W kalifornijskiej siedzibie Google w Mountain View odbywa się konferencja podczas której deweloperzy mogli zapoznać się z prototypem „klockowego smartfonu” w wersji alfa 0.10. Google zaproponował urządzenie składające się z podzespołów, które każdy właściciel będzie mógł samemu wymienić. Nie mówimy tutaj o wymianie zbitego wyświetlacza, czy obudowy.

Smartfon, w który można wymieniać poszczególne elementy i go unowocześniać bez konieczności pozbywania się całego sprzętu. Pomysł wydaje się być genialny. I właśnie w tym momencie pojawia się projekt modularnego telefonu, który będzie można sobie złożyć. Według Google, bryła urządzenia – „endoszkielet”, jest jedynie cieniutką ramką, w którą wydzielone są tzw. kręgosłup (Endo Spine) i żebra (Endo Ribs). To one wyznaczają przestrzeń, w którą będziemy mogli włożyć moduły.

Do wyboru mamy trzy rozmiary modułów gotowych do zamontowania na endoszkielecie: najmniejszy (1×1) 20×20 mm, średni (2×1) 43×20 mm i największy (2×2) 43×43 mm. Rozmiary telefonów będą więc wyglądały następująco:

    – Ara mini: 112 mm x 43 mm (dla porównania iPhone 4: 115 mm x 58,55mm)

    – Ara średnia: 132 mm x 63 mm (dla porównania Samsung Galaxy S4: 137 mm x 70 mm)

    – Ara phablet: 152 mm x 83 mm (dla porównania Nokia Lumia: 162,8 mm x 85,4 mm)

Wymienialne moduły montowane będą do endoszkieletu za pomocą magnesów, a cały telefon ma być gładką i litą bryłą. Moduły mogą być produkowane przez zewnętrznych producentów, więc w chwili obecnej Project Ara, czyli wizję inteligentnego telefonu złożonego z wymiennych modułów, ogranicza tylko fantazja inżynierów.








Jak myślicie Project Ara może przynieść rewolucję na rynku urządzeń mobilnych?. A może czeka nas era modularnych urządzeń mobilnych? Moim zdaniem, także kolejna propozycja Motoroli, czyli modularny zegarek „Modular Smartwatch” zapowiada się interesująco, o czym można przekonać się na poniższym filmie wideo.

Na koniec ważna informacja Project Ara: nie jest gotowym produktem, to póki co tylko prototyp „klockowego smartfonu”. Ambicje Google’a względem idei budowy smartfona z klocków są jednak ogromne. Pierwsze modularne smartfony powinny trafić do sprzedaży w styczniu 2015 roku. Użytkownicy będą mogli korzystać z Konfiguratora Ara, by stworzyć smartfon unikatowy pod względem wyglądu jak i komponentów.

źródło: Google MDK, YouTube

Kan