REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-09-22 20:32 | Telefony | roaming | taryfy
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 15

Część polskich operatorów chce powrotu roamingu w UE

P4, operator sieci Play, Polkomtel (Plus) i ośmiu wirtualnych operatorów sieci komórkowych (MVNO) chcą powrotu do opłat w roamingu. 10 firm złożyło w tej sprawie wniosek do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Czy istnieje szansa, że urząd przychyli się do wniosku operatorów?


Od 15 czerwca 2017 roku za rozmowy i SMS-y na obszarze Unii Europejskiej płacimy zgodnie z cennikiem krajowym operatora. Pomimo sprzeciwu żaden z operatorów nie zdecydował się jak na razie na zaskarżenie tych regulacji przed Komisją Europejską. Literalne podejście do zasady "Roam like at home" powoduje, że operatorzy z infrastrukturą jedynie krajową muszą ponosić znacznie większe koszty. RLAH uderza przede wszystkim w małe telekomy, czyli wirtualnych operatorów (MVNO). Jest ich w Polsce około 30, razem obsługują 1 proc. użytkowników telefonii komórkowej. Obniżki spowodowały, lub spowodują, że każdy operator będzie chciał ograniczyć (potencjalne) „straty w dochodach”, a więc, by ktoś zyskał, inni będą musieli za to zapłacić. Gracze infrastrukturalni ewentualny deficyt w rozliczaniu ruchu klientów zagranicznych będą mogły skompensować w ujęciu globalnym, całej grupy. Sytuacja operatorów wirtualnych jest specyficzna: nie mając sieci, nie notują przychodów z rozliczeń międzyoperatorskich.

Pewną szansą dla takich operatorów (nie tylko wirtualnych, ale np. Play i Plus niebędących częścią międzynarodowych korporacji) będą wnioski do UKE o przyznanie rekompensat (i już występują), które pokryłyby straty – za co w ostatecznym rozrachunku zapłacimy wszyscy, bo środki na to pójdą z budżetu. Play, Plus, Virgin Mobile, mobile Vikings, NC+, Netia, Internetia, Telefonia Dialog, Premium Mobile i Mobile Group wystąpiły do UKE o możliwość przywrócenia dodatkowych opłat za roaming.

Czy istnieje szansa, że urząd przychyli się do wniosku operatorów? Jak poinformował dziennik.pl rzecznik prasowy UKE Martin Stysiak, „decyzje w sprawie ewentualnych dopłat zostaną ogłoszone w najbliższym czasie, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby wskazać dokładny termin”. Jeśli jednak firmy udowodnią, że ze względu na koszty nie mogą świadczyć swoich usług, powrót do opłat roamingowych może być realny.

Zniesienie opłat jest sukcesem Komisji Europejskiej, która doprowadziła do niego po serii długoletnich negocjacji i stopniowych cięć, wprowadzanych przez operatorów sieci komórkowych z całej Unii. Jeszcze w 2007 roku wysłanie sms-a zza granicy mogło kosztować pół funta, a odebranie połączenia na wakacjach wiązało się z opłatami rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu pensów. W 2013 roku Komisja Europejska rozpoczęła prace nad ograniczeniem dodatkowych opłat pobieranych przez operatorów sieci komórkowych i stworzeniem wspólnego rynku telekomunikacyjnego i cyfrowego w całej Europie. Zniesienie opłat roamingowych to był ostatni krok we wprowadzaniu zmian.

źródło: dziennik.pl

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | roaming | taryfy Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 15
Komentarze: 15 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimrealista
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.26 09:40 Odpowiedz
Płaci Wam ktoś za takie durne komentarze ? Tanim kosztem lobbing Plusa i Play czy jak ? Biedny Solorz pare milionów mniej zarobi - oj biedny on.
macmac
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 506
Zarejestrowany:
2015-04-29 14:42:23
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.26 09:44
Solorz przestanie zarabiac tutaj to otworzy inny biznesik, ma w tym wprawe. W przeciwienstwie do Ciebie kolego ci ludzie rozumieja problem i nie chca byc stratni, widza co sie dzieje. Moze jakbys sie nad tym zastanowil to bys zrozumial zamiast w stylu prawdziwego polaczka zazdroscic innym tego co maja ...
AnonimMax
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.25 16:11 Odpowiedz
Trzeba zauważyć, że część operatorów jest częścią zachodnich koncernów. Więc przy roamingu jest sowicie promowana i ma przewagę konkurencyjną. Taki Plus staje tu na straconej pozycji i ja bym sobie życzył, żeby polski operator miał jednak szansę na to, żeby mieć równe szanse z zachodnim kapitałem.!
macmac
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 506
Zarejestrowany:
2015-04-29 14:42:23
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.25 11:29 Odpowiedz
Zacznijmu od tego, ze kazdy kto jedzie poza granice Polskie MA ZA SIEBIE ZAPLACIC - to chyba normalne?! Dlaczego wszyscy mamy sie zrzucac na ich podroze?! Teraz dla znakomitej wiekszosci wyglada to tak, ze wyjezdza sie na wakacje i przez tydzien moze dwa raz dziennie wysle sie tanszy SMS do mamy z pozdrowieniami, a pozniej przez caly rok placi sie jak za zboze by pomaranczowi i rozowi mieli wieksze przychody! Mnie jako polaka interesuje kondycja polskiej gospodarki i to co mam w portfelu. Do tej pory wolny (bardziej lub mniej) rynek powodowal spadek cen uslug telekomunikacyjnych - tansze polaczenia, wieksze pakiety, wieksze limity danych, a wreszcie no-limit! Obecnie dzieki dzialalnosci pewnej Pani z niebyt polskobrzmiacym nazwiskiem powyzsze jest juz przeszloscia. Rynek wlasnie sie zamrozil, pieniadze zamiast na budowe infrastruktury w Polsce wyjada za granice. Szykujcie sie na podwyzki i dluuuga stagnacje. Pozdrowienia dla wszyskich inteligenatnych inaczej, ktorzy sie z tego ciesza ...
AnonimPlus
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.25 09:07 Odpowiedz
Jak plus i play nie stać na świadczenie usług to niech zamkną ten cyrk. To dwie najgorsze sieci obecnie.
AnonimKacper
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.26 15:27
No widzisz, co kto lubi. Ja tam Plusa cenię, bo od lat z nim jestem i do tej pory nie było żadnych kłopotów, wszystko gra jak należy.
LesHLesH
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 4432
Zarejestrowany:
2008-04-27 21:37:25
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.24 18:48 Odpowiedz
Zaraz dawne biura odpraw celnych zechcą przywrócenia granic, by wróciły zyski z wypełnianych deklaracji.
Anonimmm
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.23 10:22 Odpowiedz
Czy opłaty roamingowe ewentualnie powrócą do wszystkich operatorów czy tylko do wnioskujących? Może trzeba będzie zmienić operatora?
macmac
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 506
Zarejestrowany:
2015-04-29 14:42:23
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.25 11:32
Najlepszym rozwiazaniem byloby wprowadzenie do oferty ofert z RLAH i bez - wowczas bysmy zoabczyli ilu klientow to wybierze. Proste. Treaz jest tak, ze WSZYSCY przymosowo placa, a niewielu chce. Taki maly europejski komunizm pod przywodztwem Pana T.
AnonimTomazz
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.23 09:57 Odpowiedz
Po co obniżacie ciagle koszt abonamentów ? Zaraz będziecie oferować no limit za 10 Pln .... po co ? Przecież ta cena jest chora. Dlaczego w końcu nie dacie ofert dla klientów trochę bardziej wymagających z rozmowami i data po za EU? Na zachodzie sa takie oferty , dlaczego w końcu w Polsce nie może ich byc ....????
AnonimsylwekZolkusza
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.23 09:01 Odpowiedz
Plai, Plus będą zmuszeni podnieść ceny na rynku krajowym, klient nie może się spodziewać atrakcyjnych ofert, jednym słowrm będzie drożej w kraju, więcej zarobią T-mobile i Orange.
macmac
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 506
Zarejestrowany:
2015-04-29 14:42:23
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.25 11:20
Dokladnie. Decyzja KE to cios w Polska gospodarke i wyssanie kolejnych porcji gotowki z kraju, efekt jest taki, ze rynek telekomunikacyjny sie zamrozil. Mozecie podziekowac pewnej Pani z niezbyt polskobrzmiacym nazwiskiem obozu Tuska ...
Anonimkazimierz79
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.22 22:59 Odpowiedz
No im trudniej utrzymać darmowy roaming - niż Orange i TMobile :-) Ale niech zapomną, że coś takiego jak roaming wróci :-)
macmac
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 506
Zarejestrowany:
2015-04-29 14:42:23
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.25 11:21
Tak bo najwiekszymi wygranymi (i zapewne glownymi lobbystami) tej decyzji KE sa wlasnie te dwie firmy. Ciekawy przypadek, ze to firmy z Francji i Niemiec ...
Anonimgosc
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.22 22:26 Odpowiedz
Ci co chcą opłat w roamingu są nienormalni. To juz nie ten czas.