roku będzie rósł średnio 5 razy szybciej niż rynek tradycyjnych usług IT. Boom na chmurę skłania firmy do istotnej modyfikacji strategii działania. Jak zatem proces migracji do chmury wpływa na rynek pracy specjalistów IT?

Jak wynika z raportu grupy Manpower pt. „Niedobór talentów 2016/2017” przedsiębiorstwa mają duży problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. W skali globalnej drugą w kolejności najtrudniejszą do obsadzenia grupą zawodową jest personel IT, przede wszystkim programiści, administratorzy i kierownicy działów. Tylko w ciągu roku popyt na informatyków wzrósł na świecie tak znacznie, że w rankingu zapotrzebowania pracodawców na określone kompetencje grupa ta awansowała o siedem lokat. Choć w Polsce sytuacja na razie wydaje się być lepsza, ponieważ pracownicy działów IT są ósmą z kolei najbardziej poszukiwaną grupą profesjonalistów, headhunterzy nie ustają w poszukiwaniu odpowiednio wykwalifikowanych informatyków.

Przeglądając oferty pojawiające się na dedykowanych portalach, jak też forach przeznaczonych dla specjalistów SysOps i DevOps, coraz częściej można zauważyć, że rekruterzy poszukują administratorów wyszkolonych w technologiach chmurowych. Cloud computing przeobraża krajobraz gospodarczy i nie pozostaje obojętny wobec sytuacji na rynku pracy. Nie dziwi już, że w miejsce ofert dla administratorów specjalizujących się w zarządzaniu infrastrukturą lokalną, masowo pojawiają się oferty typu: poszukiwany Cloud Infrastructure Administrator, Cloud Integration Specialist, Cloud System Engineer, Cloud Consultant czy też Cloud Automation Architect.

Bazując na doświadczeniach z rodzimego rynku oraz innych krajów Europy, gdzie Aruba Cloud rozwija działalność, mogę stwierdzić, że rosnąca popularność usług w modelu cloud stwarza nowe szanse i miejsca pracy dla profesjonalistów sektora IT. Jednocześnie wymusza na administratorach ustawiczną edukację i podnoszenie kwalifikacji, ponieważ technologie lokowane w środowiskach wielochmurowych nieustannie ewoluują. Fakt, że modeli chmurowych nie da się już ograniczać tylko do SaaS, IaaS czy PaaS, a coraz powszechniej mówi się o XaaS (wszystko jako usługa), stwarza informatykom możliwość do wyspecjalizowania się w preferowanym obszarze rozwiązań. Dzięki temu zwiększa się ich konkurencyjność na rynku pracy. Dla administratorów korzystne jest też to, że rynek chmury nie ogranicza się jedynie do rozwiązań od „wielkiej trójki” globalnych dostawców, lecz równocześnie wielu innych większych i mniejszych graczy ambitnie walczy o udział w rynku. Choć z punktu widzenia przedsiębiorcy czy użytkownika końcowego unifikacja systemów ułatwia korzystanie z usług cyfrowych, z perspektywy informatyka różnorodność technologii „na zapleczu” tych usług może pomóc w znalezieniu dla siebie najkorzystniejszej domeny.

Wraz z rosnącą popularnością cloud computingu rodzime uczelnie wprowadzają kierunki studiów skoncentrowane na problematyce przetwarzania w chmurze. Specjalistyczne studia podyplomowe z zakresu cloud computingu prowadzą m.in. Politechnika Wrocławska i Poznańska, ale też wiele innych uczelni wyższych. W dobie transformacji cyfrowej jest to niezwykle ważne, by na rynku pracy znalazło się wystarczająco szerokie grono informatyków potrafiących efektywnie zarządzać środowiskami chmurowymi, umieszczoną w nich infrastrukturą czy aplikacjami. Niedawne badanie zrealizowane dla Ministerstwa Rozwoju pokazało wszak, że jedną z głównych barier innowacyjności w rodzimym sektorze MŚP jest brak możliwości pozyskania odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, co podkreśliło ponad 32 proc. ankietowanych. Przy okazji corocznego Dnia Administratora (ang. System Administrator Appreciation Day), w imieniu swoim i Aruba Cloud, przyłączam się do podziękowań dla wszystkich administratorów IT, którzy bez względu na porę dnia dbają o zagwarantowanie nam stałego dostępu do danych, aplikacji i usług.

Marcin Zmaczyński, Country Manager Aruba Cloud w Europie Środkowo-Wschodniej
Marcin Zmaczyński, Country Manager Aruba Cloud w Europie Środkowo-Wschodniej

Autor: Marcin Zmaczyński, dyrektor regionalny Aruba Cloud w Europie Środkowo-Wschodniej.


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | rynek | opinie | cloud Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 14

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)